Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Parowozowni w Gnieźnie

Parowozownia w Gnieźnie

Parowozownia w Gnieźnie znajduje się przy ulicy Składowej 1. Wybudowano ją w 1875 roku przy powstałej trzy lata wcześniej stacji kolejowej Gniezno. Warto wiedzieć, że był to bardzo ważny punkt na trasie z Poznania do Torunia. Parowozownia jeszcze do 2009 roku była czynna, a później naprawa taboru została przeniesiona do Leszna. Aktualnie stanowi ona cały kompleks kolejowy, unikatowy w Europie, który jest wielką atrakcją turystyczną.

Historia

W maju 1872 r. uroczyście otworzono linię kolejową z Poznania do Bydgoszczy, a w marcu następnego roku do Torunia. Stację w Gnieźnie zlokalizowano w południowej części miasta, wówczas jeszcze były to przedmieścia. Postawiono budynek dworca głównego, magazyn towarowy, halę z lokomotywownią, budynki mieszkalne oraz stację wodną. Początkowo funkcjonowały tu aż dwie lokomotywownie, ale jedna z nich została zlikwidowana na początku XX wieku, drugą zaś rozbudowano.

W 1939 roku parowozownia uległa częściowemu zniszczeniu przez bomby. Kiedy Niemcy zajęli Gniezno wyremontowali obiekt. Później podjęto się rozbudowy całej stacji w Gnieźnie. W latach 60-tych niektóre tory zostały zelektryfikowane. Pod koniec lat 80-tych parowozownia działała już na mniejszą skalę. Na początku XXI wieku wygaszono trakcyjną część, w 2009 roku rozpoczęto naprawę taboru, a w 2012 roku zamknięto wagonownię.

Turystyczna atrakcja

Od 2015 roku parowozownię można zwiedzać przez cały rok za niewielką opłatą. Organizowane są tu również rozmaite imprezy, festiwale, warsztaty, a także słynne Dni Pary. Podziwiać tu można między innymi wagonownię z lat 40-tych ubiegłego wieku, żurawia węglowego z drewna, który jest jedynym takim w całej Europie, wieżę ciśnień, kotłownię, obrotnicę, a także dyspozytornię, lokomotywę i wiele innych zabytków. Warto wiedzieć, że parowozownię można zwiedzać z przewodnikiem. Miejsce to z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym, nie tylko tym, którzy interesują się koleją i jej historią.

Informacje dla zwiedzających

Ceny biletów: normalny 8 zł, ulgowy (do 18 roku życia) 4 zł. Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli 13.00-17.00. Szczegóły można znaleźć pod adresem http://www.parowozowniagniezno.pl/

Polecane obiekty w okolicy Parowozowni w Gnieźnie