Kraków

Kraków

Kraków to jedno z największych, a jednocześnie najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów z Polski, jak i zza granicy. Olbrzymia ilość zabytków, jak i wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym czy sportowym to tylko jedne z wielu powodów, dla które warto zajrzeć do tego pięknego miasta. Kraków to również miejsce bardzo istotne ze względów historycznych - stanowił niegdyś stolicę Polski. Poznajmy zatem bliżej kilka najistotniejszych faktów związanych z Krakowem.

Położenie geograficzne Krakowa

Kraków jest położony w południowej Polsce, w województwie małopolskim nad Wisłą - największą rzeką Polski. Jest to położenie niewątpliwie bardzo atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia. Kraków to miejsce, w którym znajdziemy zielone tereny należące do Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Bliskość Wisły sprawia, że tutejsza roślinność i mikroklimat są absolutnie wyjątkowe. Co ciekawe, w pogodniejsze dni z niektórych miejsc w Krakowie można zaobserwować przepiękną panoramę Tatr.

Najważniejsze informacje historyczne

Kraków to jedno z najważniejszych z historycznego punktu widzenia miast w Polsce. Do 1795 r pełnił on funkcję stolicy kraju. Wobec tego w tym właśnie mieście miały miejsca najważniejsze wydarzenia w historii, w tym koronacje królów. Jest to miasto o bardzo długiej tradycji - wzmianki o nim pojawiły się już w IX w. Warto wiedzieć, że w okolicach roku 1200, miasto zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi, które było tragiczne w skutkach. Spora część ówczesnych zabudowań została praktycznie doszczętnie zniszczona. Znajdujący się w Krakowie Zamek Królewski na Wawelu zanim stał się siedzibą królów Polski przez długi czas był ośrodkiem obronnym. Późniejsza rozbudowa miasta i wzrost jego znaczenia sprawiły, że w możemy tutaj zobaczyć wyjątkowe zabytki właściwie z każdego okresu historycznego. Już sam podział administracyjny, jak i charakterystyczny układ najważniejszych ulic miasta mają olbrzymi związek z historią. Stąd też nic dziwnego, że Kraków to miejsce, które koniecznie powinien odwiedzić każdy miłośnik historii.

Krakowskie zabytki - co warto zobaczyć?

Jednym z najważniejszych zabytków Krakowa jest wspomniany już Zamek Królewski na Wawelu. Jest to bardzo charakterystyczny budynek, który wznosi się na wzgórzu w niewielkiej odległości od Starego Miasta. Zamek na Wawelu prawdopodobnie istniał już w XI wieku. Jest więc bardzo prawdopodobne to, że zabudowania w tym miejscu istniały od początków powstania Krakowa. Wawel jest udostępniony dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć tutaj nie tylko wyjątkową architekturę, ale także i bogate zbiory muzealne, jak na przykład Zbiory Lanckorońskich. W niewielkiej odległości od Zamku Królewskiego znajduje się Katedra Wawelska, która była miejscem koronacji władców Polski. Obecnie ma ona znaczenie nie tylko religijne, ale również jest miejscem pochówku takich osób, jak Zygmunt August, Jan III Sobieski, gen. Władysław Sikorski czy Adam Mickiewicz. U podnóży Wawelu w pobliży rzeki Wisły znajduje się Smocza Jama. Jest to atrakcja, którą zaciekawione będą na pewno dzieci, chcące ujrzeć Smoka Wawelskiego. Na jej końcu przy wyjściu znajduje się wspaniale odwzorowana postać smoka, który potrafi zionąć ogniem. Warto tu spędzić chwilę czasu, szczególnie jeśli zwiedzamy Kraków z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Podczas zwiedzania Krakowa koniecznie trzeba odwiedzić Stare Miasto. Rynek Główny na krakowskim Starym Mieście to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względów architektonicznych, ale i organizowane tutaj imprezy plenerowe. Na Rynku znajdują się Sukiennice, które niegdyś - już od średniowiecza - stanowiły rząd kramów, a obecnie pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne.

Kolejnym, niezwykle ważnym zabytkiem, który jest swojego rodzaju symbolem Krakowa jest Kościół Mariacki. Jego charakterystyczne, nierówne wieże unoszą się nad całym Rynkiem. Jest to imponujący, gotycki obiekt, który wewnątrz skrywa prawdziwe skarby - jednym z najcenniejszych jest Ołtarz Wita Stwosza.

Miłośnicy sztuki w Krakowie mogą zobaczyć nie tylko dzieła polskich twórców. W Muzeum Czartoryskich - znajdziemy obrazy, które są znane na całym świecie. Wśród nich znajduje się "Dama z łasiczką" autorstwa Leonarda da Vinci. Warto zajrzeć również do Muzeum Narodowego czy Muzeum Armii Krajowej.

Ciekawe miejsca, w które warto zajrzeć przebywając w Krakowie

Kraków to miasto doskonale rozpoznawalne nie tylko ze względu na olbrzymią ilość zabytków. Wybierając się tam na wycieczkę na pewno warto pamiętać o takich miejscach, jak Kopiec Kościuszki, który został pobudowany ku czci bohatera narodowego - Tadeusza Kościuszki. Choć jest on znacznie oddalony od Starego Miasta to z pewnością warto udać się w to miejsce. Z roku na rok Kraków jest również coraz częściej miejscem pielgrzymek z całego świata - zbudowane stosunkowo niedawno Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (dzielnica Krakowa) to kolejne miejsce, które warto zobaczyć. Oczywiście, warto również wybrać się na spacer bulwarami nad Wisłą - te okolice często są wybierane jako miejsce wielu imprez plenerowych w Krakowie. W trakcie całego roku możemy uczestniczyć w Krakowie w wielu wydarzeniach. Warto wspomnieć chociażby o Coke Live Music Festival czy Festiwalu Kultury Żydowskiej. Kraków to miejsce, w którym chętnie spotykają się również twórcy sztuki w ramach festiwalów teatralnych takich, jak: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia czy Krakowskie Reminescencje Kulturalne.

