Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem to jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, powołane do życia przez Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego w 1889 roku. Jeszcze rok wcześniej sympatycy wielkiego miłośnika tatrzańskiej przyrody – Chałubińskiego zebrali eksponaty, chcąc uczcić jego zasługi jako odkrywcy leczniczych właściwości Zakopanego, zakładając Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego oraz tworząc pierwszą wystawę w jednej z chat mieszczących się przy Krupówkach.

Rys historyczny

Muzeum powstało jako inicjatywy społeczna, utrzymywało się z przekazów, darowizn, datków i wpływów z biletów. Pierwsze zbiory zostały przekazane przez wybitnego lekarza, którego imieniem dzisiaj nazwane jest muzeum. Była to kolekcja skał oraz zielnik mchów, składający się z ponad 2700 okazów. W kolejnych latach lokalne organizacje oraz kolekcjonerzy przekazywali swoje zbiory związane z fauną tatrzańską.

Obecnie w muzeum znajdują się dzieła sztuki, okazy przyrodnicze, etnograficzne, materiały archiwalne i biblioteczne. Część kolekcji eksponowana jest na wystawach stałych w gmachu głównym i w jedenastu filiach oraz na wystawach czasowych. Materiały archiwalne i biblioteczne dostępne są w Archiwum i Bibliotece Muzeum Tatrzańskiego. Zbiory przyrodnicze były pierwszymi, które trafiły do muzeum. Znajdziemy w nich setki okazów roślin, ptaków, ssaków, motyli oraz okazy geologiczne, składające się z typowych skał, minerałów i skamieniałości z całego obszaru Tatr i Podtatrza. Ponadto wśród wystaw stałych znajdują się również te związane z historią i etnografią.

Zwiedzanie

Obiekt muzealny to niezwykłe miejsce, które pozwoli spojrzeć na rejon Tatr i Podhala z zupełnie innej strony. Jedne z największych zbiorów w Polsce zaciekawią wszystkich pragnących poznać dzieje, historie, tradycję oraz przyrodę tego niezwykłego regionu. Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego zaprasza turystów od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00, natomiast w niedziele zwiedzanie możliwe jest od 9:00 do 15:00. Cena biletu normalnego wynosi 7 zł, natomiast ulgowego 5, 50 zł. Za zwiedzanie z przewodnikiem należy dodatkowo zapłacić 40 zł.

Na oficjalnej stronie muzeum http://muzeumtatrzanskie. pl/ znajduje się więcej szczegółowych informacji.

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem