Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Bazylika św. Trójcy w Krakowie

Noclegi w okolicy Bazyliki św. Trójcy w Krakowie

Bazylika św. Trójcy w Krakowie

Bazylika św. Trójcy to neogotycki kościół, który wznosi się w pobliżu placu Wszystkich Świętych. Jego historia sięga 1223 roku, kiedy w Krakowie zjawili się Dominikanie. Zakonnicy otrzymali częściowo murowany kościół parafialny przekazany im przez biskupa Iwona Odrowąża.

Historia

Po najeździe Tatarów, który miał miejsce w 1241 roku, obiekt zaczęto rozbudowywać. W XV wieku świątynia przyjęła formę monumentalnego, surowego kościoła bazylikowego. Kościół był niszczony przez liczne pożary. W 1850 roku, w czasie pożaru Krakowa, zniszczeniu uległa dzwonnica, która stała przed fasadą kościoła. Strop świątyni zawalił się przynajmniej jeden raz. Pod koniec XIX wieku kościołowi nadano neogotycki charakter, dzięki któremu budowla stała się lżejsza. W miejscu spalonej dzwonnicy powstała stylowa kruchta. Budynek zyskał na lekkości dzięki licznym przybudówkom. Kościół wyróżnia głównie charakterystyczny schodkowy szczyt fasady, który został ozdobiony tarczami herbowymi.

Wnętrze

Wnętrze kościoła zostało utrzymane w stylu trójnawowej gotyckiej świątyni. Wewnątrz na uwagę zasługuje między innymi brązowa płyta nagrobna umieszczona w prezbiterium, należąca do Filipa Kallimacha wybitnego humanisty i poety. Płytę wyróżniają wyraźne ślady warsztatu Wita Stwosza. Obok ołtarza głównego pochowany jest książę Leszek Czarny zmarły w 1288 roku. W kościele nie brakuje unikalnych dzieł sztuki. Dominikanie cieszyli się dużym szacunkiem i ogromnymi względami wśród ówczesnych rodów szlacheckich, ich kościół był chętnie obdarowywany dziełami znanych artystów. Piękne rzeźby i wspaniałe ołtarze można zobaczyć w kaplicach Lubomirskich, Myszkowskich i Zbaraskich.

Zabudowania klasztorne

Zabudowania klasztorne przylegają do bazyliki św. Trójcy od strony północnej. Budynki utrzymane są w formie krużganków. Wewnątrz znajdują się pomniki, tablice epitafijne i nagrobki z XVI i XVII wieku, a także malowidła z XV i XVI wieku. XIV-wieczne krzyżowo-żebrowe sklepienie wspiera strop. Najstarszym obiektem wewnątrz klasztoru jest natomiast romański refektarz pochodzący z 1222 lub 1225 roku.

Polecane obiekty w okolicy Bazyliki św. Trójcy w Krakowie