Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie

Chmielno to świetne miejsce na spokojny wypoczynek na Kaszubach. Do tej niewielkiej miejscowości turystów przyciąga nie tylko wyjątkowa przyroda, ale także i ciekawa, regionalna kultura. Wielu z nich przybywając do tej miejscowości swoje pierwsze kroki kieruje do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Jest to zupełnie wyjątkowy obiekt, który powinien być obowiązkowym punktem każdej wycieczki w Chmielnie.

Historia powstania muzeum

Garncarstwo to jedno z najpopularniejszych od wieków zajęć ludowych. Gliniane naczynia w tym regionie Polski przygotowywane były już od dawna. Historia tego wyjątkowego miejsca rozpoczyna się w roku 1897. Wtedy na te ziemie sprowadził się Franciszek Necel. Przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja garncarska po dziś dzień jest kultywowana w tej rodzinie. Od dziesięciu pokoleń rodzina Neclów przygotowuje wyjątkowo piękne naczynia z gliny. Samo muzeum powstało w 1993 r. z inicjatywy lokalnego Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Historię tej niezwykłej rodziny można poznać w szczegółach w ośrodku muzealnym.

Skarby w muzeum

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów to miejsce, w którym nie tylko można podziwiać wyjątkowe eksponaty przygotowywane od wieków przez rodzinę Neclów. To miejsce jest także uważane za wyjątkowy warsztat - można tam na żywo obserwować pracę garncarza. Największą popularnością cieszą się jednak warsztaty garncarskie, podczas których każdy, nawet zupełnie niezapoznany z tematem, może własnoręcznie stworzyć naczynie z gliny i poznać podstawy tego trudnego fachu. Dodatkowo w muzeum można zapoznać się z procesem wypalania naczyń w piecach ceramicznych.

Godziny otwarcia i opłaty za wstęp

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów jest otwarte przez cały rok w godzinach od 9.00 do 18.00 od poniedziałku do soboty. Opłata za wstęp wynosi 6 zł za osobę. Istnieje możliwość zorganizowania wycieczki z przewodnikiem. Więcej informacji na temat Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: http://www. necel.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie