Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Muzeum Archidiecezjalne znajduje się w Gnieźnie i zostało erygowane przez gnieźnieńskiego biskupa Józefa Glempa. Miało to miejsce w 1989 roku, natomiast 22 maja 1991 roku nastąpiło uroczyste otwarcie tej placówki. Muzeum obejmuje między innymi zbiory zgromadzone w imponującym skarbcu archikatedry gnieźnieńskiej. Budynek muzeum znajduje się obok katedry, przy ulicy Kolegiaty 2.

Zbiory muzeum

Zbiory muzeum obejmują najróżniejsze zabytki sztuki sakralnej, które należą do gnieźnieńskiej archidiecezji. Wiele z nich zostało przeniesionych z innych miejsc, np. Kruszwicy, Trzemeszna. Muzeum sprawuje także pieczę nad katedralnym skarbcem. Przyjmuje się, że ów skarbiec obok jasnogórskiego i wawelskiego posiada najbardziej unikatowe oraz najcenniejsze zabytki romańskiej i gotyckiej sztuki sakralnej w Polsce.

Muzeum opiekuje się również zabytkami zgromadzonymi w archikatedrze, między innymi słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi. W placówce podziwiać można także bogatą kolekcję portretów trumiennych, rzeźb sakralnych, medali, liturgicznych tkanin, monet i pamiątek po prymasach naszego kraju. Warto wiedzieć, że pierwszym kustoszem oraz dyrektorem placówki był Bolesław Dzierwa. To on podjął się organizacji zbiorów. Co ciekawe, to właśnie tu znajduje się jeden z najstarszych polskich leoninów łacińskich, który pochodzi z XII wieku i jest nellowany na patenie królewskiego kielicha.

Najważniejsze eksponaty

Do najważniejszych eksponatów zalicza się Kielich Świętego Wojciecha, który jest czarą wykonaną z agatu ok. X wieku. Jego złota oprawa pochodzi natomiast z przełomu XII i XIII w. Warto również zwrócić uwagę na I i II Kielich Dąbrówki, które datuje się na XII wiek. Jeden z nich jest darem Mieszka Starego. Oprócz tego ważnym eksponatem jest drewniana XIV w. płaskorzeźba Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny pochodząca z Liszkowa oraz XV-wieczna rzeźba Opłakiwanie z Gościeszyna.

Najważniejsze informacje turystyczne

Ceny biletów

  • ulgowy - 6 zł
  • normalny - 10 zł
  • rodzinny - 25 zł
  • przewodnik muzealny - 40 zł
  • lekcja muzealna - 6 zł

Godziny otwarcia w okresie maj-październik: poniedziałek-sobota 9.00-17.00, niedziela 9.00-16.00. W okresie listopad-kwiecień muzeum czynne jest wtorek-sobota 9.00-16.00. Szczegóły można poczytać na http://muzeumag.com/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie