Kraków

Kraków

Kraków to jedno z największych, a jednocześnie najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów z Polski, jak i zza granicy. Olbrzymia ilość zabytków, jak i wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym czy sportowym to tylko jedne z wielu powodów, dla które warto zajrzeć do tego pięknego miasta. Kraków to również miejsce bardzo istotne ze względów historycznych - stanowił niegdyś stolicę Polski. Poznajmy zatem bliżej kilka najistotniejszych faktów związanych z Krakowem.

Położenie geograficzne Krakowa

Kraków jest położony w południowej Polsce, w województwie małopolskim nad Wisłą - największą rzeką Polski. Jest to położenie niewątpliwie bardzo atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia. Kraków to miejsce, w którym znajdziemy zielone tereny należące do Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Bliskość Wisły sprawia, że tutejsza roślinność i mikroklimat są absolutnie wyjątkowe. Co ciekawe, w pogodniejsze dni z niektórych miejsc w Krakowie można zaobserwować przepiękną panoramę Tatr.

Najważniejsze informacje historyczne

Kraków to jedno z najważniejszych z historycznego punktu widzenia miast w Polsce. Do 1795 r pełnił on funkcję stolicy kraju. Wobec tego w tym właśnie mieście miały miejsca najważniejsze wydarzenia w historii, w tym koronacje królów. Jest to miasto o bardzo długiej tradycji - wzmianki o nim pojawiły się już w IX w. Warto wiedzieć, że w okolicach roku 1200, miasto zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi, które było tragiczne w skutkach. Spora część ówczesnych zabudowań została praktycznie doszczętnie zniszczona. Znajdujący się w Krakowie Zamek Królewski na Wawelu zanim stał się siedzibą królów Polski przez długi czas był ośrodkiem obronnym. Późniejsza rozbudowa miasta i wzrost jego znaczenia sprawiły, że w możemy tutaj zobaczyć wyjątkowe zabytki właściwie z każdego okresu historycznego. Już sam podział administracyjny, jak i charakterystyczny układ najważniejszych ulic miasta mają olbrzymi związek z historią. Stąd też nic dziwnego, że Kraków to miejsce, które koniecznie powinien odwiedzić każdy miłośnik historii.

Krakowskie zabytki - co warto zobaczyć?

Jednym z najważniejszych zabytków Krakowa jest wspomniany już Zamek Królewski na Wawelu. Jest to bardzo charakterystyczny budynek, który wznosi się na wzgórzu w niewielkiej odległości od Starego Miasta. Zamek na Wawelu prawdopodobnie istniał już w XI wieku. Jest więc bardzo prawdopodobne to, że zabudowania w tym miejscu istniały od początków powstania Krakowa. Wawel jest udostępniony dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć tutaj nie tylko wyjątkową architekturę, ale także i bogate zbiory muzealne, jak na przykład Zbiory Lanckorońskich. W niewielkiej odległości od Zamku Królewskiego znajduje się Katedra Wawelska, która była miejscem koronacji władców Polski. Obecnie ma ona znaczenie nie tylko religijne, ale również jest miejscem pochówku takich osób, jak Zygmunt August, Jan III Sobieski, gen. Władysław Sikorski czy Adam Mickiewicz. U podnóży Wawelu w pobliży rzeki Wisły znajduje się Smocza Jama. Jest to atrakcja, którą zaciekawione będą na pewno dzieci, chcące ujrzeć Smoka Wawelskiego. Na jej końcu przy wyjściu znajduje się wspaniale odwzorowana postać smoka, który potrafi zionąć ogniem. Warto tu spędzić chwilę czasu, szczególnie jeśli zwiedzamy Kraków z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Podczas zwiedzania Krakowa koniecznie trzeba odwiedzić Stare Miasto. Rynek Główny na krakowskim Starym Mieście to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względów architektonicznych, ale i organizowane tutaj imprezy plenerowe. Na Rynku znajdują się Sukiennice, które niegdyś - już od średniowiecza - stanowiły rząd kramów, a obecnie pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne.

Kolejnym, niezwykle ważnym zabytkiem, który jest swojego rodzaju symbolem Krakowa jest Kościół Mariacki. Jego charakterystyczne, nierówne wieże unoszą się nad całym Rynkiem. Jest to imponujący, gotycki obiekt, który wewnątrz skrywa prawdziwe skarby - jednym z najcenniejszych jest Ołtarz Wita Stwosza.

Miłośnicy sztuki w Krakowie mogą zobaczyć nie tylko dzieła polskich twórców. W Muzeum Czartoryskich - znajdziemy obrazy, które są znane na całym świecie. Wśród nich znajduje się "Dama z łasiczką" autorstwa Leonarda da Vinci. Warto zajrzeć również do Muzeum Narodowego czy Muzeum Armii Krajowej.

Ciekawe miejsca, w które warto zajrzeć przebywając w Krakowie

Kraków to miasto doskonale rozpoznawalne nie tylko ze względu na olbrzymią ilość zabytków. Wybierając się tam na wycieczkę na pewno warto pamiętać o takich miejscach, jak Kopiec Kościuszki, który został pobudowany ku czci bohatera narodowego - Tadeusza Kościuszki. Choć jest on znacznie oddalony od Starego Miasta to z pewnością warto udać się w to miejsce. Z roku na rok Kraków jest również coraz częściej miejscem pielgrzymek z całego świata - zbudowane stosunkowo niedawno Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (dzielnica Krakowa) to kolejne miejsce, które warto zobaczyć. Oczywiście, warto również wybrać się na spacer bulwarami nad Wisłą - te okolice często są wybierane jako miejsce wielu imprez plenerowych w Krakowie. W trakcie całego roku możemy uczestniczyć w Krakowie w wielu wydarzeniach. Warto wspomnieć chociażby o Coke Live Music Festival czy Festiwalu Kultury Żydowskiej. Kraków to miejsce, w którym chętnie spotykają się również twórcy sztuki w ramach festiwalów teatralnych takich, jak: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia czy Krakowskie Reminescencje Kulturalne.

