Noclegi w okolicy krakowskich Plant
Krakowskie Planty
Planty Krakowskie
Planty to jeden z najstarszych i zdecydowanie największych ogrodów w Krakowie, bardzo często mylony z Błoniami. Ma on 4 kilometry długości i stworzono go w pierwszej połowie XIX na miejscu ruin po strukturach obronnych miasta, dlatego współcześnie układ urbanistyczny Plant jest bardzo łatwy do zapamiętania: ogród w całości otacza zielonym pierścieniem Stare Miasto z Wawelem i Głównym Rynkiem.
Ziarno historii
Pierwsze oficjalne decyzje o zagospodarowaniu niszczejącego obszaru po murach miejskich pojawiły się w roku 1820, ale dopiero kilka lat później prace ruszyły z pełną parą. Pojawiły się pierwsze wytyczone alejki, jednak bez geometrycznego schematu, łatwi, latarnie, w późniejszych latach również niskie ogrodzenia metalowe oddzielające szlaki spacerowe od zieleni. Sam ogród istniał już w roku 1792, gdy dokonano pierwszego zasadzenia drzewa, jednak nie był on poddawany pielęgnacji i rozwijał się bardziej w „dzikiej” niż w usystematyzowanej formie. Początkowo Planty rozwijały się głównie na południowej stronie, w okolicach Wawelu, wału wiślanego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dopiero pod koniec XIX wieku i na początku XX rozpoczęto długie i intensywne prace nad rozwojem również północnej części obok Barbakanu i Dworca Głównego. Współcześnie Planty odgrywają rolę o dużym znaczeniu miejskim i turystycznym; są świetnym miejscem na spacery, spotkania ze znajomymi oraz organizację różnych wydarzeń kulturowych.
Zabytkowa struktura
Teren Plant to nie tylko ścisły obszar przyrodniczy, ale przede wszystkim historyczny i zabytkowy. Znajdują się tu bardzo liczne pomniki i tablice upamiętniające, a ponadto wędrując Plantami dookoła Starego Miasta można zajrzeć do wielu pobliskich zabytków. Główne atrakcje to oczywiście Wawel, Barbakan, budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pałac Biskupi (okno papieskie) oraz Filharmonia. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie Plant znajdują się również kościoły św. Krzyża, Dominikanów i Franciszkanów, Brama Floriańska, Baszty Cieśli i Stolarzy oraz Teatr im. Juliusza Słowackiego. To też fantastyczny punkt widokowy na najciekawsze atrakcje znajdujące się na Starym Mieście.
Informacje dla turystów
Planty są ogrodem z wolnym i darmowym wejściem, ogólnodostępnym dla każdego przez cały rok. Okresowo na dzień lub tylko kilka godzin zamykane są jedynie te jego fragmenty, na których odbywa się jakaś impreza kulturalna, głównie koncerty.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!