Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Ziemi Sejneńskiej w Sejnach

Muzeum Ziemi Sejneńskiej w Sejnach

Sejny i okoliczne tereny to obszar o niezwykle cennej i bogatej historii, jednak wciąż mało znanej i niestety niewystarczająco docenianej. W celu ochrony zabytków i krajobrazu kulturowego Sejneńszczyzny oraz upowszechniania wiedzy o regionie w 2004 roku powołano Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, dzięki staraniom historyków i miejscowych społeczników zainteresowanych ochroną dziedzictwa kulturowego ich rodzinnej ziemi. Towarzystwo działa w sferze edukacji w postaci książek, czasopism, organizowania wykładów dla uczniów i całych społeczności. Ponadto do zadań organizacji należy: zbieranie funduszy na renowację zabytków, współpraca z różnymi instytucjami, muzeami, stowarzyszeniami i organizacjami. Jednym z większych osiągnięć Towarzystwa jest prowadzenie Muzeum Ziemi Sejneńskiej im. arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego.

Podróż w czasie

Muzeum mieści się w Pałacu Biskupim – klasycystycznej kamienicy z XIX wieku. Placówka może się pochwalić 6 stałymi wystawami. Stałe ekspozycje zbiorą nas w podróż w czasie od paleolitu, aż do współczesności, przedstawiając bogatą i długą historię regionu. Sala archeologiczna to przede wszystkim wystawy narzędzi, a także opis działalności ludzi w prehistorii na ówczesnych ziemiach. W Sali numizmatycznej turyści mogą przyjrzeć się różnym monetom pochodzących już od XVIII wieku. Pomieszczenie dominikanów i biskupów sejneńskich ukazuje rozwój miasta i pobliskich ziem na skutek działalności zakonników od 10 czerwca 1602 roku. Wśród najważniejszych eksponatów należy wymienić księgozbiory, mapy, pisma urzędowe czy wyposażenie dawnego Pałacu Biskupiego. Sala szkół sejneńskich gromadzi fotografie, dzienniki szkolne, czasopisma i podręczniki od początków XVII wieku, gdy dzięki Dominikanom nastąpił intensywny rozwój szkolnictwa. W sali wojskowej goście mogą podziwiać fotografie, pocztówki, dokumenty, militaria, medale i odznaczenia, świadczące o bohaterskim zaangażowaniu miejscowej ludności w działania zbrojne prowadzone przez Rzeczpospolitą. Sala wielokulturowości regionu potwierdza bogactwem zgromadzonych tu przedmiotów, iż od XVII do XX wieku ziemia sejneńska zamieszkiwana była przez Polaków, Litwinów, Żydów, Niemców, Rosjan, Białorusinów, Tatarów i Ormian.

Zwiedzanie

Od maja do września muzeum czeka na gości codziennie od 9:00 do 17:00. Poza sezonem goście mogą podziwiać wystawy od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00. Na miejscu można zakupić pocztówki mapy, przewodniki, pamiątki i regionalne książki. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie www.muzeum.sejny.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Ziemi Sejneńskiej w Sejnach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!