Kraków
Kraków to jedno z największych, a jednocześnie najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów z Polski, jak i zza granicy. Olbrzymia ilość zabytków, jak i wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym czy sportowym to tylko jedne z wielu powodów, dla które warto zajrzeć do tego pięknego miasta. Kraków to również miejsce bardzo istotne ze względów historycznych - stanowił niegdyś stolicę Polski. Poznajmy zatem bliżej kilka najistotniejszych faktów związanych z Krakowem.
Położenie geograficzne Krakowa
Kraków jest położony w południowej Polsce, w województwie małopolskim nad Wisłą - największą rzeką Polski. Jest to położenie niewątpliwie bardzo atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia. Kraków to miejsce, w którym znajdziemy zielone tereny należące do Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Bliskość Wisły sprawia, że tutejsza roślinność i mikroklimat są absolutnie wyjątkowe. Co ciekawe, w pogodniejsze dni z niektórych miejsc w Krakowie można zaobserwować przepiękną panoramę Tatr.
Najważniejsze informacje historyczne
Kraków to jedno z najważniejszych z historycznego punktu widzenia miast w Polsce. Do 1795 r pełnił on funkcję stolicy kraju. Wobec tego w tym właśnie mieście miały miejsca najważniejsze wydarzenia w historii, w tym koronacje królów. Jest to miasto o bardzo długiej tradycji - wzmianki o nim pojawiły się już w IX w. Warto wiedzieć, że w okolicach roku 1200, miasto zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi, które było tragiczne w skutkach. Spora część ówczesnych zabudowań została praktycznie doszczętnie zniszczona. Znajdujący się w Krakowie Zamek Królewski na Wawelu zanim stał się siedzibą królów Polski przez długi czas był ośrodkiem obronnym. Późniejsza rozbudowa miasta i wzrost jego znaczenia sprawiły, że w możemy tutaj zobaczyć wyjątkowe zabytki właściwie z każdego okresu historycznego. Już sam podział administracyjny, jak i charakterystyczny układ najważniejszych ulic miasta mają olbrzymi związek z historią. Stąd też nic dziwnego, że Kraków to miejsce, które koniecznie powinien odwiedzić każdy miłośnik historii.
Krakowskie zabytki - co warto zobaczyć?
Jednym z najważniejszych zabytków Krakowa jest wspomniany już Zamek Królewski na Wawelu. Jest to bardzo charakterystyczny budynek, który wznosi się na wzgórzu w niewielkiej odległości od Starego Miasta. Zamek na Wawelu prawdopodobnie istniał już w XI wieku. Jest więc bardzo prawdopodobne to, że zabudowania w tym miejscu istniały od początków powstania Krakowa. Wawel jest udostępniony dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć tutaj nie tylko wyjątkową architekturę, ale także i bogate zbiory muzealne, jak na przykład Zbiory Lanckorońskich. W niewielkiej odległości od Zamku Królewskiego znajduje się Katedra Wawelska, która była miejscem koronacji władców Polski. Obecnie ma ona znaczenie nie tylko religijne, ale również jest miejscem pochówku takich osób, jak Zygmunt August, Jan III Sobieski, gen. Władysław Sikorski czy Adam Mickiewicz. U podnóży Wawelu w pobliży rzeki Wisły znajduje się Smocza Jama. Jest to atrakcja, którą zaciekawione będą na pewno dzieci, chcące ujrzeć Smoka Wawelskiego. Na jej końcu przy wyjściu znajduje się wspaniale odwzorowana postać smoka, który potrafi zionąć ogniem. Warto tu spędzić chwilę czasu, szczególnie jeśli zwiedzamy Kraków z dziećmi i młodzieżą szkolną.
Podczas zwiedzania Krakowa koniecznie trzeba odwiedzić Stare Miasto. Rynek Główny na krakowskim Starym Mieście to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względów architektonicznych, ale i organizowane tutaj imprezy plenerowe. Na Rynku znajdują się Sukiennice, które niegdyś - już od średniowiecza - stanowiły rząd kramów, a obecnie pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne.
Kolejnym, niezwykle ważnym zabytkiem, który jest swojego rodzaju symbolem Krakowa jest Kościół Mariacki. Jego charakterystyczne, nierówne wieże unoszą się nad całym Rynkiem. Jest to imponujący, gotycki obiekt, który wewnątrz skrywa prawdziwe skarby - jednym z najcenniejszych jest Ołtarz Wita Stwosza.
Miłośnicy sztuki w Krakowie mogą zobaczyć nie tylko dzieła polskich twórców. W Muzeum Czartoryskich - znajdziemy obrazy, które są znane na całym świecie. Wśród nich znajduje się "Dama z łasiczką" autorstwa Leonarda da Vinci. Warto zajrzeć również do Muzeum Narodowego czy Muzeum Armii Krajowej.
