Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi Wieliczka - oferta noclegu w Wieliczce i okolice

  • 1

Baza noclegowa w Wieliczce

Wieliczka jako miejscowość typowo turystyczna może pochwalić się szeroką ofertą noclegów. W mieście możemy przenocować w jednym z kilku hoteli – z pewnością wyjątkowy jest Hotel Grand Sal, znajdujący się w alejach parku św. Kingi, kilka kroków od wejścia do kopalni, w zabytkowym budynku Łazienek Salinarnych z XIX/XX w. Tuż obok rynku mieści się kolejny hotel, a obok parku im. A. Mickiewicza jeszcze dwa – zaledwie kilkaset metrów od kopalni, co jest dobrą opcją dla osób, które chcą zwiedzić kopalnię i pobliskie jej atrakcje. Także niedaleko drogi o numerze 94 znajdziemy hotele – na ul. A. Grottgera i ul. Niepołomskiej. Na terenie miasta można także wyszukać tańsze pokoje gościnne i kwatery, również w pobliżu kopalni, jak i dróg 94 i 966. Na obrzeżach Wieliczki przy trasach wyjazdowych znajdują się też tanie noclegi dla pracowników (np. ul. Wierzynka), nieco droższe pensjonaty – przy ul. Czarnochowskiej czy wille. W okolicznych miejscowościach znajdziemy zakwaterowanie w agroturystykach – to dobra opcja dla osób, które chcą uciec od centrum miasta i odpocząć w ciszy leśnych zaułków.

Wieliczka – Małopolskie miasto na soli

W tutejszej kopalni zmieściłaby się wieża Eiffla, a z wydobywanej tu soli można by zbudować trzy piramidy Cheopsa. Największa rzeźba solna ukryta pod ziemią waży tyle, co trzy afrykańskie słonie. Ponad milion turystów rocznie przyjeżdża do Wieliczki - do niepozornego miasta, które rozwijało się jako ośrodek wydobywczy już od XIII w. Legenda głosi, że sól w Wieliczce odkryta została dzięki św. Kindze oraz jej pierścieniowi. Współcześnie miasto rozwija się głównie dzięki turystyce. Kopalnia soli to jedyny obiekt górniczy na świecie, który od średniowiecza aż do chwili obecnej jest czynny. Miejsce to wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO oraz w kraju – w 2007 r. zdobył I miejsce w plebiscycie na Siedem Cudów Polski. Wieliczka znajduje się przy drodze krajowej 94 oraz autostradzie A4, w niedalekiej odległości od Krakowa – 15 km.

Podziemne skarby solnego świata - Wieliczka

Aż 3,5 km liczy trasa, którą można przejść w kopalni, oglądając niezwykłe komory, w tym najbogatszą podziemną świątynię – kaplicę św. Kingi, która dodatkowo jest jedynym w Europie podziemnym kościołem. 101 m pod ziemią mieści się m. in. pomnik Jana Pawła II, jeziora, z czego najgłębsze ma 9 m (żeglował na nim Mateusz Kuśnierewicz) oraz unikatowe rzeźby, gdzie największa waży 15 ton. Kopalnia skrywa również wyrobiska, takie jak np. komora Stanisława Staszica (wys. 36 m), w której odbywał się pierwszy podziemny lot balonem i skok na bungee. W ramach zwiedzania można wybrać także nieco trudniejszą kondycyjnie, ale niezwykle emocjonującą trasę, podczas której w ciemnych korytarzach kopalni z lampą górniczą i hełmem odkrywane są tajemnice kopalni soli. W Wieliczce, oprócz najsłynniejszej kopalni, znajdują się również takie zabytki jak: Rynek Główny z XIII w. na którym znajduje się największe w Polsce i drugie co do wielkości na świecie malowidło uliczne 3D przedstawiające podziemny solny świat. Będąc z Wieliczce warto zwiedzić również Zamek Żupny – siedzibę Muzeum Żup Krakowskich oraz zabytkowe kościoły, takie jak kościół św. Klemensa, Sebastiana czy zespół kościelno-klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatów. W miejscowości i jej okolicach znajduje się także kilka szlaków pieszych i rowerowych, np. ariański, kopalniano-przemysłowy czy architektury drewnianej. W Kopalni Soli Wieliczka organizowanych jest szereg imprez o każdej tematyce – koncerty, opery, pokazy mody, wybory miss, wydarzenia sportowe czy imprezy sylwestrowe. Cyklicznie w mieście ma miejsce Międzynarodowy Konkurs o Puchar Solny, Gala Sportu, Dni św. Kingi, Wielickie Miodobranie oraz Memoriał J. Kuliga i M. Bublewicza.