Karpacz

Karpacz

Lokalizacja i dojazd

Karpacz to bardzo urokliwe miasteczko leżące na obszarze Sudetów Zachodnich. Bezpośrednie sąsiedztwo licznych szlaków turystycznych, z których najpopularniejszy prowadzi na Śnieżkę, czyste powietrze i doskonała infrastruktura turystyczna - wszystko to sprawia, że Karpacz każdego roku chętnie odwiedzany jest przez licznych turystów. Karpacz powstał z połączenia kilku osad mieszkalnych znajdujących się w dorzeczu Łomnicy. Przez wiele wieków historia tego regionu była bardzo burzliwa i odcisnęła swoje piętno zarówno na kulturze jak i lokalnych zabytkach.

Do Karpacza można dojechać na kilka sposobów. Najpopularniejszym środkiem komunikacji jest własny samochód. Zarówno w miasteczku jak i jego okolicy nie brakuje miejsc postojowych i parkingów, które przeważnie zlokalizowane są przy najciekawszych atrakcjach turystycznych. Standardem jest również to, że większość z obiektów noclegowych oferuje swoim gościom miejsce parkingowe na terenie posesji. Do miasteczka można również bez problemu dotrzeć korzystając z komunikacji publicznej - czy to busami czy pociągami. Latem oraz zimą, w szczycie sezonu turystycznego uruchamiane są dodatkowe połączenia łączące Karpacz z największymi miastami w Polsce.

Ciekawe zabytki

Jedną z bardziej osobliwych budowli w okolicach Karpacza jest Świątynia Wang. Jest to drewniana budowla sakralna, która została wzniesiona w Skandynawii w XII wieku. Po kilku stuleciach ze względu na niewielkie rozmiary świątyni oraz jej zły stan techniczny postanowiono rozebrać budynek. Przed całkowitym zniszczeniem uchroniła świątynię decyzja króla pruskiego, który zdecydował się odkupić ją i przenieść do Europy. Odrestaurowana świątynia, do której dobudowano murowaną wieżę do dziś jest miejscem kultu miejscowych ewangelików. W sezonie letnim świątynię zwiedzać można od godziny 9 do 18, w pozostałym okresie do 17. Do wejścia na teren budowli upoważnia bilet wstępu w cenie 8 zł (normalny) oraz 5 zł (ulgowy). Innym ciekawym zabytkiem sakralnym znajdującym się na terenie miasteczka jest murowana świątynia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, której konsekracja miała miejsce na początku dwudziestego stulecia. Wśród najbardziej wartościowych elementów świątyni należy wymienić między innymi ołtarz wykonany z piaskowca, który został ufundowany z okazji 1000 - lecia chrztu Polski. Wzrok zwiedzających przykuwają również kolorowe witraże zamocowane w kościelnych oknach. Na uwagę zasługuje również kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Jego cechą charakterystyczną jest ogromna kopuła umieszczona na szczycie kościelnej wieży. Nawiązuje ona do budownictwa tyrolskiego. Świątynia wybudowana została na początku XX stulecia, a blisko pięćdziesiąt lat temu uzyskała obecny wygląd po gruntownej przebudowie. Barokowe wnętrze kościoła ujmuje zwiedzających przepiękną polichromią znajdującą się w najstarszej części świątyni.

Atrakcje w okolicy

Największą atrakcją w okolicy Karpacza jest Śnieżka - najwyższa góra w regionie, która dumnie króluje wznosząc się na wysokość ponad tysiąca sześciuset metrów. Wyjątkowym zjawiskiem jest tu mgła unosząca się w powietrzu przez większą część roku. Pomimo swej wysokości, Śnieżka w warunkach letnich dostępna jest nie tylko dla wprawionych turystów, ale także dla zupełnie początkujących miłośników pieszych wycieczek. Wybierając się na Śnieżkę warto pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego prowiantu, na górze bowiem nie ma czynnego schroniska turystycznego. Ze szczytu góry roztacza się przepiękna panorama - przy sprzyjających warunkach atmosferycznych widoczność sięga mocno powyżej stu kilometrów. W centrum Karpacza znajduje się Muzeum Sportu i Turystyki. W niewielkim budynku można zapoznać się nie tylko z dorobkiem historycznym miasteczka w zakresie turystyki, ale także z informacjami na temat atrakcji turystycznych. Najważniejsze zbiory muzealne prezentowane są na wystawie stałej - należą do nich między innymi ciekawostki z życia dawnych mieszkańców czy miejscowe legendy i podania. Ponadto Muzeum organizuje również wystawy czasowe poświęcone konkretnym wydarzeniom z życia całego regionu. Muzeum Zabawek w Karpaczu to miejsce, które przyciąga gości w różnym wieku - zarówno tych zupełnie dorosłych, jak i dzieci. Muzeum może poszczycić się ponad dwudziestoletnią historią, a początki jego powstania związane są z prywatną kolekcją zabawek należącą do jednej osoby. W tym magicznym miejscu dorośli mogą wspomnieniami powrócić do czasów swojego dzieciństwa. Zgromadzone na wystawie zabawki, to pamiątki pochodzące z różnych epok i niemal wszystkich zakątków świata. Obok ceramicznych lalek czy leciwych samochodów strażackich można zobaczyć konstrukcje zbudowane z klocków LEGO. Karpacz to wyjątkowe miasteczko, w którym warto spędzić zarówno letni urlop wypoczynkowy jak i zimowe ferie. Liczne trasy narciarskie, szlaki przeznaczone do wędrówki pieszej czy ścieżki rowerowe stwarzają doskonałą okazję do spędzenia aktywnych wakacji na świeżym powietrzu. Zasoby przyrodnicze Karkonoskiego Parku Narodowego umożliwiają z kolei obcowanie na co dzień z dziewiczą przyrodą regionu.

