Gniezno

Gniezno

Położenie

Gniezno pod względem administracyjnym należy do województwa wielkopolskiego. Miasto na stałe zamieszkiwane jest przez około 70 000 osób. Gniezno swoim położeniem bardzo przypomina Rzym, gdyż również leży na siedmiu wzgórzach w otoczeniu malowniczych jezior. Miasto leży na Pojezierzu Wielkopolskim.

O historii

Gniezno było pierwszą oficjalną stolicą Polski, stolicą zarówno królów jak i kościelnych metropolitów. Jak mówi historia, nazwa miasta wywodzi się od słowa ''gniazdo'' i bardzo mocno powiązana jest z czasami, gdy powstawało państwo polskie. Pierwszy zapis nazwy miasta pojawił się na denarze już za czasów panowania Bolesława Chrobrego (około 1000 roku).

Gniezno, rozbudowane przez Mieszka I było pierwszym i oficjalnym grodem plemienia Polan. W jednym z kościołów została pochowana żona Mieszka – Dobrawa. W X Gniezno gród ten obok Ostrowa Lednickiego, Poznania i Giecza był jednym z najważniejszych piastowskich grodów. Miał on również szczególne znaczenie militarne. W 1000 roku odbył się tutaj słynny zjazd, na którym gościł cesarz Otton III, czego efektem było powstanie arcybiskupstwa i metropolii gnieźnieńskiej. Po wrogim najeździe czeskiego księcia Brzetysława w 1038 roku, w wyniku którego spalono podgrodzia, ograbiono katedrę i zburzono książęcy zamek król Kazimierz Odnowiciel przeniósł stolicę do Krakowa.

Po dziejowych i wojennych zawirowaniach szczególnie intensywny rozwój miasta miał miejsce po pożarze z 1819 roku. W tym czasie zmieniono układ rynku, a także ulic w centrum miasta. II wojna światowa i rządy hitlerowców przyniosły rozbudowę węzła kolejowego. Po etapie komunizmu nastąpił szybki i dynamiczny rozwój obrzeży miasta.

Największe zabytki

Gniezno to bardzo wartościowe miasto pod względem historycznym, pełne dobrze zachowanych zabytków i perełek architektury sprzed setek lat. Miasto słynie w całym kraju z największej i najpiękniejszej katedry, przez wielu nazywaną Matką Polskich Katedr. Będąc w tym miejscu koniecznie trzeba zobaczyć znane z historii, piękne i stare Drzwi Gnieźnieńskie zawierające w sobie 18 scen obrazujących życie i śmierć św. Wojciecha. Podczas zwiedzania nie można pominąć również Wzgórza Lecha, czyli wzniesienia o wysokości około 120 m n.p.m. będącego nie tylko ciekawym punktem widokowym na panoramę miasta, ale również i jego najstarszą częścią.

Chcąc zapoznać się bliżej z początkami polskiego państwa, najlepszym miejscem na taką edukację będzie gnieźnieńskie Muzeum Państwa Polskiego, bo gdzie jak nie w pierwszej stolicy Polski, historycznej siedzibie dawnych królów poznać można bardzo bogatą historię naszego państwa. W mieście znajduje się również kilka bardzo starych i zabytkowych kościołów np.:

  • kościół św. Jana Chrzciciela wraz z jego cenną polichromią pochodzącą z XIV wieku
  • kościół i klasztor Franciszkanów fundacji króla Przemysła II wraz z grobem bł. Jolenty, która była małżonką fundatora budowy kościoła
  • gotycki kościół farny św Trójcy wraz z otaczającymi go obronnymi murami miejskimi.

Gdzie szukać noclegu

Gniezno ma bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową, dlatego nawet w czasie najgorętszego turystycznie okresu, każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce. Jeśli chodzi o cenę, kwatery znajdujące się znacznie bliżej centrum miasta będą znacznie droższe niż te na obrzeżach. Jeśli nie straszna nam komunikacja miejska (która w Gnieźnie kursuje dość często i sprawnie) możemy zdecydować się zatrzymać z dala od gwaru turystów w kwaterze prywatnej czy nawet małym gospodarstwie agroturystycznym tuż pod miastem.

Gastronomia

W Gnieźnie jest wiele barów i restauracji, gdzie można zjeść smacznie, zdrowo i całkiem niedrogo. W całym mieście z powodzeniem funkcjonuje kilka pizzerii, oferującej nie tylko ten przysmak, ale również wiele innych mniej czy bardziej znanych dań z kuchni włoskiej. Znajdziemy lokale serwujące kuchnię świata np. tajską, meksykańską, francuską czy dalekowschodnią. Większość punktów gastronomicznych funkcjonuje przez cały rok.

Ciekawostki

Gniezno w Polsce znane było jako miasto koronacyjne ówcześnie panujących królów. Dlatego w niektórych środowiskach powstała teza mówiąca o tym, że to właśnie w tym mieście matematyka została po raz pierwszy okrzyknięta królową nauk. Jeden z fragmentów gotyckiej posadzki jaka znajduje się w Katedrze Gnieźnieńskiej uwieczniony jest na będącym obecnie w obiegu banknocie dziesięciozłotowym. Natomiast banknot dwudziestozłotowy zawiera fragment Drzwi Gnieźnieńskich. Złoty Kodeks Gnieźnieński uważany jest za jedną z najpiękniejszych i najwartościowszych ksiąg, od dawna stanowiący część Listy Krajowej programu UNESCO. Księga wypisana została w całości złotem na tle purpurowych kartek. Każda strona przedstawia sceny z życia i męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa. Nie jest to potwierdzona informacja, jednak od setek lat nieoficjalnie mówi się, że sponsorem i inicjatorem powstania księgi miał być Bolesław Śmiały, który podarował Złoty Kodeks Gnieźnieński Katedrze na kilka lat przed swoją śmiercią.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Gnieźnie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
9 ℃
min. 2 ℃
maks. 9 ℃
opady 5.13 mm
umiarkowane opady deszczu
jutro
4 ℃
min. 0 ℃
maks. 6 ℃
opady 0.91 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
5 ℃
min. -2 ℃
maks. 6 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2024-04-22
6 ℃
min. -3 ℃
maks. 7 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!