Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Katolickiego Cmentarza Komunalnego w Gnieźnie przy ul. Kłeckoskiej

Katolicki Cmentarz Komunalny w Gnieźnie przy ul. Kłeckoska

Cmentarz św. Piotra i Pawła uważany jest za bardzo zabytkową nekropolię w historycznym polskim mieście Gnieźnie. Zajmuje on obszar aż 4 hektarów i znajduje się w zachodniej części miasta, w pobliżu ulicy Kłęckoskiej, Górnej oraz Powstańców Wielkopolskich.

Historia nekropolii

Już pod koniec XVII wieku na wzgórzu Piotrowo, nieopodal jeziora Jelonek, wybudowano murowany kościół św. Piotra i Pawła. Parafia funkcjonowała tam już od XIII wieku, podobnie jak cmentarz. W 1829 roku znacznie powiększono obszar cmentarza. Wystawiono także obelisk z czerwonej cegły, który zwieńczony jest metalowym krzyżem, zdobią go także herbowe tarcze i płyta z szarego piaskowca. W latach 40. XIX wieku cmentarz powiększono o grunty uprawne należące do plebanii.

Północna część cmentarza słynie przede wszystkim z kwatery "Akropol Bohaterów", gdyż właśnie tam znajdują się mogiły powstańców wielkopolskich. Główną częścią kwatery jest pomnik żelbetonowy, którego wysokość wynosi aż 9 metrów. Ufundowało go społeczeństwo Gniezna. Pomnik uroczyście poświęcono i odsłonięto 1 listopada w 1933 roku. Dokonał tego biskup Antoni Laubitz. Na pomniku widnieje napis „Poległym w obronie Wiary i Ojczyzny 1918-1919. Wdzięczni Rodacy ”. Znajduje się tam także tablica z nazwiskami poległych. Monument co prawda zniszczyli Niemcy w 1940 roku i uchowała się tylko płaskorzeźba orła, ale już w czasach powojennych mieszkańcy postawili tę rzeźbę jako symbol całkowitej odbudowy tego wyjątkowego pomnika. Ostatecznie pomnik odbudowano pod koniec lat 50-tych ubiegłego wieku ze środków zgromadzonych przez Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy.

Znani ludzie pochowani na cmentarzu św. Piotra i Pawła

Na cmentarzu spoczywa wiele znanych osób, zasłużonych dla kraju. Między innymi:

  • Paweł Cyms - działacz niepodległościowy, powstaniec
  • Pelagia Gdeczyk - fotografka, działaczka społeczna
  • Maksymilian Małkowiak - olimpijczyk, hokeista

Polecane obiekty w pobliżu Katolickiego Cmentarza Komunalnego w Gnieźnie przy ul. Kłeckoskiej

Strona korzysta z plików cookies w celu poprawy funkcjonowania serwisu. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.