Karpacz

Karpacz

Lokalizacja i dojazd

Karpacz to bardzo urokliwe miasteczko leżące na obszarze Sudetów Zachodnich. Bezpośrednie sąsiedztwo licznych szlaków turystycznych, z których najpopularniejszy prowadzi na Śnieżkę, czyste powietrze i doskonała infrastruktura turystyczna - wszystko to sprawia, że Karpacz każdego roku chętnie odwiedzany jest przez licznych turystów. Karpacz powstał z połączenia kilku osad mieszkalnych znajdujących się w dorzeczu Łomnicy. Przez wiele wieków historia tego regionu była bardzo burzliwa i odcisnęła swoje piętno zarówno na kulturze jak i lokalnych zabytkach.

Do Karpacza można dojechać na kilka sposobów. Najpopularniejszym środkiem komunikacji jest własny samochód. Zarówno w miasteczku jak i jego okolicy nie brakuje miejsc postojowych i parkingów, które przeważnie zlokalizowane są przy najciekawszych atrakcjach turystycznych. Standardem jest również to, że większość z obiektów noclegowych oferuje swoim gościom miejsce parkingowe na terenie posesji. Do miasteczka można również bez problemu dotrzeć korzystając z komunikacji publicznej - czy to busami czy pociągami. Latem oraz zimą, w szczycie sezonu turystycznego uruchamiane są dodatkowe połączenia łączące Karpacz z największymi miastami w Polsce.

Ciekawe zabytki

Jedną z bardziej osobliwych budowli w okolicach Karpacza jest Świątynia Wang. Jest to drewniana budowla sakralna, która została wzniesiona w Skandynawii w XII wieku. Po kilku stuleciach ze względu na niewielkie rozmiary świątyni oraz jej zły stan techniczny postanowiono rozebrać budynek. Przed całkowitym zniszczeniem uchroniła świątynię decyzja króla pruskiego, który zdecydował się odkupić ją i przenieść do Europy. Odrestaurowana świątynia, do której dobudowano murowaną wieżę do dziś jest miejscem kultu miejscowych ewangelików. W sezonie letnim świątynię zwiedzać można od godziny 9 do 18, w pozostałym okresie do 17. Do wejścia na teren budowli upoważnia bilet wstępu w cenie 8 zł (normalny) oraz 5 zł (ulgowy). Innym ciekawym zabytkiem sakralnym znajdującym się na terenie miasteczka jest murowana świątynia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, której konsekracja miała miejsce na początku dwudziestego stulecia. Wśród najbardziej wartościowych elementów świątyni należy wymienić między innymi ołtarz wykonany z piaskowca, który został ufundowany z okazji 1000 - lecia chrztu Polski. Wzrok zwiedzających przykuwają również kolorowe witraże zamocowane w kościelnych oknach. Na uwagę zasługuje również kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Jego cechą charakterystyczną jest ogromna kopuła umieszczona na szczycie kościelnej wieży. Nawiązuje ona do budownictwa tyrolskiego. Świątynia wybudowana została na początku XX stulecia, a blisko pięćdziesiąt lat temu uzyskała obecny wygląd po gruntownej przebudowie. Barokowe wnętrze kościoła ujmuje zwiedzających przepiękną polichromią znajdującą się w najstarszej części świątyni.

Atrakcje w okolicy

Największą atrakcją w okolicy Karpacza jest Śnieżka - najwyższa góra w regionie, która dumnie króluje wznosząc się na wysokość ponad tysiąca sześciuset metrów. Wyjątkowym zjawiskiem jest tu mgła unosząca się w powietrzu przez większą część roku. Pomimo swej wysokości, Śnieżka w warunkach letnich dostępna jest nie tylko dla wprawionych turystów, ale także dla zupełnie początkujących miłośników pieszych wycieczek. Wybierając się na Śnieżkę warto pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego prowiantu, na górze bowiem nie ma czynnego schroniska turystycznego. Ze szczytu góry roztacza się przepiękna panorama - przy sprzyjających warunkach atmosferycznych widoczność sięga mocno powyżej stu kilometrów. W centrum Karpacza znajduje się Muzeum Sportu i Turystyki. W niewielkim budynku można zapoznać się nie tylko z dorobkiem historycznym miasteczka w zakresie turystyki, ale także z informacjami na temat atrakcji turystycznych. Najważniejsze zbiory muzealne prezentowane są na wystawie stałej - należą do nich między innymi ciekawostki z życia dawnych mieszkańców czy miejscowe legendy i podania. Ponadto Muzeum organizuje również wystawy czasowe poświęcone konkretnym wydarzeniom z życia całego regionu. Muzeum Zabawek w Karpaczu to miejsce, które przyciąga gości w różnym wieku - zarówno tych zupełnie dorosłych, jak i dzieci. Muzeum może poszczycić się ponad dwudziestoletnią historią, a początki jego powstania związane są z prywatną kolekcją zabawek należącą do jednej osoby. W tym magicznym miejscu dorośli mogą wspomnieniami powrócić do czasów swojego dzieciństwa. Zgromadzone na wystawie zabawki, to pamiątki pochodzące z różnych epok i niemal wszystkich zakątków świata. Obok ceramicznych lalek czy leciwych samochodów strażackich można zobaczyć konstrukcje zbudowane z klocków LEGO. Karpacz to wyjątkowe miasteczko, w którym warto spędzić zarówno letni urlop wypoczynkowy jak i zimowe ferie. Liczne trasy narciarskie, szlaki przeznaczone do wędrówki pieszej czy ścieżki rowerowe stwarzają doskonałą okazję do spędzenia aktywnych wakacji na świeżym powietrzu. Zasoby przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego umożliwiają z kolei obcowanie na co dzień z dziewiczą przyrodą regionu.

