Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy kościoła św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie

Kościół św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie

Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie jest świątynią gotycką, która pochodzi z XIV wieku. Wieńczy ją wieża, która powstała na przełomie XV i XVI wieku. Kościół jest jednonawowy, posiada niskie prezbiterium oraz sklepienia krzyżowo-żebrowe. Świątynia znajduje się przy ulicy świętego Jana. Słynie przede wszystkim z licznych rzeźbiarskich dekoracji oraz polichromii gotyckiej z drugiej połowy XIV wieku, która przedstawia przede wszystkim sceny z życia Jezusa, Maryi, Jana Chrzciciela.

Historia

Warto wiedzieć, że w drugiej połowie XII wieku Przecław sprowadził do Gniezna Bożogrobców z Miechowa. Zakon ten powstał podczas wypraw krzyżowych. Początkowo zostali osadzeni przy kościele św. Krzyża. Natomiast w 1243 roku został im ufundowany klasztor i kościół przez Przemysła I oraz Bolesława Pobożnego. W połowie XIV wieku wybudowano w tym miejscu ceglany kościół pod wezwaniem świętego Jana. Poprzednia świątynia prawdopodobnie uległa zniszczeniu podczas najazdu Krzyżaków w 1331 roku.

Architektura

Kościół to długa, orientowana budowla, którą stworzono według układu polskiego. Prezbiterium skierowane jest na wschód. Wysokość prezbiterium to około 5,6 m. W środku kościoła można zauważyć wiele śladów po Bożogrobcach, m.in. podwójny krzyż, który stanowił ich symbol. Krzyż ten znajduje się we wnękach oraz zwornikach. Na uwagę zasługują też sedilia, w których niegdyś siedzieli zakonnicy.

W prezbiterium koniecznie trzeba zwrócić uwagę na gotycką polichromię. Odkryto ją dopiero w XX wieku. Imponująco prezentują się rzeźbione głowy królów oraz proroków. Kościół słynie również z majestatycznej wieży czterokondygnacyjne zwieńczonej barokowym hełmem. Ponadto obok kościoła mieści się także dawny klasztor. Aktualnie trwają prace remontowe, bowiem planuje się udostępnienie go dla turystów.

Legenda

Z kościołem wiąże się pewna legenda. Otóż wyżłobienia na zewnętrznych murach świątyni pochodzą rzekomo od pokutujących dusz, które raz w roku wstają z grobów i chcą dostać się do kościoła. Ze względu na to, że jest on zamknięty, próbują wydrążyć otwory w murach.

Polecane obiekty w okolicy kościoła św. Jana Chrzciciela w Gnieźnie