Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kaplicy św. Agaty w Sejnach

Kaplica św. Agaty w Sejnach

Kaplica Świętej Agaty w Sejnach znajduje się naprzeciw Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Zważywszy na bogatą historię, a także ogromną mozaikę kulturową regionu jest zdecydowanie jedną z największych atrakcji turystów w północno-wschodniej Polsce, do której przyjeżdżają wierni z całego kraju.

Patronka Miasta

Kaplica zostało zbudowana prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku w 1789 roku. Budowla powstała z inicjatywy parafian, a realizacja kaplicy została przez nich sfinansowana. Na powstanie kaplicy wpływ miały niewątpliwe liczne i tragiczne w skutkach pożary, które nawiedzały miasto, a także prowadzone działania wojenne, które niszczyły miasto. Postawienie kapliczki ku czci św. Agaty miało zapewnić przychylność świętej i chronić miasto oraz mieszkańców przed kataklizmami.

Święta Agata

Święta narodziła się na Sycylii prawdopodobnie około 235 roku na dworze jednego ze znamienitych i zamożnych rodów rzymskich. Zginęła po torturach 5 lutego 251 roku rzucona na rozżarzone węgle. Miejscowi chrześcijanie pochowali jej ciało poza miastem. Rok później miejsce miał potężny wybuch wulkanu Etna. Niespodziewanie jednak lawa nie zalała miasta, lecz zatrzymała się tuż przed jego zabudowaniami. Cudowne ocalenie przypisywane jest wstawiennictwu Agaty, która stała się patronką chroniącą przed ogniem.

Ochrona przed kataklizmami

Kaplica w Sejnach poświęcona jej czci to niewielka, murowana budowla na podstawie kwadratu z dwoma zaokrąglonymi oknami i z namiotowym dachem. Wewnątrz znajduje się obraz z wizerunkiem Św. Agaty z drugiej połowy XVIII wieku, a na szczycie kaplicy umieszczona jest figura świętej wykonana z drewna lipowego. Budowla znajduje się wciąż pod opieką wiernych, którzy dbają i oddają cześć patronkę miasta, aby nadal chroniła ich przed kataklizmami.

Polecane obiekty w pobliżu Kaplicy św. Agaty w Sejnach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!