Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Świątynia Wang

Noclegi w pobliżu Świątyni Wang

Świątynia Wang

Jedną z najbardziej niezwykłych i najchętniej zwiedzanych atrakcji Karpacza jest średniowieczny, drewniany Kościółek Wang, przeniesiony tutaj w XIX wieku z norweskiego miasteczka Vang położonego nad jeziorem o tej samej nazwie.

Historia Świątyni Wang

Zbudowany w XII wieku kościółek powstał w początkowym okresie chrystianizacji Skandynawii, w miejscowości otoczonej wysokimi górami, według legend zamieszkiwanych przez trolla Tindull Grindo. Styl architektoniczny świątyni łączył architekturę romańską z ludową nordycką. Została ona wykonana z niezwykle trwałego drewna, jakim jest sosna norweska, dodatkowo nasycona żywicą, dzięki czemu zachowała się niemal w całości do dzisiaj.

Przeniesienie Świątyni Wang

Historia przeniesienia kościółka do Karpacza związana jest z zakupieniem jej przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, na skutek starań norweskiego malarza, profesora Jana Krystiana Dahla. W XIX wieku bowiem mieszkańcy Vang doszli do wniosku, że stara świątynia jest za mała, a pieniądze ze sprzedaży zabytku z okresu wikingów były im potrzebne na spłatę pożyczki zaciągniętej na budowę nowego kościoła. Początkowo kościółek z Vang został przewieziony do Berlina, gdzie jego nową lokalizacją miała zostać Wyspa Pawia. Jednak król zrezygnował z tego pomysłu i kościół rozebrany na części przewieziono w Karkonosze, gdzie miał służyć jako świątynia dla mieszkających tutaj ewangelików. Ostatecznie nowym miejscem postawienia świątyni stało się zbocze Czarnej Góry, przy szlaku prowadzącym z Karpacza na Śnieżkę. Sam król Fryderyk Wilhelm IV położył kamień węgielny pod jego budowę, a świątynia została odtworzona, otwarta i poświęcona w lipcu 1844 roku.

Charakterystyczne elementy architektury Świątyni Wang

Przy zwiedzaniu świątyni Wang warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ozdobne odrzwia, zdobione wężami, roślinami, strzegącymi kościoła lwami na kapitelach oraz twarze wikingów, którzy mają przekazywać swoją wiedzę i mądrość kolejnym pokoleniom. Portale zdobione są pismem runicznym używanym przez ludy Skandynawii, a charakterystycznymi dla sztuki tamtych krajów elementami wewnątrz kościoła są m. in. ambona i szczyty dachowe przypominające kształtem dekoracje łodzi wikingów przedstawiających otwarte paszcze smoków.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Świątynia otwarta jest codziennie od godz. 9. 00 do 18. 00 (w terminie 15. 04 - 31. 10). W okresie od lisopada do kwietnia zainteresowani mogą wejść do środka od godziny 9:00 do 17:00. Ceny biletów są zróżnicowane. Osoby dorosłe za wstęp muszą zapłacić 6 zł, a dzieci od lat 6 5 zł. Uczniowie i studenci oraz renciści i emeryci są uparwnieni do zniżki. Jeśli chcemy wykonywać zdjęcia lub kręcić filmy jestesmy zobowiązani do dodatkowej opłaty w wysokości 5 zł. Opiekunowie wycieczek szkolnych: 1 na 10 osób nie płacą za wstęp.

Oficjalna strona: www.wang.com.pl

Polecane obiekty w pobliżu Świątyni Wang