Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Zespołu parkowego w Kuźnicach w Zakopanem

Zespół parkowy w Kuźnicach w Zakopanem

Zespół Parkowy w Kuźnicach umiejscowiony jest w dzielnicy Zakopanego najbardziej wysuniętej na południe. Początki tego miejsca sięgają wieku XVIII, kiedy to powstała tutaj pierwsza huta żelaza. To wspaniałe miejsce, które warto odwiedzić ponieważ nie tylko jest piękne, ale także doskonałe na relaksujące spacery.

Dawne huty żelaza

Stworzoną tu hutę nazwano Hutami Hamerskimi, a produkowano w niej żelazo sztabowe, blachę walcowaną i surówki. Niestety, po zaledwie stu latach istnienia huty żelaza zaczęło brakować, zakład więc został zamknięty. Tuż przy hucie swoje miejsce miał dwór Homolacsów – właścicieli zakładu. Ich dwór był domem, a jednocześnie centrum kultury, w którym szanowani ludzie ze świata sztuki, nauki czy polityki spędzali swój czas. W 1888 roku dwór przejął Władysław Zamoyski, który go wyburzył tuż po pożarze w roku 1884.

W roku 1892 Kuźnice stały się siedzibą Szkoły Domowej Pracy Kobiet, w której dziewczyny uczyły się prac gospodarskich, ogrodnictwa i innych przydatnych zajęć. W czasie wojny jednak budynek został zajęty przez Niemców. Po wojnie na pewien czas znowu działała tutaj szkoła, a od 1948 roku funkcjonował tu Szpitalny Specjalistyczny Zakład Rehabilitacyjno-Ortopedyczny dla Dzieci i Młodzieży. Od roku 2003 zespół dworsko-pałacowy został przekazany w całości Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu.

Zespół parkowy dzisiaj

Obecnie na terenie parku znajdują się relikty dworu z fontanną, a także tablica z dawnymi założeniami ogrodowo-parkowymi zespołu dworskiego. Wytyczono tu alejki spacerowe i postawiono ławeczki co sprawia, że jest to miejsce idealne na rodzinny wypoczynek. Popularność zespołu parkowego wzrasta z roku na rok, przyciągając coraz to nowych turystów. Na terenie parku znajduje się również imponujący żelazny krzyż, a także spichlerz z końca XIX wieku, służący niegdyś do magazynowania paszy dla zwierząt. Dzisiaj mieści się w nim ekspozycja dotycząca rodziny Zamoyskich. Na terenie parku znajduje się również XIX-wieczna Wozownia.

Godziny otwarcia

Zespół parkowy otwarty jest w okresie od stycznia do kwietnia w godzinach od 8:00 do 15:00, w maju od 8:00 do 16:00, w okresie od czerwca do września w godzinach od 9:00 do 17:00, w październiku od 8:00 do 15:00 oraz od listopada do grudnia od 8:00 do 15:00, przy czym w niedziele i poniedziałki obiekt jest w tym okresie nieczynny. Wstęp na teren parkowy jest bezpłatny.

Polecane obiekty w okolicy Zespołu parkowego w Kuźnicach w Zakopanem