Kraków

Kraków

Kraków to jedno z największych, a jednocześnie najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów z Polski, jak i zza granicy. Olbrzymia ilość zabytków, jak i wiele wydarzeń o charakterze kulturalnym czy sportowym to tylko jedne z wielu powodów, dla które warto zajrzeć do tego pięknego miasta. Kraków to również miejsce bardzo istotne ze względów historycznych - stanowił niegdyś stolicę Polski. Poznajmy zatem bliżej kilka najistotniejszych faktów związanych z Krakowem.

Położenie geograficzne Krakowa

Kraków jest położony w południowej Polsce, w województwie małopolskim nad Wisłą - największą rzeką Polski. Jest to położenie niewątpliwie bardzo atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia. Kraków to miejsce, w którym znajdziemy zielone tereny należące do Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Bliskość Wisły sprawia, że tutejsza roślinność i mikroklimat są absolutnie wyjątkowe. Co ciekawe, w pogodniejsze dni z niektórych miejsc w Krakowie można zaobserwować przepiękną panoramę Tatr.

Najważniejsze informacje historyczne

Kraków to jedno z najważniejszych z historycznego punktu widzenia miast w Polsce. Do 1795 r pełnił on funkcję stolicy kraju. Wobec tego w tym właśnie mieście miały miejsca najważniejsze wydarzenia w historii, w tym koronacje królów. Jest to miasto o bardzo długiej tradycji - wzmianki o nim pojawiły się już w IX w. Warto wiedzieć, że w okolicach roku 1200, miasto zostało nawiedzone przez trzęsienie ziemi, które było tragiczne w skutkach. Spora część ówczesnych zabudowań została praktycznie doszczętnie zniszczona. Znajdujący się w Krakowie Zamek Królewski na Wawelu zanim stał się siedzibą królów Polski przez długi czas był ośrodkiem obronnym. Późniejsza rozbudowa miasta i wzrost jego znaczenia sprawiły, że w możemy tutaj zobaczyć wyjątkowe zabytki właściwie z każdego okresu historycznego. Już sam podział administracyjny, jak i charakterystyczny układ najważniejszych ulic miasta mają olbrzymi związek z historią. Stąd też nic dziwnego, że Kraków to miejsce, które koniecznie powinien odwiedzić każdy miłośnik historii.

Krakowskie zabytki - co warto zobaczyć?

Jednym z najważniejszych zabytków Krakowa jest wspomniany już Zamek Królewski na Wawelu. Jest to bardzo charakterystyczny budynek, który wznosi się na wzgórzu w niewielkiej odległości od Starego Miasta. Zamek na Wawelu prawdopodobnie istniał już w XI wieku. Jest więc bardzo prawdopodobne to, że zabudowania w tym miejscu istniały od początków powstania Krakowa. Wawel jest udostępniony dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć tutaj nie tylko wyjątkową architekturę, ale także i bogate zbiory muzealne, jak na przykład Zbiory Lanckorońskich. W niewielkiej odległości od Zamku Królewskiego znajduje się Katedra Wawelska, która była miejscem koronacji władców Polski. Obecnie ma ona znaczenie nie tylko religijne, ale również jest miejscem pochówku takich osób, jak Zygmunt August, Jan III Sobieski, gen. Władysław Sikorski czy Adam Mickiewicz. U podnóży Wawelu w pobliży rzeki Wisły znajduje się Smocza Jama. Jest to atrakcja, którą zaciekawione będą na pewno dzieci, chcące ujrzeć Smoka Wawelskiego. Na jej końcu przy wyjściu znajduje się wspaniale odwzorowana postać smoka, który potrafi zionąć ogniem. Warto tu spędzić chwilę czasu, szczególnie jeśli zwiedzamy Kraków z dziećmi i młodzieżą szkolną.

Podczas zwiedzania Krakowa koniecznie trzeba odwiedzić Stare Miasto. Rynek Główny na krakowskim Starym Mieście to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względów architektonicznych, ale i organizowane tutaj imprezy plenerowe. Na Rynku znajdują się Sukiennice, które niegdyś - już od średniowiecza - stanowiły rząd kramów, a obecnie pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne.

Kolejnym, niezwykle ważnym zabytkiem, który jest swojego rodzaju symbolem Krakowa jest Kościół Mariacki. Jego charakterystyczne, nierówne wieże unoszą się nad całym Rynkiem. Jest to imponujący, gotycki obiekt, który wewnątrz skrywa prawdziwe skarby - jednym z najcenniejszych jest Ołtarz Wita Stwosza.

Miłośnicy sztuki w Krakowie mogą zobaczyć nie tylko dzieła polskich twórców. W Muzeum Czartoryskich - znajdziemy obrazy, które są znane na całym świecie. Wśród nich znajduje się "Dama z łasiczką" autorstwa Leonarda da Vinci. Warto zajrzeć również do Muzeum Narodowego czy Muzeum Armii Krajowej.

