Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Stare Miasto w Gnieźnie

Noclegi w okolicy Starego Miasta w Gnieźnie

Stare Miasto w Gnieźnie

Stare Miasto w Gnieźnie znajduje się w centralnej części aglomeracji i składa się przede wszystkim z rynku oraz osiedla. Usytuowane jest na Wzgórzu Panieńskim, czyli jednym z siedmiu głównych pagórków w tym mieście. Cała dzielnica Stare Miasto powstała w wyniku połączenia osady Wzgórze Panieńskie z osadą Wzgórze Lecha.

Historia

Główną częścią Starego Miasta jest zabytkowy rynek, który początkowo był podgrodziem Gniezna, a pod koniec średniowiecza otoczono go murami. Warto wiedzieć, że obecny jego wygląd pochodzi z XIX wieku. W 1819 roku większą część Gniezna zniszczył bowiem duży pożar. Na rynku ocalały zaledwie dwa budynki. Wkrótce jednak rozpoczęto remont i jeszcze w tym samym roku stworzono projekty ulic. Co ciekawe, te ocalałe budynki odrestaurowano w 1980 roku. Wyprostowano również sieć ulic tak, aby tworzyły prostokątne boki. Obniżono również poziom rynku, usunięto fosę, mury oraz fundamenty po spalonych budowlach.

Zabudowa

Zabudowa rynku jest synkretyczna, budynki pochodzą bowiem z różnych okresów. Wiele z nich jest zdobionych fryzami lub gzymsami. Te najpiękniejsze budynki z motywami antycznymi oraz roślinnymi pochodzą z początku XIX wieku i znajdują się przy ulicy Tumskiej. Na starówce znajduje się także kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy oraz kościół ojców Franciszkanów. Przy ulicy Chrobrego powstał natomiast deptak, obok którego mieści się wiele XX – wiecznych kamienic. Większa część rynku oraz pobliskich ulic jest pokryta brukiem i wyłączona z samochodowego ruchu.

W 2014 roku oddano do użytku fontannę w centrum, tuż obok niej funkcjonuje zimą lodowisko. Natomiast na Boże Narodzenie stawia się tu ogromną choinkę. Starówka oraz deptak to doskonałe miejsce do długich spacerów. Warto także wstąpić do którejś z urokliwych kawiarni lub restauracji. Oprócz tego Stare Miasto to również ogromne osiedle z budynkami mieszkalnymi, szkołami, przychodniami, sklepami. Ponadto znajduje się tu bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – jeden z najważniejszych zabytków w całej Polsce.

Polecane obiekty w okolicy Starego Miasta w Gnieźnie