Zakopane

Zakopane

Położenie geograficzne Zakopanego

Zakopane położone jest w województwie małopolskim, należy do powiatu tatrzańskiego. Jest największym miastem u podnóży Tatr. W administracyjnych granicach miasta znajduje się Tatrzański Park Narodowy. Zakopane jest najwyżej położonym miastem w naszym kraju. To najbardziej znana miejscowość wypoczynkowa w polskich górach. Jest uznawane za nieoficjalną stolicę sportów zimowych. Centralnym punktem miasta jest skrzyżowanie dwóch ulic: Krupówki oraz Kościuszki. Na północy Zakopanego rozciąga się Gubałówka, a na południu góruje najwyższe pasmo Tatr Giewont. Miasto leży nad kilkoma potokami, które wpadają ostatecznie do dopływu Białego Dunajca – rzeki Zakopianka.

Historia miasta

Według źródeł historycznych Zakopane powstało w XVII wieku. Pochodzenie nazwy związane jest ze słowem zakopane (karczowisko). Początkowo brzmiało Za Kopane. Pierwszymi osadnikami w tym rejonie byli mieszczanie oraz chłopi. Jako, iż tamtejsza ziemia nie przynosiła wielkich plonów jej mieszkańcy szukali alternatywnych sposobów na zdobywanie pożywienia, również nieetycznych: kłusowali, kradli drewno oraz napadali na kupców i podróżnych. Po dziś dzień od mieszkańców Zakopanego można usłyszeć opowieści o zbójnikach, ich przygody oraz informacje o ukrytych w górach zakopanych skarbach. W XVIII wieku w Tatrach odkryto złoża złota, srebra, rudy żelaza i miedzi. Tak powoli rozpoczęły się lepsze lata dla tego rejonu. W 1889 roku dobra Zakopanego wykupił Władysław Zamoyski, który wraz z rodziną znacznie poprawił wygląd oraz sytuację gospodarczą miasta. Nakazał zalesienie tego rejonu, ograniczył wyrąb drzew, przyczynił się również do wybudowania kolei prowadzącej do Zakopanego. Dzięki temu region ten stał się dostępny dla ludzi z całego kraju. Zakopane zauroczyło wielu znanych osób, które postanowiły zamieszkać w tej malowniczej miejscowości. Pod koniec XIX wieku Zakopane stało się oficjalnie miastem uzdrowiskowym. Zaczęto więc budować pierwsze sanatoria. Chorzy pacjenci chętnie przybywali na kuracje uzdrowiskowe. Miasto to przyciągało również coraz większą ilość turystów. Dzięki temu zaczęto budować bazę noclegową. Zakopane otrzymało prawa miejskie w 1933 roku.

Atrakcje Zakopanego

Zakopane jest to miasto, które odwiedzają turyści zarówno latem, jak i zimą. Zimowe atrakcje tej miejscowości to przede wszystkim sporty zimowe. Narty czy snowboard to tylko nieliczne z nich. Zakopane jest również znane z lubianych od wielu lat skoków narciarskich. Zimową porą odbywają się tu popularne konkursy, które przyciągają kibiców z całego świata. Miasto to jest idealne na wycieczkę zarówno na jeden dzień, na weekend, jak i spędzenie całego urlopu. Zimą możemy spacerować po Krupówkach, spędzać czas w karczmach i restauracjach, które serwują typowo góralskie dania. Wiele miejsc przyciąga swoją góralską atmosferą, gdzie wśród muzyki i tańca poznać możemy tamtejszą kulturę. Zakopane posiada swój specyficzny klimat, który każdy powinien choć raz w życiu poczuć. Latem miasto to jest idealne jako baza górskich wycieczek. Klimat i widoki z pewnością będą niezapomniane. W lecie Zakopane jest zupełnie inne niż zimową porą, dlatego warto poznawać to miejsce o różnych porach roku.