Ciekawe miejsca, w które warto zajrzeć przebywając w Krakowie

Kraków to miasto doskonale rozpoznawalne nie tylko ze względu na olbrzymią ilość zabytków. Wybierając się tam na wycieczkę na pewno warto pamiętać o takich miejscach, jak Kopiec Kościuszki, który został pobudowany ku czci bohatera narodowego - Tadeusza Kościuszki. Choć jest on znacznie oddalony od Starego Miasta to z pewnością warto udać się w to miejsce. Z roku na rok Kraków jest również coraz częściej miejscem pielgrzymek z całego świata - zbudowane stosunkowo niedawno Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach (dzielnica Krakowa) to kolejne miejsce, które warto zobaczyć. Oczywiście, warto również wybrać się na spacer bulwarami nad Wisłą - te okolice często są wybierane jako miejsce wielu imprez plenerowych w Krakowie. W trakcie całego roku możemy uczestniczyć w Krakowie w wielu wydarzeniach. Warto wspomnieć chociażby o Coke Live Music Festival czy Festiwalu Kultury Żydowskiej. Kraków to miejsce, w którym chętnie spotykają się również twórcy sztuki w ramach festiwalów teatralnych takich, jak: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia czy Krakowskie Reminescencje Kulturalne.

Kilka informacji przydatnych dla każdego turysty

Wybierając się do Krakowa warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu wycieczki. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością wcześniejsza rezerwacja miejsc noclegowych. Pomimo, że w Krakowie znajduje się wiele eleganckich hoteli czy tańszych hosteli i pensjonatów, czasem zainteresowanie ze strony turystów jest na tyle duże, że trudno znaleźć odpowiednie noclegi. Kolejnym, niezwykle istotnym dla każdego turysty aspektem są posiłki. W Krakowie można znaleźć wiele restauracji serwujących wyśmienite potrawy - warto wybrać się szczególnie do tych zlokalizowanych na Starym Mieście. Jeśli szukamy opcji bardziej ekonomicznej warto wybrać się do restauracji Polakowski, gdzie za około 20-25 złotych jesteśmy w stanie zjeść smaczny dwudaniowy obiad. Można również zajrzeć do gospody Koko, znajdziemy tam smaczne jedzenie w atrakcyjnej cenie. Warto także korzystać z możliwości posilenia się w barach mlecznych, które naprawdę serwują dobre jedzenie. Oczywiście, warto pamiętać także o spróbowaniu miejscowych przysmaków - słynnych w całej Polsce krakowskich obwarzanków czy przepysznych zapiekanek, które można kupić w dzielnicy Kazimierz. Warto zajrzeć do tej dzielnicy również ze względu na to, że ma ona specyficzny charakter. Do dzisiejszego dnia jest to unikatowe miejsce przenikania się wielu kultur. Można spróbować tam na przykład ciekawej kuchni żydowskiej.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom W Krakowie.

Mapa

Aktualności

Tauron Arena
Kraków, ul. Stanisława Lema 7

David Guetta jest jednym z najbardziej znanych DJ’ów i producentów muzycznych, który tworzył już w wieku 14 lat. W 2008 został wybrany najlepszym DJ’em roku, później współpracował z największymi gwiazdami - m.in. z Black Eyed Peas, Akonem, Avicci czy Rihanną. Na koncercie w krakowskiej Tauron Arenie będzie można bawić się przy jego największych przebojach, które znamy z rozgłośni radiowych. Będzie to piąty występ Davida Guetty w Polsce.

Wstęp: 185 - 295 zł

Parking: na posesji

www.facebook.com/events/358962221224538

ICE Kraków Kongress Centre
ICE Kraków Congress Centre

Gala Strauss i Przyjaciele to jedno z wielu wyczekiwanych widowisk muzycznych, które rozpoczną rok 2018. Koncert w Krakowie będzie prawdziwą ucztą muzyczną dla wielbicieli muzyki klasycznej i nie tylko, pojawią się bowiem aranżacje przebojów muzyki rozrywkowej. Galę koncertową poprowadzi Zbigniew Zamachowski oraz Wojciech Malajkat. Na scenie wystąpi m.in. Dariusz Stachura (tenor), Zofia Nowakowska, Janusz Kruciński, lecz jako gość specjalny pojawi się Krystyna Prońko.

Wstęp: 155 – 250 zł

Parking: podziemny

www.facebook.com/events/457600364603087

-
Klub Studencki Kwadrat
Kraków, ul. Skarżyńskiego 1

„In thrash we trust” to nazwa trasy koncertowej polskiego zespołu heavymetalowego Acid Drinkers, który zawita do Krakowa 17 grudnia. Grają nieprzerwanie od 28 lat i wydają albumy, które posiadają pozytywne oceny krytyków muzycznych oraz fanów. Zespół cieszy się niemałą popularnością i dzięki temu wciąż posiada wiele energii do rockowego koncertowania. Występ w Krakowie odbędzie się w Klubie Kwadrat, który zostanie otwarty już o godz. 18:00. Zapraszamy do Krakowa wszystkich miłośników mocnego brzmienia.

Wstęp: 40 zł

Parking: na ulicy

www.facebook.com/events/306981379778166

prognoza pogody

dzisiaj
6 ℃
min. 6 ℃
maks. 9 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
10 ℃
min. 4 ℃
maks. 13 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
13 ℃
min. 6 ℃
maks. 16 ℃
brak opadów
pochmurnie
2024-02-27
13 ℃
min. 8 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
zachmurzenie małe
Razem z żoną spędziliśmy w Krakowie weekend majowy. Pomimo kiepskiej pogody ani trochę się nie nudziliśmy. Muzeum Lotnictwa rządzi!
tomek...@...p.pl

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!