Miejska Kolej Linowa w Karpaczu

Miejska Kolej Linowa w Karpaczu

Miejska kolej jest jedną z największych atrakcji Karpacza, choć ma już ponad 50 lat. Można z niej korzystać o każdej porze roku. Początkowo służyła wyłącznie do szybszego zdobycia masywu Śnieżki, obecnie jest pomocna również narciarzom.

Charakterystyka kolejki

Kolejka ma długość ponad 2 kilometryów. Różnica wzniesień między dolną a górną stacją to 530 metrów. Kolejka w ciągu godziny może zabrać aż 600 osób łącznie. Można z niej korzystać przez cały rok. Miejską Kolejką Liniową w Karpaczu można wjechać na 1375 m n. p.m. Z tego poziomu już każdy bez problemu może przespacerować się do Domu Śląskiego lub na Śnieżkę. Kolejka powstała w 1959 roku i miała ułatwiać, dostanie się na Śnieżkę. Wjazd na górę trwa około 15-20 minut.

W zależności od pory roku

W czasie zimy kolejka służy głównie narciarzom. Mało jest turystów, którzy przy tych warunkach pogodowych wybierałoby się w góry. Wtedy kolejka zmienia się w wyciąg narciarski Kopa-Złotówka. Zimą w budynku wyciągu jest wypożyczalnia sprzętu zimowego oraz szkoła narciarska. Nartostrady mają bardzo różny stopień trudności, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich możliwości. Obecnie z kolejki mogą korzystać również osoby niepełnosprawne, ponieważ jest kolej kanapowa.

Natomiast w lato kolejka skraca drogę na Śnieżkę o mniej więcej 2 i pół godziny. Na szczyt można się dostać już w godzinę. Dostarcza poza tym pięknych widoków. Świat z góry wygląda zupełnie inaczej.

Ceny za przejaz w lecie i zimie

Kolej liniowa jest czynna codziennie w godzinach od 8:30 do 16:30. Wjazd normalny kosztuje 28 zł, a ulgowy 22 zł. Normalny wjazd i zjazd kosztuje 35 zł, a ulgowy 26 zł. Zjazd normalny to 12 zł, a ulgowy tylko 8 zł. Grupy szkolne powyżej 15 osób w wieku do 18 lat za normalny wjazd zapłacą 18 zł, a w obie strony 22 zł. Przewodnicy Sudeccy, którzy prowadzą grupy, muszą wykupić bilet za 6 zł. Osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności po okazaniu legitymacji białej ze zdjęciem przysługuje bilet za 15 zł. Bilet bagażowy kosztuje 7 zł. Podane ceny dotyczą sezonu letniego.

Natomiast w zimie po zakupie karnetu narciarskiego można korzystać z kolei linowej 1-osobowej „ZBYSZEK”, wyciągu orczykowego „EURO”, wyciągu orczykowego „JAN”, wyciągu orczykowego „GROSIK”, kolei linowej 2-osobowej „LICZYKRUPA”, wyciągu orczykowego „LICZYRZEPA”, oraz wyciągu orczykowego „ZŁOTÓWKA”. Karnet jednio dniowy od rozpoczęcia sezonu narciarskiego do 28 lutego kosztuje 65 zł, a ulgowy 60 zł. Karnet 3-godzinny to wydatek 50 zł lub ulgowy 45 złotych. Karnet 2-godzinny to koszt 35 zł, a kolej 2-os Liczykrupa dla narciarzy – 1 wjazd to 8 zł.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: http://kopa.com.pl

Mapa