Najważniejsze miejsca w Zakopanem

Od 1936 roku w Zakopanem działa kolejka na szczyt Kasprowego Wierchu. Przejażdżka zajmuje 12 minut i jest jednym z obowiązkowych punktów kiedy odpoczywamy w tym mieście. Zimą znajdują się tu najlepsze stoki narciarskie w Polsce, latem zaś z Kasprowego Wierchu możemy wybrać się na spacer w dół Zakopanego lub rozpocząć trening trekkingowy po górach. Jeśli chodzi o cenę przejażdżki waha się ona od około 60 zł za przejazd w obie strony dla osoby dorosłej i około 40 złotych za bilet ulgowy. Małe dzieci i seniorzy wjazd i zjazd z Kasprowego Wierchu mają darmowy. Drugim niezwykle popularnym miejscem jest Gubałówka. Jest łatwo dostępne, a posiada niezapomniane widoki. Na Gubałówkę możemy wybrać się na własnych nogach lub skorzystać z kolejnej kolejki linowo-terenowej. Będąc na szczycie możemy podziwiać panoramę Zakopanego oraz przepiękny widok na Tatry. Z Gubałówki bardzo dobrze widać najbardziej popularne szczyty: Giewont i Kasprowy Wierch. Za wjazd i zjazd kolejką zapłacimy około 22 złotych w przypadku osoby dorosłej i 18 złotych w przypadku biletu ulgowego. Obok pięknych szczytów i miejsc, z których możemy podziwiać przepiękną panoramę miasta w Zakopanem znajduje się również kilka wartych zobaczenia miejsc kulturowych. Jednym z nich jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego znajdujące się w Willi Koliba. Jest to pierwszy dom w stylu zakopiańskim, który został wybudowany według projektu Witkiewicza. W muzeum możemy podziwiać starodawne meble, zastawy stołowe i inne przedmioty w stylu zakopiańskim. Wejście do muzeum jest tanie (bilet nie kosztuje więcej niż 10 złotych), dlatego każdy choć raz powinien je odwiedzić. Muzeum znajduje się na ulicy Kościeliskiej 18. Równie ciekawym miejscem jest Teatr Witkacego. Został założony trzydzieści lat temu i przybliża turystom tradycje Zakopanego. Znajduje się na ulicy Chramcówki 15 w dawnym miejscu spotkań młodych artystów. Na ulicy Krupówki 10 działa jedno z najstarszych muzeów regionalnych w naszym kraju. Muzeum Tatrzańskie pozwala na przybliżenie turystom bogactwa tego regionu, a także jest ciekawą lekcją historii. Muzeum jest podzielone na trzy części: etnograficzną, przyrodniczą i historyczną. Każda część jest bardzo atrakcyjna i uczy nas czegoś nowego o Zakopanem. Sama ulica Krupówki to chyba najsłynniejszy deptak w południowej części naszego kraju. Niemal każdy turysta odwiedzający to miasto choć przez chwilę spaceruje po Krupówkach. Ta kilometrowa aleja to miejsce gdzie znajdziemy zarówno sklepy, zakopiańskie budynki, jak i doskonałe restauracje i knajpki. Odwiedzając Zakopane nie należy zapominać o wycieczce do Morskiego Oka. Spacer do Morskiego Oka choć zajmuje chwilę czasu jest niezapomniany. Po przejściu trasy możemy odpocząć w schronisku, dobrze zjeść i spokojnie zejść w dół. Warto pamiętać, że dojazd z Zakopanego do Morskiego Oka zapewnia wielu przewoźników, dlatego nie warto wybierać się tam własnym samochodem i tworzyć niepotrzebne korki.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom W Zakopanem.

Mapa

Aktualności

-
Nosalowy Dwór Resort&SPA
Zakopane, ul. Balzera 21d

W Zakopanem odbędą się I Góralskie Targi Ślubne. Wydarzenie będzie miało miejsce w Nosalowym Dworze na ul. Balzera. Rozpoczęcie jest planowane na godz. 10.00 21 stycznia 2018 roku. Podczas targów będzie można zobaczyć typowe motywy folklorystyczne i skosztować regionalnych potraw. Usłyszymy też występy góralskich kapel i zobaczymy pokaz mody ślubnej.

Wstęp: 15 zł

www.facebook.com/events/1545477368805597

Kino Sokół
Zakopane, ul. Orkana 2

Już 22 grudnia br. możemy wybrać się na świąteczny koncert. W Zakopanem kolędy i pastorałki zaśpiewa Justyna Steczkowska. Jest to polska wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka i skrzypaczka. Wydarzenie odbędzie się w kinie Sokół na ul. Orkana 2. Początek o godzinie 20.00.

Wstęp: 79-149 zł

www.facebook.com/events/441741779556419/

Kino Sokół
Zakopane, ul. Orkana 2

8 grudnia br. w Zakopanem można spędzić wieczór w gronie jednych z najlepszych kabareciarzy. W kinie Sokół wystąpi grupa Ani Mru Mru. Zaprezentują swój program pt. „Ostatnie takie trio”. Przypomnijmy, że w skład grupy wchodzi Marcin Wójcik, Michał Wójcik i Waldemar Wilkołek. Publiczność będą zabawić przez ponad 100 minut. Występ rozpocznie się o godzinie 17.30

Wstęp: 50 zł

www.facebook.com/kabaretAniMruMru/app/178433258981904

prognoza pogody

dzisiaj
13 ℃
min. 4 ℃
maks. 14 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
12 ℃
min. 7 ℃
maks. 12 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
8 ℃
min. 3 ℃
maks. 9 ℃
opady 7.43 mm
umiarkowane opady deszczu
2023-03-26
7 ℃
min. 2 ℃
maks. 9 ℃
opady 0.35 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!