Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Sejny - oferta noclegu w Sejnach i okolice

Noclegi i wypoczynek - Sejny

Położenie Sejn na północno-wschodnim obszarze kraju sprawia, że większość obiektów noclegowych znajdziemy nawet 10-15 km przed granicami miasteczka, jadąc drogą krajową nr 16 (na odcinku od Augustowa do przejścia granicznego z Litwą w Ogrodnikach). Noclegi będą rozmieszczone na wysokości Jeziora Białego, Gieret oraz Pomorze (ponad połowa z nich to agroturystyki). Takie rozłożenie noclegów gwarantuje odpoczynek na łonie przyrody, na terenach charakteryzujących się ogromnym urozmaiceniem topograficznym. Noclegi w centrum miasteczka to kilka propozycji o średnim standardzie, głównie wzdłuż ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zwiedzając okolicę pieszo, w zasięgu 400 m, będą najciekawsze budowle sakralne (Klasztor Podominikański, Bazylika Nawiedzenia NMP, dawna synagoga i pałac biskupi). Noclegi na terenie Sejn znajdziemy nawet za 16 zł/doba, a górna granica cenowa nie powinna przekroczyć 150 zł. Prawie połowa ze wszystkich obiektów oferuje możliwość korzystania z atrakcji na świeżym powietrzu, do których należy zaliczyć grillowanie, wędkowanie oraz grzybobranie. Domki na obrzeżach miasta to tańsza opcja, z której korzystają również turyści wypoczywający aktywnie (spływy kajakowe Czarną Hańczą, Marychą), a także rodziny z dziećmi (boiska, place zabaw, kąpieliska). Nocując w Sejnach, warto odwiedzić Augustów (43 km) oraz Suwałki (30 km przez tereny Wigierskiego Parku Narodowego).

Sejny - skarb Suwalszczyzny

Miasto położone nad rzeką Marychą, niedaleko granicy z Litwą to miejsce wielokulturowe i bogate w cenne zabytki. Nazwa Sejny pochodzi od seina – co w języku jaćwieskim oznacza trawy. Jaćwingowie zamieszkiwali te tereny w średniowieczu, wtedy też powstały pierwsze osady na tych ziemiach. Dzisiaj Sejny zamieszkują mniejszości narodowe, znajduje się tutaj Litewski Konsulat oraz Muzeum Ziemi Sejneńskiej. Sejny słyną z dużej ilości jezior oraz rolniczego charakteru gwarantującego czysty klimat. W mieście obok turystyki rozwija się przemysł spożywczy i zakłady drzewne. Najbliższe większe miejscowości to Suwałki (30 km) i Augustów (44 km).

Kulturowa mozaika pogranicza kultur - Sejny

Zwiedzanie miejscowości Sejny warto rozpocząć od klasycystycznego ratusza z 1840 r. Ciekawym elementem zabudowy miasta jest dawny pałac biskupi - siedziba Muzeum Ziemi Sejneńskiej oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Ta klasycystyczna budowla z połowy XIX w. mieści sześć stałych ekspozycji dotyczących Sejneńszczyzny. Śladem mniejszości litewskiej natrafiamy na Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przebudowaną w stylu baroku wileńskiego. Przed bazyliką zbudowano Kaplicę św. Agaty. Nieopodal bazyliki znajduje się dawny klasztor Dominikanów z XVII w. Budynek skrywa Muzeum Diecezji Sejneńskiej oraz Muzeum Etnograficzne. Kolejnym elementem wielokulturowej tradycji Sejn jest Biała Synagoga przy ul. Józefa Piłsudskiego. Obecnie w budynki mieści się „Ośrodek Pogranicze – sztuk, kultur i narodów” czyli instytucja organizująca spektakle, wystawy i koncerty. W Sejnach znajduje się Konsulat Republiki Litewskiej. Bliska odległość od granicy litewskiej w Ogrodnikach (9 km) daje możliwość poznania atrakcji turystycznych tego kraju. Sejny oferują przedsmak kuchni litewskiej oraz regionalnej: soczewiaków sejneńskich, chłodnika litewskiego czy kartaczy. Doskonały klimat i rolniczy charakter miejscowości zachęca do turystyki w korzystnych warunkach przyrodniczych. Przez teren Sejneńszczyzny zostało wytyczonych wiele szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych oraz konny. Najdłuższym szlakiem jest „Suwalski Gigant” biegnący od doliny górnej Biebrzy przez Sejny, aż do Puszczy Romnickiej i Gołdapi. Przepływająca przez miasto rzeka Marycha prowadzi do jeziora Sejny, nad którym powstała plaża miejska, pomost oraz atrakcje dla dzieci i infrastruktura turystyczna. Warto wybrać się także na spływ kajakowy rzeką. Przy stadionie miejskim znajduje się ciekawa atrakcja dla dzieci – Miasteczko Sekretnych Uliczek. Ciekawymi wydarzeniami jest Festiwal Litewskich Teatrów Dziecięcych, Festiwal Baltic Satelid organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, Festiwal Organowy Młodych promujący młode talenty muzyczne czy Dni Sejn.