Kilka informacji przydatnych dla każdego turysty

Wybierając się do Krakowa warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu wycieczki. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością wcześniejsza rezerwacja miejsc noclegowych. Pomimo, że w Krakowie znajduje się wiele eleganckich hoteli czy tańszych hosteli i pensjonatów, czasem zainteresowanie ze strony turystów jest na tyle duże, że trudno znaleźć odpowiednie noclegi. Kolejnym, niezwykle istotnym dla każdego turysty aspektem są posiłki. W Krakowie można znaleźć wiele restauracji serwujących wyśmienite potrawy - warto wybrać się szczególnie do tych zlokalizowanych na Starym Mieście. Jeśli szukamy opcji bardziej ekonomicznej warto wybrać się do restauracji Polakowski, gdzie za około 20-25 złotych jesteśmy w stanie zjeść smaczny dwudaniowy obiad. Można również zajrzeć do gospody Koko, znajdziemy tam smaczne jedzenie w atrakcyjnej cenie. Warto także korzystać z możliwości posilenia się w barach mlecznych, które naprawdę serwują dobre jedzenie. Oczywiście, warto pamiętać także o spróbowaniu miejscowych przysmaków - słynnych w całej Polsce krakowskich obwarzanków czy przepysznych zapiekanek, które można kupić w dzielnicy Kazimierz. Warto zajrzeć do tej dzielnicy również ze względu na to, że ma ona specyficzny charakter. Do dzisiejszego dnia jest to unikatowe miejsce przenikania się wielu kultur. Można spróbować tam na przykład ciekawej kuchni żydowskiej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom W Krakowie.

Mapa

Aktualności

Auditorium Maximum UJ
Kraków, ul. Krupnicza 33

W tym roku przypada 40-lecie istnienia krakowskiego zespołu Pod Budą, którego głównym repertuarem są utwory z gatunku poezji śpiewanej. Grupa powstała w 1977 r. i wywodzi się z kabaretu o tej samej nazwie. Do najsłynniejszych członków zespołu należy Andrzej Sikorowski, który jest autorem zarówno muzyki jak i tekstów (jego utwory śpiewała m.in. Maryla Rodowicz, Danuta Rinn czy Grzegorz Turnau). Jubileuszowy koncert zespołu Pod Budą odbędzie się 26 listopada w Auditorium Maximum, zapowiada się koncert pełen pięknych wspomnień i wzruszeń.

Wstęp: 80 – 150 zł

Parking: na posesji lub na ulicy

www.podbuda.pl

Bieg pamięci
Kraków, al. 3 Maja

Krakowski Bieg Niepodległości promuje zdrowy tryb życia i upamiętnia to ważne wydarzenie historyczne, jakim było odzyskanie wolności przez Polskę. Organizatorzy pragną pokazać, że bieganie towarzyszy ludziom na co dzień i „od święta”, dlatego odbywa się  właśnie 11 listopada. Bieg jest organizowany po raz czwarty, z każdym rokiem gromadzi coraz więcej entuzjastów. Trasa biegu liczy symbolicznie 11 km, a zebrane pieniądze przeznaczane są na cel charytatywny (Fundacja Profesora Janusza Skalskiego). Start i meta biegu mają miejsce na al. 3 Maja, w okolicy stadionu. Zachęcamy do wzięcia udziału w biegu, który niesie pomoc i upamiętnia ważną datę w historii naszej ojczyzny.

Wstęp: 69 – 99 zł

Parking: na ulicy

biegniepodleglosci.com.pl

-
Centrum Targowo-Kongresowe Expo
Kraków, ul. Galicyjska 9

Targi Książki w Krakowie to impreza z branży wydawniczo-księgarskiej, sięgająca swoją historią do roku 1997, kiedy odbyła się pierwsza edycja tego wydarzenia. Z biegiem lat targi przyciągają większą liczbę odwiedzających oraz wystawców, prezentując szeroką ofertę wydawnictw i zapraszając na warsztaty, konkursy oraz spotkania autorskie. Tegoroczne targi to wydarzenie czterodniowe, któremu będzie towarzyszyć wiele innych imprez również poza centrum targowym Expo. Serdecznie zapraszamy do stolicy Małopolski, która stanie się także stolicą literatury - na ciekawe targi, ale także wystawy interaktywne, spotkania z czytelnikami i autorami oraz warsztaty dla dzieci.

Wstęp: 8 zł – bilet normalny, 6 zł – bilet ulgowy, 21 zł – karnet 4-dniowy

Parking: na posesji

ksiazka.krakow.pl/pl

prognoza pogody

dzisiaj
4 ℃
min. 1 ℃
maks. 4 ℃
opady 0.47 mm
słabe opady śniegu
jutro
0 ℃
min. 0 ℃
maks. 1 ℃
brak opadów
śnieg
pojutrze
0 ℃
min. -2 ℃
maks. 0 ℃
brak opadów
śnieg
2017-11-22
0 ℃
min. -5 ℃
maks. 0 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
noclegi w Krakowie

noclegi w Krakowie

Razem z żoną spędziliśmy w Krakowie weekend majowy. Pomimo kiepskiej pogody ani trochę się nie nudziliśmy. Muzeum Lotnictwa rządzi!
tomek...@...p.pl

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!