Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Noclegi w pobliżu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Teatr im. Słowackiego w Krakowie funkcjonuje od 1893 roku. Jest to jedna z najbardziej zasłużonych i najsłynniejszych scen teatralnych w naszym kraju. Budynek teatru należy do najbardziej wartościowych zabytków architektury teatralnej znajdujących się na terenie Europy. Został zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego, a jego fronton zdobi napis: „Kraków narodowej sztuce”. Teatr zlokalizowany jest na placu Świętego Ducha 1.

Historia Teatru im. Słowackiego

Już na przełomie XIX i XX wieku teatr spełniał rolę sceny narodowej. Krakowski teatr był miejscem powstania współczesnej polskiej reżyserii, inscenizacji i scenografii. Debiutowało to wielu znanych artystów z okresu Młodej Polski, w tym Stanisław Wyspiański. Historyczne znaczenie miały inscenizacje dzieł romantyzmu - Dziadów, Kordiana i Nie-boskiej komedii. Teatr im. Juliusza Słowackiego nadal zajmuje niezwykle ważne miejsce w kulturze Krakowa. Odbywają się tutaj ważne i komentujące współczesność spektakle. W teatrze działa Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej, a w sezonie letnim Scena przy Pompie.

Budynek

Gmach, w którym mieści się teatr to jedna z wizytówek miasta. Pomysł budowy nowoczesnego kompleksu teatralnego pojawił się po raz pierwszy na posiedzeniu Rady Miejskiej w 1872 roku. Po powołaniu Austro-Węgier Galicja zyskała szeroką autonomię, a Kraków awansował do roli duchowego centrum narodu. Istniejący już w mieście teatr powoli popadał w ruinę, stan techniczny stwarzał zagrożenie dla aktorów i widowni, a złe zaplecze uniemożliwiało przygotowywanie większych inscenizacji. W 1881 roku rozpoczęto zbieranie środków na budowę nowego teatru. W 1891 roku wmurowano kamień węgielny, a uroczyste otwarcie teatru miało miejsce dwa lata później.

Architektura

Budynek Teatru jest wzorowany na operze paryskiej, a także operze w Wiedniu, Zagrzebiu i Budapeszcie. Każdą część budynku pokryto oddzielnym dachem. Konstrukcję wieńczy attyka ozdobiona maszkaronami. Reprezentacyjna fasada budynku skierowana jest ku ulicy Szpitalnej, jednak z każdej strony można podziwiać ciekawe i piękne zdobienia architektoniczne. Przed gmachem stoi popiersie Aleksandra Fredry. Również wnętrze jest bogato zdobione, znajdują się w nim liczne popiersia, lustra i malowidła, a także bogata dekoracja stiukowa.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.slowacki.krakow.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie