Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Gniezno - oferta noclegu w Gnieznie i okolice

  • 1

Noclegi w Gnieźnie

Decydując się na nocleg w Gnieźnie mamy do wyboru różne obiekty noclegowe. Wygodny pobyt zagwarantują nam liczne hotele (23% obiektów) oraz agroturystyki (17%), gdzie za nocleg zapłacimy od 20 do 95 zł. Trasa krajowa nr 5 dzieli miasto na dwie części – wschodnią - od Jeziora Winiary do Jelonka (Wzgórze Lecha) oraz zachodnią – skąd najszybciej do wyjazdu w kierunku Poznania (60 km). To właśnie Osiedle Piekary (pomiędzy drogą krajową nr 5 a wojewódzką nr 190), będzie najlepszym miejscem na tani nocleg. Kwatery prywatne na ul. Myśliwieckiej oddalone są o 700 m od Muzeum Początków Państwa Polskiego i Parku Piastowskiego. Noclegi po wschodniej stronie miasta należą do najdroższych, spotkamy tu hotele otaczające rynek (ul. Tumska, Chrobrego), które praktycznie sąsiadują z Bazyliką Prymasowską (Katedra Gnieźnieńska) i Placem Św. Wojciecha. Jadąc ul. Warszawską na południe znajdziemy kilka propozycji noclegowych w pobliżu Parku Kościuszki, zaś po drugiej stronie w odległości ok. 300 m będzie Jezioro Jelonek i okalające go malownicze tereny rekreacyjne. Noclegi na ul. Warszawskiej i Wrzesińskiej będą odpowiednie dla niezmotoryzowanych - znajdują się 500 m od dworca autobusowego i PKP. Na osiedlu Zamkowym znajdziemy najtańsze kwatery – to dzielnica oddalona o 3 km od centrum, a blisko stąd także do stadionu żużlowego (10 min. z ul. Leśnej). Szybkie przemieszczanie zapewnią bezpośrednie linie autobusowe kursujące stąd do centrum.

Informacje o Gnieźnie

Pierwsza stolica Polski, której nazwa wywodzi się z legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Gniezno to jedno z najstarszych miast Polski i kolebka polskiej państwowości, gdzie w 1000 r. odbyło się spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III oraz w 1025 r. w katedrze miała miejsce pierwsza koronacja. Najważniejszym zabytkiem miasta jest Katedra Gnieźnieńska z relikwiami św. Wojciecha i cennymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, które obrazują życie świętego. Unikatowe zabytki i Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz podtrzymywana przez różne wydarzenia tradycja zjazdu gnieźnieńskiego sprawia, że miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów. Współczesne Gniezno to także duży ośrodek przemysłowy (budownictwo, motoryzacja, odzież, artykuły spożywcze). Miasto stanowi także ważny węzeł komunikacyjny w regionie. Gniezno leży w pobliżu Poznania (49 km), Inowrocławia (67 km) oraz Bydgoszczy (83 km).

Śladem historycznych dziejów Gniezna

Gniezno, zbudowane na siedmiu wzgórzach, to historyczne miasto z licznymi zabytkami. Zbudowana na Wzgórzu Lecha gotycka Katedra Gnieźnieńska jest miejscem pochówku pierwszego polskiego świętego - św. Wojciecha. W katedrze znajduje się niezwykle cenny zabytek sztuki romańskiej, czyli Drzwi Gnieźnieńskie (pochodzące z XII w). Katedra jest siedzibą prymasów Polski i siedzibą metropolii gnieźnieńskiej. Na Wzgórzu Lecha znajdują się także Muzeum oraz Archiwum Archidiecezjalne. Kolejne wzniesienie - Wzgórze Panieńskie – to teren mieszczący Rynek Starego Miasta. Gnieźnieńska Starówka obejmuje prowadzącą do Katedry ul. Tumską, Rynek wraz z odnogami oraz część ul. Chrobrego. Wzdłuż ul. Tumskiej znajdują się zabytkowe budynki z początku XIX w. Warto zatrzymać się także przy klasycystycznym ratuszu pochodzącym z 1830 roku, który pełni funkcję Urzędu Stanu Cywilnego. Ciekawym obiektem jest Muzeum Początków Państwa Polskiego przy ul. Kostrzewskiego. Znajdują się tam zbiory związane z polskim średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Przez Gniezno przebiega kilka szlaków turystycznych. Są to Szlak Piastowski, Szlak Romański, Wielkopolska Droga św. Jakuba i Szlak Pałaców i Dworów Powiatu Gnieźnieńskiego. Spacerowicze mogą wybrać się także do Parku Kościuszki oraz Parku Kaczorowskiego, które przechodzą proces rewitalizacji. W Gnieźnie funkcjonuje także Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa prowadząca do Ostrowa (34 km). Przejazd kolejką częściowo obejmuje tereny Jeziora Powidzkiego znajdującego się przy miejscowości Powidz (ok. 30 km od Gniezna). Historia kolei w Gnieźnie datuje się na 1872 rok. Historyczna parowozownia jest miejscem organizacji corocznej imprezy turystyczno-kulturalnej Dni Pary. Inne ciekawe wydarzenia w Gnieźnie to: Królewski Festiwal Artystyczny, Festiwal Filmowy „OFFeliada” czy Dni Gniezna. Wydarzeniami związanymi z historią miasta są Zjazdy Gnieźnieńskie, imieniny św. Wojciecha oraz Festiwal Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”. Zimą w mieście organizowany jest Jarmark Bożonarodzeniowy połączony z imprezą mikołajkową „MOKołaje”.



Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.