Rowy

Rowy

Lokalizacja

Rowy to mała wieś letniskowa nad Morzem Bałtyckim na Wybrzeżu Słowińskim. Położona jest pomiędzy Łebą a Ustką. Jest to miejscowość przede wszystkim nadmorska, jednak nie jest to jedyny zbiornik wodny. Rowy leżą także nad jeziorem Gardno. Miejscowość przypomina trochę Mierzeję Helską. Także jest to pas lądu ograniczony od dwóch stron wodą – z północy jest to Morze Bałtyckie a od strony południowej jezioro.

Historia miejscowości

Rowy to jedna z niewielu miejscowości nadmorskich o tak bogatej historii. Pierwsze informacje na temat istnienia tej osady pochodzą już z 1282 roku. Odkryto tu także wiele znalezisk archeologicznych, które udowodniły, że wieś ta była zamieszkiwana przez plemiona w okresie prehistorycznym. Wieś znakomicie się rozwijała i już w XIV wieku powstał tu kościół. Niestety nie zachował się on, ale w 1849 roku powstał drugi, który zachował się do dzisiaj i stanowi świetny zabytek. Jest to budynek wybudowany w stylu neoromańskim i stał się symbolem tego miasta. Ciekawostką jest fakt, że w 2000 roku Rowy były gospodarzem mistrzostw świata w szachach.

Zabytki Rowów

Kościół pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła to nie jest jedyny zabytek na terenie Rowów. Oprócz niego zwiedzić można wzgórze cmentarne, które do połowy XX. Wieku pełniło rolę cmentarza. Zlikwidowano go dopiero po wojnie, jednak do dzisiaj istnieje tam wiele nagrobków i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Chowano tam nie tylko mieszkańców, ale także wielu marynarzy, którzy rozbili swoje statki na okolicznych wodach. Według doniesień historyków w okresie 1796-1936 na wodach pobliskich Rowom rozbiło się aż 25 statków i żaglowców.

Bogata natura

Głównym atutem tej miejscowości są aspekty przyrodnicze. Miasteczko położone jest wśród lasów sosnowych, dzięki czemu jest tu niepowtarzalny mikroklimat. Morze Bałtyckie i Jezioro Gardno umożliwiają spokojny wypoczynek a obecność bardzo blisko Słowińskiego Parku Narodowego pozwala na aktywne spędzenie czasu i zobaczenie wyjątkowych miejsc na tym obszarze. Park Narodowy rozciąga się na szerokości około 37 kilometrów pomiędzy Łebą a Rowami. Nie można tam wjechać samochodem, nie znajdziemy tam najmniejszej działalności człowieka i jest to niewątpliwie atut tego obszaru, ponieważ zostało w Polsce już niewiele takich miejsc. Można oczywiście wjechać tam rowerem i korzystać z wielu szlaków rowerowych czy pieszych. Nawet jeśli nie przywieźliśmy własnego roweru, to w Rowach działa wiele wypożyczalni tego sprzętu i nie powinno być najmniejszego problemu aby znaleźć dobrą wypożyczalnie z niskimi cenami.

Jezioro Gardno – miejsce aktywnego wypoczynku

Turyści doceniają fakt, że Morze Bałtyckie nie jest tutaj jedynym zbiornikiem wodnym. Oprócz niego, w południowej części miasta znajduje się sporych rozmiarów Jezioro Gardno – drugie co do wielkości jezioro przybrzeżne w Polsce. Jezioro jest bezpieczne, ponieważ maksymalna głębokość to około 2, 6 metra. Nie jest to dużo, jednak wystarcza na możliwość uprawiania wielu sportów wodnych. W okolicy istnieją liczne wypożyczalnie tego typu sprzętów i w czasie wolnym można popływać rowerem wodnym, kajakiem czy wypłynąć łódką na ryby. Przepiękny krajobraz i czyste powietrze spowodują, że spędzenie czasu nad jeziorem będzie bardzo przyjemne. Także plaże są całkiem popularne, jest tu woda znacznie cieplejsza niż w Bałtyku a w dodatku bezpieczniejsza i spokojniejsza. Jest to także miejsce idealne dla wędkarzy, którzy zaopatrują pobliskie restauracje w świeże ryby. Nad samym jeziorem także znajdziemy wiele restauracji czy smażalni ryb i nie tylko.

Legendy o Rowach

Pewnego czasu do Rowów przypłynęła Szalupa z której wyszedł mężczyzna wraz z kobietą. Obudzili oni pastora i zmusili go, do udzielenia im ślubu. Para ta pochodziła ze Szwecji a według legend był to sam król Szwecji – Gustaw Adolf. Jest to romantyczny symbol miłości. Na tę opowieść napotkamy się w wielu miejscach w Rowach. Druga legenda dotyczy kościoła neoromańskiego z połowy XIX wieku. Głosi ona, że świątynia jest dziełem diabła, który nawiedził tutejszego pastora i go oszukał. Ten sprzedał mu swoją duszę i podpisał z diabłem pakt, przez co świątynia była uznawana za dzieło szatana.

Baza noclegowa i gastronomiczna w Rowach

Rowy to małe miasteczko zamieszkiwane przez zaledwie 360 mieszkańców. Jednak dzięki tysiącom turystów, którzy chętnie przyjeżdżają w to miejsce, baza noclegowa rozwija się znakomicie. Dzisiaj w Rowach istnieje wiele ośrodków wypoczynkowych, domków pod wynajem, pensjonatów a nawet bardzo popularny hotel ze spa. Wiele z tych ośrodków jest położonych tuż przy plaży i to one cieszą się największą popularnością. Ze względu na lokalizację ceny są minimalnie wyższe, ale warto wybrać te miejsca niż oddalone od centrum w południowej części ulicy Bałtyckiej, ponieważ z ośrodków tam zlokalizowanych, nad morze jest ponad 1 kilometr. Rowy słyną z dość niskich cen i noclegi na dobrym poziomie można znaleźć już od 25 złotych za noc. Ulica Bałtycka oraz Słoneczna to dwie ulice, najpopularniejsze miejsca w Rowach. To tutaj znajdują się wakacyjne stragany, sklepy, większość restauracji i atrakcji. Przechadzając się po mieście na pewno należy wybrać akurat te ulice. Szczególnie ulica Bałtycka to główna ulica miasta. Znajdują się tu także liczne ośrodki noclegowe.

Jest to miejscowość nadmorska, więc bardzo popularne tu są liczne smażalnie ryb i restauracje związane z przyrządzaniem właśnie ryb i innych owoców można. Najlepiej jest korzystać z usług większych restauracji, lub tych położonych tuż przy jeziorze Gardno – są one dość popularne a produkty zawsze są świeże i pyszne. Oczywiście dla osób, które nie przepadają za rybami znajdzie się wiele innych ciekawych restauracji i dań. Szczególnie przy ulicy Bałtyckiej i Słonecznej znaleźć można kilkanaście restauracji. Oczywiście można także wybrać wyżywienie w ośrodku noclegowym czy hotelu, wychodzi wtedy to znacznie taniej, tylko warto wcześniej zasięgnąć opinii o kuchni i jej jakości w danym ośrodku wypoczynkowym.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Rowach.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
21 ℃
min. 15 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
17 ℃
min. 16 ℃
maks. 18 ℃
opady 13.2 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
20 ℃
min. 15 ℃
maks. 20 ℃
opady 0.69 mm
słabe opady deszczu
2024-07-15
19 ℃
min. 17 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!