Ciekawe miejsca, w które warto zajrzeć przebywając w Krakowie
Kraków to miasto doskonale rozpoznawalne nie tylko ze względu na olbrzymią ilość zabytków. Wybierając się tam na wycieczkę na pewno warto pamiętać o takich miejscach, jak Kopiec Kościuszki, który został pobudowany ku czci bohatera narodowego - Tadeusza Kościuszki. Choć jest on znacznie oddalony od Starego Miasta to z pewnością warto udać się w to miejsce. Z roku na rok Kraków jest również coraz częściej miejscem pielgrzymek z całego świata - zbudowane stosunkowo niedawno Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (dzielnica Krakowa) to kolejne miejsce, które warto zobaczyć. Oczywiście, warto również wybrać się na spacer bulwarami nad Wisłą - te okolice często są wybierane jako miejsce wielu imprez plenerowych w Krakowie. W trakcie całego roku możemy uczestniczyć w Krakowie w wielu wydarzeniach. Warto wspomnieć chociażby o Coke Live Music Festival czy Festiwalu Kultury Żydowskiej. Kraków to miejsce, w którym chętnie spotykają się również twórcy sztuki w ramach festiwalów teatralnych takich, jak: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia czy Krakowskie Reminescencje Kulturalne.
Kilka informacji przydatnych dla każdego turysty
Wybierając się do Krakowa warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu wycieczki. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością wcześniejsza rezerwacja miejsc noclegowych. Pomimo, że w Krakowie znajduje się wiele eleganckich hoteli czy tańszych hosteli i pensjonatów, czasem zainteresowanie ze strony turystów jest na tyle duże, że trudno znaleźć odpowiednie noclegi. Kolejnym, niezwykle istotnym dla każdego turysty aspektem są posiłki. W Krakowie można znaleźć wiele restauracji serwujących wyśmienite potrawy - warto wybrać się szczególnie do tych zlokalizowanych na Starym Mieście. Jeśli szukamy opcji bardziej ekonomicznej warto wybrać się do restauracji Polakowski, gdzie za około 20-25 złotych jesteśmy w stanie zjeść smaczny dwudaniowy obiad. Można również zajrzeć do gospody Koko, znajdziemy tam smaczne jedzenie w atrakcyjnej cenie. Warto także korzystać z możliwości posilenia się w barach mlecznych, które naprawdę serwują dobre jedzenie. Oczywiście, warto pamiętać także o spróbowaniu miejscowych przysmaków - słynnych w całej Polsce krakowskich obwarzanków czy przepysznych zapiekanek, które można kupić w dzielnicy Kazimierz. Warto zajrzeć do tej dzielnicy również ze względu na to, że ma ona specyficzny charakter. Do dzisiejszego dnia jest to unikatowe miejsce przenikania się wielu kultur. Można spróbować tam na przykład ciekawej kuchni żydowskiej.
Cykliczne atrakcyjne wydarzenia w Krakowie
Kraków, to miasto, które oferuje wiele wydarzeń kulturalnych, muzycznych, literackich, filmowych, historycznych, kulinarnych, przez cały rok. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na fanów muzyki czekają: Opera Rara – czyli festiwal organizowany w lutym przez Capellę Cracoviensi, pokazujący różnorodność opery i jej złożoność. Dni Bachowskie odbywające się w marciu w Auli Florianka, gdzie prezentowane są przede wszystkim utwory Johanna Sebastiana Bach i jego uzdolnionych synów. Dla osób lubiących lżejsze brzmienia ciekawą propozycją jest Summer Jazz Festival (koncerty odbywają się od czerwca do lipca), Santander Letnie Brzmienia (lipiec) oraz wydarzenie, które już na stałe wpisały się w kalendarz krakowskich imprez muzycznych czyli Wianki (przywitanie lata – koniec czerwca). W Krakowie odbywają się także koncerty w ramach Festiwalu Męskie Granie (sierpień). Poza wydarzeniami muzycznymi, Kraków wiele oferuje także wielbicielom literatury. Jest tu organizowany Festiwal Conrada, który poświęcony jest nie tylko twórczości tego autora, ale daje możliwość zaprezentowania literatury światowej oraz uczestniczenia w wielu ciekawych debatach, warsztatach, pokazach i koncertach. Kolejnym literacki festiwalem jest Festiwal Miłosza, będący okazją do spotkań poetów z całej Europy Środkowej. Bardzo dużo zwiedzających przyciągają także takie wydarzenia jak Jarmark Świętojański, organizowany u stóp Wawelu po koniec czerwca i mający charakter średniowiecznego miasteczka, Krakowskie Zapusty, Jarmark Emaus, Lajkonik. W okresie Bożego Narodzenia natomiast punktem obowiązkowym jest obejrzenie szopek biorących udział w Konkursie Szopek Krakowskich. W Krakowie odbywa się także jedno z najważniejszych wydarzeń modowych w Polsce, czyli Fashion Week, podczas to którego Kraków zmienia się w stolicę mody. Na fanów filmów natomiast czeka Krakowski Festiwal Filmowy, jedna z najstarszych tego typu imprez, poświęcona filmom dokumentalnym, animowanym i krótkometrażowym.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom W Krakowie.