Noclegi i wyżywienie

Karpacz jest miejscowością typowo turystyczną, w której nie brakuje obiektów noclegowych o różnorodnym standardzie. Wielbiciele luksusu i wypoczynku na wysokim poziomie doskonale odnajdą się wśród ofert kilku-gwiazdkowych hoteli. Co prawda za nocleg w takim miejscu należy słono zapłacić, jednak otrzymuje się w zamian bardzo komfortowe warunki dostęp do licznych atrakcji, takich jak chociażby zabiegi odnowy biologicznej czy basen lub hotelową siłownię. Turyści o skromniejszych możliwościach finansowych mogą liczyć na nocleg na kwaterach prywatnych. Większość pokoi w standardzie oferuje prywatną łazienkę oraz telewizor. Warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji pobytu - miejscowość cieszy się bowiem ogromnym zainteresowaniem wśród turystów z całej Polski i znalezienie wolnego miejsca w szczycie turystycznym jest nie lada wyzwaniem.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Karpaczu.

Mapa

Aktualności

-
Skwer Ślad Zdobywców
Karpacz, ul. Konstytucji 3 Maja 54

Zapraszamy na kolejny spacer śladami Ducha Gór, tym razem temat wycieczki to "W zielarskim ogródku i na górskiej polanie, czyli tajemnice Laborantów". Podczas spaceru uczestnicy odkrywają nieznane miejsca i atrakcje, których na próżno szukać w przewodnikach. Trasa tej wędrówki będzie prowadzić przez Park przy Lipie Sądowej, Muzeum Sportu i Turystyki i Wilczą Porębę. Trasa przygotowana jest specjalnie dla najmłodszych, na których czekają niespodzianki. Organizatorzy przypominają o odpowiednim stroju i obuwiu, uczestników obowiązują także zapisy w Informacji Turystycznej (Karpacz, ul. Konstytucji 3 Maja 25) lub za pomocą telefonu i wiadomości e-mail.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

Kontakt: zapisy 75 761 94 53 / promocja@karpacz.eu

Hotel Gołębiewski
Karpacz, ul. Karkonoska 14

Aktor, komik, piosenkarz, reżyser oraz youtuber w jednej osobie – to nikt inny jak Cezary Pazura. Od lat kocha rozśmieszać ludzi, dubbinguje filmy i bajki, grał w wielu komediach, których sceny cytowane są po dziś dzień (Chłopaki nie płaczą, Kiler, Kariera Nikosia Dyzmy). Wiele lat temu napisał pracę magisterską pt. Mój błazen – już wtedy nikt nie powinien mieć wątpliwości, jak świetnym komikiem jest Cezary Pazura. 18 sierpnia na scenie pojawi się ze swoim najnowszym programem, który może okazać się prawdziwym „kilerem”. Tego wydarzenia nie można przegapić.

Wstęp: 70 zł

Parking: na posesji lub na ulicy

Kontakt: rezerwacja biletów 533 509 857

-
Dwór Liczyrzepy
Karpacz, ul. Obrońców Pokoju

W pierwszy weekend sierpnia startuje X Polish Bike Week. Imprezie towarzyszy 15-lecie Harley Davidson Appaloosa Wrocław oraz 15-lecie Poland Harley Owners Group. To jedna z największych organizacji zrzeszających właściciel motocykli. Świętowanie wzbogaci koncert Grzegorza Markowskiego z grupy Perfect. Na uczestników czekać będzie wiele atrakcji – jazdy testowe, parada motocykli i wiele innych. Impreza jest tradycyjnie otwarta i darmowa. Warto przyjechać na cały tydzień.Rozpoczęcie nastąpi 3 sierpnia pod Dworem Liczyrzepy.

Wstęp wolny

Parking: na ulicy

www.polishbikeweek.pl

prognoza pogody

dzisiaj
15 ℃
min. 12 ℃
maks. 15 ℃
brak opadów
pochmurno z przejaśnieniami
jutro
15 ℃
min. 6 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
bezchmurnie
pojutrze
19 ℃
min. 5 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
rozproszone chmury
2017-08-25
20 ℃
min. 9 ℃
maks. 20 ℃
opady 8.65 mm
umiarkowany deszcz
noclegi w Karpaczu

noclegi w Karpaczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!