Noclegi i wyżywienie

Karpacz jest miejscowością typowo turystyczną, w której nie brakuje obiektów noclegowych o różnorodnym standardzie. Wielbiciele luksusu i wypoczynku na wysokim poziomie doskonale odnajdą się wśród ofert kilku-gwiazdkowych hoteli. Co prawda za nocleg w takim miejscu należy słono zapłacić, jednak otrzymuje się w zamian bardzo komfortowe warunki dostęp do licznych atrakcji, takich jak chociażby zabiegi odnowy biologicznej czy basen lub hotelową siłownię. Turyści o skromniejszych możliwościach finansowych mogą liczyć na nocleg na kwaterach prywatnych. Większość pokoi w standardzie oferuje prywatną łazienkę oraz telewizor. Warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji pobytu - miejscowość cieszy się bowiem ogromnym zainteresowaniem wśród turystów z całej Polski i znalezienie wolnego miejsca w szczycie turystycznym jest nie lada wyzwaniem.

Cykliczne atrakcyjne wydarzenia w Karpaczu

Karpacz, poza wspaniałymi widokami i ciekawymi szlakami turystycznymi oferuje także wydarzenia kulturalne. W sierpniu organizowany jest Open Street Festival, czyli festiwal sztuki ulicznej: muzyka, teatr, taniec, pokazy cyrkowe, warsztaty opanowują ulice, parki i skwery Karpacza. Również w sierpniu (około 10 sierpnia) odbywa się odpust św. Wawrzyńca na Śnieżce, czyli najwyższym szczycie Karkonoszy. Jest to Święto Ludzi Gór, które obchodzone jest od roku 1981. Natomiast w parku przy ulicy Mickiewicza, w tym dniu odbywa się Jarmark św. Wawrzyńca, gdzie można nabyć lokalne przysmaki oraz wyroby artystyczne. Karpacz słynie też z cyklicznych wydarzeń sportowych. W marcu odbywają się Mistrzostwa Karkonoszy o Puchar Burmistrza Karpacza. Zawody na stoku Euro w Kompleksie Narciarskim Karpacz Ski Arena – rozgrywane są w narciarstwie alpejskim oraz snowboardzie. Również w marcu odbywa się Zimowy Ultramaraton Karkonoski imienia Tomka Kowalskiego. Trasa biegnąca grzbietem Karkonoszy z Jakuszyc do Karpacza ma długość 52 km. Zdecydowanie są to zawody dla osób, które lubią bardzo trudne wyzwania. Z kolei Bieg do Kotła Łomniczki przeznaczony jest dla każdego, kto lubi ruch na świeżym powietrzu. Ma on dwie edycje – wiosenną i jesienną, jego trasa wynosi tylko 3 km, a można ją pokonać biegnąc, maszerując czy też wędrując z kijkami nordic walking. W sierpniu do Karpacza zjeżdżają natomiast miłośnicy motocykli na Piknik Entuzjastów Harley – Davidson. Wspaniałe maszyny zaprezentowane są na paradzie, która przejeżdża ulicami miasta. Poza imprezami sportowymi, Karpacz jest także miejscem, gdzie corocznie organizowane jest Forum Ekonomiczne, które jest największą i najważniejszą międzynarodową konferencją polityczno-gospodarczą. Forum jest organizowane od 1992 i gości corocznie prominentnych polityków z całej Europy.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Karpaczu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
17 ℃
min. 8 ℃
maks. 17 ℃
opady 1.11 mm
słabe opady deszczu
jutro
17 ℃
min. 10 ℃
maks. 17 ℃
opady 10.9 mm
umiarkowane opady deszczu
pojutrze
17 ℃
min. 10 ℃
maks. 18 ℃
opady 5.97 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-05-26
20 ℃
min. 11 ℃
maks. 20 ℃
opady 5.37 mm
słabe opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!