Chmielno
Chmielno to duża kaszubska wieś, zachwycająca przede wszystkim swoim pięknym położeniem. Leży w otoczeniu lasów i jezior. Warto wybrać się tam, by na żywo podziwiać piękno kaszubskiej przyrody i tamtejszą kulturę. Nie bez przyczyny czytelnicy "Dziennika Bałtyckiego" przyznali tej wsi miano najpiękniejszej miejscowości regionu. Często nazywa się ją również "Perełką Kaszub", co powinno stanowić wystarczającą rekomendację do jej odwiedzenia.
Położenie
Chmielno leży w centralnej części województwa pomorskiego, w powiecie kartuskim. Znajduje się tam siedziba gminy oraz sołectwa. Wieś jest położona na Pojezierzu Kaszubskim, na obszarze Szwajcarii Kaszubskiej uznawanej za najpiękniejszą część Kaszub. Stanowi część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w związku z czym jej obszar jest prawnie chroniony. Przez wieś przebiega szlak wodny "Kółko Raduńskie". W pobliżu znajdują się dwa jeziora - Białe i Kłodno. Takie umiejscowienie sprawia, że Chmielno stanowi bardzo atrakcyjny ośrodek turystyczny z dobrym dojazdem do większych miejscowości.
Od Gdańska dzielą ją 44 km, od Kartuz niecałe 10 km. Do Chmielna można dojechać samochodem albo autobusem PKS. Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się 15 km dalej w Kartuzach. 40 kilometrów od wsi znajduje się port lotniczy obsługujący również krajowe połączenia. Nazwa wsi Chmielno wywodzi się prawdopodobnie od chmielu, który był powszechnie uprawiany w tej okolicy. Liczne legendy związane z Chmielnem również wskazują na ścisły związek tej rośliny z historią wsi.
Historia
Początki osady chmieleńskiej datuje się między VII a IX wiekiem. Według źródeł z 1283 roku Chmielno było wówczas kasztelanią, na którą składało się 70 wiosek. Od początku XIV wieku było związane z żukowskim klasztorem sióstr norbertanek. Od 1772 r. należało do zaboru pruskiego. W XIX wieku mieszkańcy Chmielna brali aktywny udział w ruchach wolnościowych. W drugiej połowie XIX wieku wieś przeżywała rozkwit gospodarczy i kulturalny. W 1897 roku powstał tam pierwszy bank na Kaszubach. W okresie międzywojennym Chmielno stanowiło ważny ośrodek patriotyzmu. W 1920 r. miejscowość została włączona do II Rzeczypospolitej. W czasie II wojny światowej wielu mieszkańców wsi zginęło. 10 marca 1945 roku Chmielno zostało zdobyte przez Armię Czerwoną. Od tego momentu wieś znów przeżywała okres intensywnego rozwoju. Została zelektryfikowana, zbudowano dom kultury, szkołę oraz ośrodek zdrowia. W tym czasie wokół okolicznych jezior zaczęły też powstawać pierwsze ośrodki wypoczynkowe.
Atrakcje turystyczne
Wśród zabytków Chmielna na uwagę zasługuje między innymi kościół parafialny św. Piotra i Pawła z 1845 r. Jego wnętrze jest misternie ozdobione malowidłami odwzorowującymi kaszubskie hafty wykonanymi przez Wacława Szczeblewskiego. W kościele znajduje się pochodzący z XVI wieku dzwon z gotyckim napisem, na temat którego krążą liczne legendy. W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz, na którym zachowały się pojedyncze stare nagrobki. Będąc w Chmielnie warto odwiedzić również Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. To świetna okazja do obejrzenia z bliska wytworów kaszubskiej kultury, ale również do obserwowania garncarzy przy pracy, a nawet do spróbowania swoich sił w trudnej sztuce garncarstwa. W pobliżu muzeum znajduje się Stara Checz Kaszubska. To odrestaurowany budynek o budowie szkieletowej, który swoją konstrukcją i zdobieniami przypomina dawne kaszubskie chaty.
W Chmielnie znajduje się także strzeżone kąpielisko, które cieszy się sporą popularnością zarówno wśród turystów, jak i okolicznych mieszkańców. Liczne akweny stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych - windsurfingu, kajakarstwa, a nawet amatorskiego żeglarstwa. W okolicy działają wypożyczalnie sprzętu i akcesoriów do pływania. Przez Chmielno przebiega Droga Kaszubska, czyli popularna trasa turystyczna wiodąca z Garcza do Wieżycy. Wokół miasta biegną liczne szlaki turystyczne i rowerowe. W sezonie letnim w Chmielnie odbywają się liczne imprezy rozrywkowe i kulturalne.
Ciekawostki
Mieszkańcy gminy Chmielno w znacznej części są dwujęzyczni. Szacuje się, że blisko 40% z nich oprócz polskiego, biegle posługuje się również językiem kaszubskim. Podobnie jak w większości miejscowości na Kaszubach, również w Chmielnie powszechnie zażywa się tabakę. Nie wszyscy jednak wiedzą, że począwszy od 2003 r. rok rocznie odbywają się tam Mistrzostwa Polski w Zażywaniu Tabaki. Wygrywa ten zawodnik, któremu najdłużej uda się nie kichnąć, jednocześnie umiejętnie zabawiając publiczność ciekawymi opowieściami.
Najpopularniejsze pamiątki z Chmielna to regionalna ceramika dostępna między innymi w Muzeum Ceramiki oraz serwety ozdobione charakterystycznymi kaszubskimi haftami. Propozycja dla mężczyzn to elegancka tabakiera i porcja tabaki, które również bez trudu nabędziemy w Chmielnie.
Noclegi
W Chmielnie i okolicach do dyspozycji klientów są liczne ośrodki wypoczynkowe i campingi. Nie brakuje też prywatnych kwater i gospodarstw agroturystycznych. Wszystkie te miejsca stwarzają doskonałe warunki do spokojnego wypoczynku i kontaktu z kaszubską przyrodą. To doskonały wybór w przypadku każdego, kto bardziej niż luksus i komfort kilku gwiazdkowych hoteli ceni sobie wypoczynek na łonie natury. Szacuje się, że baza noclegowa Chmielna jest przewidziana na około 2000 osób. Nowych kwater i ośrodków cały czas przybywa, co jest najlepszym potwierdzeniem popularności, jaką Chmielno cieszy się wśród turystów.
Gastronomia
Będąc w Chmielnie, warto wybrać się przede wszystkim do którejś z regionalnych karczm. Kaszubskie potrawy mają wielu miłośników. Na szczególną uwagę zasługują charakterystyczne dla regionu dania z ryb. We wsi i okolicach działają także liczne smażalnie serwujące świeżą rybę, której obowiązkowo trzeba skosztować, będąc na Kaszubach.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Chmielnie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!