Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu kościoła św. Piotra i Pawła w Rowach

Kościół św. Piotra i Pawła w Rowach

Rowy to niewielka dana osada rybacka, na co dzień spokojna, jednak w sezonie turystycznym zaczyna tętnić życiem, dzięki setkom przybywających tu w poszukiwaniu wypoczynku osób. To właśnie tu znajduje się wybudowany na początku XIX wieku neoromański kościół, którego pierwowzorem była pierwsza wzniesiona w tym miejscu w XIV wieku świątynia.

Głazy z Kamiennej Wyspy

Swój oryginalny wygląd świątynia z całą pewnością zawdzięcza pochodzącym z Kamiennej Wsypy – znajdującej się nad jeziorem Gardno – wielkim i pięknym głazom. Dla uzupełnienia efektu obok kościoła postawiono drewnianą dzwonnicę. Obecnie kościół nosi imiona patronów św. Piotra i Pawła. Stanowi również jedną z filii parafii z Objazdy pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

Legendy

Wokół neoromańskiego kościoła w Rowach od zawsze krąży wiele legend, których głównym bohaterem jest sam diabeł. Jedna z nich opowiada o zakładzie i pakcie zawartym pomiędzy diabłem a lokalnym rybakiem. Przedmiotem owego zakładu miała być karczma, którą diabeł zobowiązał się zbudować do nastania świtu. Jeśli by mu się to udało wygrałby duszę rybaka, a że owa karczma miała być jednocześnie wielkim siedliskiem zła, diabeł był pewien swojej wygranej. Jednak trafił na godnego siebie przeciwnika, który postanowił obudzić koguta znacznie przyspieszając nastanie świtu. Słysząc to diabeł w popłochu chciał karczmę zniszczyć, jednak ta sztuka nie do końca mu się udała, bowiem pozostały mury i osmolony kamień, który nie tylko stał się częścią kościelnych murów, ale również stanowił źródło wróżb dla rybaków - gdy był mokry zanosiło się na porę deszczową, natomiast jeśli był suchy zapowiadało to nadejście suszy.

Inna wersja tej legendy mówi, że diabeł miał zostać oszukany przez rybaka i zamiast karczmy miał podjąć się budowy kościoła, jednak gdy odkrył podstęp bezskutecznie próbował zniszczyć własne dzieło.

Zwiedzanie

Kościół dla turystów dostępny jest przez cały rok bez jakichkolwiek odgórnie narzuconych opłat. Oczywiście wszystkie datki są mile widziane, gdyż pozwalają na utrzymanie świątyni w bardzo dobrym stanie. Bogata historia i ten klimat, który można poczuć w tym miejscu sprawiają, że będąc w okolicy nie można pominąć tego interesującego miejsca.

Polecane obiekty w pobliżu kościoła św. Piotra i Pawła w Rowach


Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!