Sejny

Uwielbiasz jeziora, przebywanie nad wodą i uprawianie wszelkiego rodzaju sportów wodnych? Może szukasz spokojnego miejsca, by wybrać się na ryby i właśnie w taki sposób spędzić swój urlop? Sejny są miastem, w którym znajdziesz wszystko czego potrzebujesz, by spędzić w bardzo miły i wypocząć.

Miasto na Suwalszczyźnie

Sejny położone są w województwie podlaskim, w powiecie sejneński. Jest to miasto na prawach powiatu. Pod względem geograficznym Sejny mieszczą się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, a dokładniej nad rzeką Marychą, to właśnie nad tym lewym dopływem Czarnej Hańczy rozciąga się malownicze miasteczko na wschodzie Polski.

Historia

Historia tego miasteczka rozpoczyna się w XIII wieku, kiedy to na terenie Sejn funkcjonowało prywatne miasteczko duchowne. Na początku XIV wieku cała Suwalszczyzna została objęta władzą Wielkiego Księstwa Litewskiego. Natomiast do ziem polskich obszar Suwalszczyzny, jak również Sejny, dołączył dopiero na początku XVI wieku. Wtedy również ziemie nad Sejną zostały przekazane Iwanowi Wiśniowieckiego, a tego czynu dokonał sam król Zygmunt I. Niestety Sejny wielokrotnie były niszczone, przez co miasto często musiało odbudowywać się prawie od podstaw. Do takich wydarzeń zalicza się chociażby najazd Szwedów w XVII wieku czy też ogromny pożar, który miał miejsce w XIX wieku. Natomiast w latach powojennych Sejny uległy pewnej stagnacji, przez długi czas miasto nie rozwijało się pod względem przemysłowym, a tym bardziej turystycznym.

Miasto synagog

Sejny są miasteczkiem wielokulturowym, ponieważ już od wielu wieków zamieszkują miasto również inne narodowości pochodzące z terenów wschodnich. Dlatego odwiedzając miasto na Suwalszczyźnie spotkamy również Żydów, Litwinów, Rosjan Białorusinów, a nawet Niemców. Do dziś zresztą w Sejnach można zobaczyć zabytkowe synagogi, w tym Białą Synagogę oraz obecna, która zastąpiła tak zwaną Starą Synagogę.

Atrakcje turystyczne i zabytki

Będąc w Sejnach, warto zobaczyć tutejsze liczne zabytki, które są naprawdę imponujące. Do nich zalicza się między innymi kaplica św. Agaty, którą wybudowano mniej więcej pod koniec XVIII wieku. Jednocześnie została ona postawiona zaraz przed Bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Tutaj również znajduje się obraz św. Agaty czy też fresk, na którym przedstawiony jest wizerunek Kuszonego Chrystusa. Natomiast na dachu kaplicy została wzniesiona figura świętej wykonana z drewna lipowego. Do innych ciekawych zabytków, które warto zwiedzić zalicza się klasztor dominikanów pochodzący z XVII wieku, jak i również kościół Matki Boskiej Częstochowskiej wzniesiony w XIX wieku. Jednocześnie ten kościół, kiedyś służył do modlitwy wiernym należącym do kościoła ewangelickiego.

Warto zobaczyć tutejszy ratusz miejski pochodzący z 1846 roku, a także piękne kamienice znajdujące się w centrum miasta. Jeżeli ktoś lubi pielgrzymować do miejsc, w których dzieją się cuda i można wyprosić różne łaski to właśnie w Sejnach znajduje się figura Matki Bożej Sejneńskiej. Odwiedzając Sejny nie można narzekać na nudę. W mieście odbywa się wiele cyklicznych imprez kulturalnych i koncertów. Do nich zalicza się chociażby Międzynarodowy Koncert Organowy Młodych czy też Baltic-Satelid.

Gdzie można przenocować?

Sejny dopiero od pewnego czasu rozwijają się pod względem turystycznym, ale już dzisiaj nie ma najmniejszego problemu z tym, żeby zarezerwować sobie miejsce noclegowe. Jest tutaj ciągle rozwijająca się baza noclegowa, której największą część stanowi agroturystyka. Ponadto nie brakuje pensjonatów, prywatnych kwater, a nawet domków letniskowych.

Sejny - idealne miejsce, by posmakować wschodniej kuchni

Często podróżując po Polsce, mamy okazję posmakować kuchni pochodzącej z innych zakątków świata. Wybierając się do Sejn powinniśmy posmakować kuchni litewskiej, która w tym mieście jest wyjątkowo popularna. Do najpopularniejszych przysmaków kuchni sejneńskiej, jednocześnie zaczerpniętej z litewskich przepisów, zalicza się: chłodziec litewski, soczewiaki sejneńskie czy kartacze. Jeżeli najdzie nas ochota na coś słodkiego to koniecznie trzeba spróbować deseru zwanego mrowiskiem. Warto również zamówić tradycyjny sękacz, który w tutejszych stronach jest wyjątkowo popularny i zamawia się go na praktycznie każdą większą uroczystość rodzinną.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Sejnach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
9 ℃
min. 5 ℃
maks. 10 ℃
opady 1.85 mm
umiarkowane opady deszczu
jutro
10 ℃
min. 7 ℃
maks. 11 ℃
opady 2.12 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
9 ℃
min. 3 ℃
maks. 9 ℃
opady 1.46 mm
słabe opady deszczu
2024-02-29
5 ℃
min. 1 ℃
maks. 8 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!