Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Ojców - oferta noclegu w Ojcowie i okolice

Noclegi Ojcowa

Noclegi w malowniczym Ojcowie są chętnie wybierane przez turystów zwiedzających tę część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a położenie wsi na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego daje ogromne możliwości poznania walorów przyrodniczych oraz zabytków na terenie środkowej Doliny Prądnika. To właśnie wzdłuż rzeki koncentruje się baza noclegowa miejscowości, złożona niemal w połowie z obiektów agroturystycznych. Pierwszym noclegiem, jaki napotkamy jadąc z północy od strony Woli Malinowskiej, będzie pole kempingowe. W sezonie letnim to jedna z najdroższych opcji noclegowych. Zmierzając na południe wzdłuż drogi głównej oraz Prądnika, zatrzymamy się w pokojach gościnnych, 200 m od tzw. Kaplicy Na Wodzie (kościół św. Józefa) oraz 150 m od Muzeum Regionalnego PTTK (Bazar Warszawski). To także możliwość zwiedzenia Zamku Kazimierzowskiego (parking). Ok. 400 m na południe wzdłuż rzeki wyszukamy kilka kwater, które będą optymalnym miejscem na sen dla zwiedzających Bramę Krakowską, Jaskinię Ciemną oraz Łokietka. Ceny noclegów w Ojcowe mieszczą się w granicach 20-80 zł, a większość z nich to obiekty położone ustronnie, które gwarantują korzystanie z atrakcji na świeżym powietrzu (grill, ognisko, wycieczki piesze i rowerowe).

Z wizytą w królewskim mieście jaskiń

Położony na północ od Krakowa Ojców, usytuowany na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Ojcowskiego Parku Krajobrazowego, jest jedną z najpiękniej położonych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Ociec u Skały to pierwotna nazwa zamku znajdującego się we wsi, nadana przez Kazimierza Wielkiego na cześć jego ojca – Władysława Łokietka. Miasteczko leży na Szlaku Orlich Gniazd, który biegnie przez Małopolskę i Śląsk, oraz znane jest z niezwykle malowniczych terenów pełnych dolin, jarów, pagórków, jaskiń oraz skalnych ostańców. Ojców znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, w Dolinie Prądnika, w odległości 27 km od Krakowa oraz 24 od Olkusza.

Weekend w malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy spośród tego typu parków. Chroni go część Doliny Prądnika i Doliny Sąspowskiej. Park ten posiada największą ilość jaskiń (ok. 1000). Podstawową skałą na tych terenach jest wapień, który właśnie sprzyja tworzeniu jaskiń. Do najdłuższych grot skalnych na terenie parku należą: Jaskinia Łokietka (320 m), Jaskinia Ciemna (209 m) i Jaskinia Zbójecka (189 m). Legenda o jaskini Łokietka głosi, że ukrył się w niej Władysław Łokietek na 2 miesiące, po ucieczce z Krakowa przed czeskimi wojskami. Otwór wejścia do jaskini zasłonił pająk, plotąc sieć, dzięki czemu zmylił wojska szukające króla i uratował mu życie. Ówcześnie każda z części jaskini nawiązuje do tej legendy swoją nazwą: Sala Rycerska, Kuchnia oraz Sypialnia. Pamiątką po historycznym szlaku handlowym między Małopolską a Śląskiem jest Brama Krakowska, czyli brama skalna znajdująca się w Dolinie Prądnika. Największym zainteresowaniem park cieszy się jesienią podczas tzw. Ojcowskiej Złotej Jesieni, ale jest tu przepięknie bez względu na porę roku. W Ojcowie poza pomnikami przyrody warto zobaczyć również zabytki architektoniczne. Jednym z ważniejszych miejsc są zamkowe ruiny z XIV w. - zamek w Ojcowie pełnił funkcje obronne dla Krakowa. Z wiekowej budowli zachowały się do dziś częściowo mury obronne, wieża i brama wjazdowa. Pozostałości po warowni należą do Szlaku Orlich Gniazd. Jedną z ciekawych zabytków jest Kaplica „Na Wodzie” św. Józefa Robotnika nad dwoma brzegami rzeki Prądnik. Budowla powstała końcem XIX w., a jej wystrój nawiązuje do stylu podhalańskiego. Niedaleko Ojcowa znajduje się dobrze zachowany Zamek Pieskowa Skała w stylu renesansowym. Ciekawą atrakcją oferowaną turystom w zimie jest kulig po Ojcowie i terenach parku narodowego. Osoby lubiące sportowe zajęcia mogą skorzystać z wspinaczki skałkowej w okolicach parku albo skorzystać z tras rowerowych. Na terenie parku organizowane są imprezy edukacyjne w ramach Dnia Roślin. W ramach wydarzeń sportowych organizowane są piknikowe wycieczki do Ojcowa z Krakowa, czy też zimowe kuligi.