Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Kopalnia Soli w Wieliczce

Noclegi w pobliżu Kopalni Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kompleks Kopalni Soli w Wieliczce obejmuje zarówno część podziemną (trasy turystyczne, ekspozycje stałe i czasowe, restauracje, kawiarnie, karczmy), jak i część naziemną czyli Muzeum Żup Krakowskich w Zamku Zupnym. Kopalnia Soli w Wieliczce jest w czołówce najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce, ustępując jedynie pobliskiemu Wawelowi.

Kopalnia dawniej

Pierwsze prace wydobywcze odbyły się już ponad 700 lat temu – w XIII wieku, a złoża soli w Wieliczce przez wiele lat były jednym z głównych źródeł dochodu dla królów Polski, zaś okresowo też książąt krakowskich. Z kopalnią wiąże się legenda o świętej Kindze, jej imieniem nazwano też najpiękniejszą i najobszerniejszą komorę wydobywczą (kaplica św. Kingi). Wieliczka wraz z kopalnią zyskiwała kolejne prawa i przywileje, wkrótce stała się też pełnoprawnym miastem pod królewską opieką. Zyskała również własny zamek.

Kopalnia dzisiaj

Współcześnie w kopalni nie są prowadzone prace wydobywcze, w całości oddana jest do ruchu turystycznego. Oferuje dwie trasy zwiedzania, w tym jedną interaktywną, w podziemiach prowadzone są również noclegi w dwóch wielkich komorach. Aby przenocować kilkaset metrów pod ziemią należy dokonać najpierw rezerwacji. W czasie podziemnej wędrówki turyści mogą zwiedzać różne komory np. Mikołaja Kopernika, Pieskowa Skała, Kazimierza Wielkiego, Józefa Piłsudskiego, a także kaplice św. Antoniego, św. Kingi i św. Krzyża. W komorze Sielec znajduje się całoroczna ekspozycja narzędzi oraz maszyn, które przez minione stulecia były wykorzystywane do wydobywania soli w kopalni w Wieliczce. Przejście całą przygotowaną trasą zajmuje około trzech godzin, wymagane są wygodne i ciepłe ubrania, pod ziemią panują bowiem niskie temperatury, a sama trasa wiedzie też wąskimi przejściami i po licznych schodach.

Informacje dla turystów

Zwiedzanie kopalni w Wieliczce jest płatne. Sezon otwarty jest cały rok. Turyści mogą wybierać między trasami turystyczną i górniczą (obie w cenie 55 zł oraz 39 zł), tężnią solankową (9 zł i 5 zł) albo szlakiem pielgrzymkowym (cena identyczna jak z trasami turystyczną i górniczą). W przypadku tras skorzystać można z tańszych biletów rodzinnych w cenie 149 zł (wstęp dla 4 osób, w tym dwoje dzieci do 16 roku życia). Więcej dokładniejszych informacji można znaleźć na: www.kopalnia.pl

Polecane obiekty w pobliżu Kopalni Soli w Wieliczce