Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Dziki Wodospad w Karpaczu

Noclegi w pobliżu Dzikiego Wodospadu w Karpaczu

Dziki Wodospad w Karpaczu

Wodospad jest naturalną i bardzo malowniczą atrakcją Karpacza. Znajduje się powyżej hotelu "Biały Jar", na rzece Łomnicy. Niedaleko dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Powstał w wyniku spiętrzenia zaporą przeciwrumszową rzeki Łomnicy. Jeżeli będziesz z Karpaczu, nie możesz się tam nie wybrać.

Źródło wodospadu

Źródło strumienia wypływa z wysokości aż 1407m n. p.m., z Wielkiego oraz Małego Stawu. Na Łomnicy, ze względu na to, że jest to górska rzeka, spadek wód jest bardzo duży. Rzeka wpływa do Bobra i tworzy jego lewy dopływ.

Wodospad wygląda bardzo malowniczo, wręcz bajkowo o każdej porze roku. Latem zachwyca zielenią i otaczającymi go koronami drzew. Natomiast zimą formy lodowe, prószący śnieg oraz ośnieżone drzewa. Warto go zobaczyć niezależnie od pogody. Nadaje się do wykonania na jego tle różnego rodzaju sesji zdjęciowych.

Marmit o nazwie Studzienka

Około 200 metrów pod wodospadem znajduje się kolejny obiekt mocno związany z rzeką Łomnicą. Jest to największy sudecki marmit o nazwie Studzienka. Marmit powstaje w wyniku erozji wgłębnej przepływającej wody. Szybko płynąca woda zabierała ze sobą skalny materiał, który następnie tarł o podłoże skalne. Tak powstała Studzienka, czyli okrągłe wgłębienie. Ma średnicę prawie metr i głębokość 2, 25 metra. Po raz pierwszy ją odkryto w 1892 roku. Wtedy z niej dna wyciągnięto aż 30 kamieni o kulistym kształcie. Najcięższy z nich ważył prawie 25 kilogramów. Najpiękniejsze kamienie zostały przeniesione do muzeów w Berlinie oraz Jeleniej Górze. Niestety nie ma drogowskazów do tego miejsca i trzeba go szukać samodzielnie.

Niszczycielskie powodzie

Równia pod Śnieżką ma bardzo duży spadek wód, co było przyczyną wielu powodzi. Szczególnie groźna miała miejsce w XIX wieku, kiedy nastąpiło oberwanie chmury w górach. W 1816 roku powódź spowodowała bardzo duże zniszczenia w Kotlinie Jeleniogórskiej. Straty oszacowano na 109 496 talarów. Niecałe 30 lat później do Wielkiego Stawu zeszła groźna lawina, która spowodowała wylew wody. Zabrała ze sobą drzewa, kry, głazy, kamienie, które niszczyły wszystko, co napotkały po drodze. W 1897 roku była kolejna tragiczna w skutkach powódź, która spowodowała, że władze podjęły decyzję o budowie zbiorników zabezpieczających. Zaporę tworzącą Dziki Wodospad wybudowano w latach 1910-1915. Warto się tam wybrać i obejrzeć, w jaki piękny sposób dzieło ludzkich rąk, połączyło się z przyrodą.

Polecane obiekty w pobliżu Dzikiego Wodospadu w Karpaczu