Kilka informacji przydatnych dla każdego turysty

Wybierając się do Krakowa warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu wycieczki. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością wcześniejsza rezerwacja miejsc noclegowych. Pomimo, że w Krakowie znajduje się wiele eleganckich hoteli czy tańszych hosteli i pensjonatów, czasem zainteresowanie ze strony turystów jest na tyle duże, że trudno znaleźć odpowiednie noclegi. Kolejnym, niezwykle istotnym dla każdego turysty aspektem są posiłki. W Krakowie można znaleźć wiele restauracji serwujących wyśmienite potrawy - warto wybrać się szczególnie do tych zlokalizowanych na Starym Mieście. Jeśli szukamy opcji bardziej ekonomicznej warto wybrać się do restauracji Polakowski, gdzie za około 20-25 złotych jesteśmy w stanie zjeść smaczny dwudaniowy obiad. Można również zajrzeć do gospody Koko, znajdziemy tam smaczne jedzenie w atrakcyjnej cenie. Warto także korzystać z możliwości posilenia się w barach mlecznych, które naprawdę serwują dobre jedzenie. Oczywiście, warto pamiętać także o spróbowaniu miejscowych przysmaków - słynnych w całej Polsce krakowskich obwarzanków czy przepysznych zapiekanek, które można kupić w dzielnicy Kazimierz. Warto zajrzeć do tej dzielnicy również ze względu na to, że ma ona specyficzny charakter. Do dzisiejszego dnia jest to unikatowe miejsce przenikania się wielu kultur. Można spróbować tam na przykład ciekawej kuchni żydowskiej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom W Krakowie.

Aktualności

-
Kulinarne Kreacje
Kraków, ul. Urzędnicza 30

W Kulinarnych Kreacjach, 30 czerwca odbędą się kolejne ciekawe warsztaty kuchni tajskiej. Wszystkie szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem, więc organizatorzy postanowili stworzyć również zajęcia gotowania w „wersji wege”. Podczas warsztatów powstaną interesujące potrawy Tajlandii, takie jak zielone curry z warzywami (kaeng khiao wan), makaron z fistaszkami (pad thai vege), zupa warzywna (tom chuet) i banany w cieście (kluay kaek). Warsztaty poprowadzi Jakub Antoniszak, wszechstronny kucharz i miłośnik smaków Azji.

 

Wstęp: 180 zł

 

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/817890541694027

Kontakt: zgłoszenia studio@kulinarnekreacje.com.pl

 

-
Krakowskie Centrum Kinowe Ars
Kraków, ul. Św. Tomasza 11

W dniach od 26 do 29 czerwca, w krakowskim Kinie Ars odbędzie się Przegląd Filmów Piłkarskich, który jest obecnie jednym z najważniejszych przedsięwzięć przedstawiających tematykę światowego futbolu za pomocą filmów dokumentalnych. Razem 1900 minut projekcji, a w tym 7 premier polskich (m. in. „Trampkarze”, „Gwiazdy” oraz „Chcę więcej”). Z produkcji światowych, na ekranie pojawi się dokument pt. „Czyści”, „Ronaldo”, „W sercu Trójkolorowych” oraz wiele innych. Zaproszenia na pokazy można rezerwować w kasie kina w dniu przeglądu bądź telefonicznie (jednej osobie przysługuje rezerwacja nie więcej niż 4 biletów). Wieczory w klimatycznym kinie przy ciekawym seansie, mogą być uzupełnieniem pobytu w Krakowie i dodatkową atrakcją podczas zwiedzania Starego Miasta. 

 

 

Wstęp wolny

 

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/649481125245309

Kontakt: rezerwacja biletów 12 421 95 65

 

-
ICE Centrum Kongresowe
Kraków, ul. Marii Konopnickiej 17

Cykl ICE Jazz w tym roku zachwyci wszystkich fanów gatunku muzycznego smooth jazz połączonego z brazylijską „nową falą” (bossa nova), wykorzystującą elementy samby i gitarę hiszpańską (do tworzenia melodii i rytmu). W Krakowie 25 czerwca zagości Ive Mendes, przedstawicielka tego gatunku, brazylijska wokalistka porównywana obecnie do Sade. Jej występ (z zespołem i kwartetem smyczkowym) zwiastuje fascynujący i pełen magii wieczór, utwory artystki oczarowują bowiem słuchaczy swoim intymnym nastrojem, a sama Ive urzeka pasją do muzyki i głosem. Będąc w Krakowie nie można przegapić tego jazzowego święta.

 

Wstęp: 120 – 200 zł

 

Parking: podziemny 4zł/h lub na ulicy

facebook.com/ivemendes

 

 

prognoza pogody

dzisiaj
22 ℃
min. 16 ℃
maks. 25 ℃
brak opadów
bezchmurnie
jutro
26 ℃
min. 15 ℃
maks. 28 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
19 ℃
min. 14 ℃
maks. 21 ℃
opady 1.3 mm
lekki deszcz
2017-06-27
26 ℃
min. 17 ℃
maks. 26 ℃
opady 19.47 mm
intensywny deszcz
noclegi w Krakowie

noclegi w Krakowie

Razem z żoną spędziliśmy w Krakowie weekend majowy. Pomimo kiepskiej pogody ani trochę się nie nudziliśmy. Muzeum Lotnictwa rządzi!
tomek...@...p.pl

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!