Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Pałacu Przychodzkich w Wieliczce

Pałac Przychodzkich w Wieliczce

Zwiedzanie Wieliczki można rozpocząć na wiele sposobów. Wielu turystów decyduje się najpierw odwiedzić kopalnię soli, która jest główną atrakcją turystyczną tego regionu. Po zwiedzeniu podziemnych komnat oraz korytarzy większości osób zostaje jeszcze trochę wolnego czasu. Wtedy można wybrać się na spacer chociażby na Rynek Górny. Tam uwagę przykuwa zwłaszcza jeden budynek – Pałac Przychodzkich.

Architektura

Budynek Pałacu Przychodzkich to obecnie dwukondygnacyjny gmach, znajdujący się w południowej pierzei Rynku Górnego w Wieliczce. Prowadzą do niego wysokie, podwójne schody. Nad wejściem głównym znajduje się niewielki balkon na I piętrze. Całość fasady wieńczy centralny ryzalit. Cechą charakterystyczną jest także kolor elewacji – jasna czerwień, której towarzyszą różowe detale. Na elewacji znajduje się pamiątkowa tablica. Przed budynkiem są dwa małe trawniki, na których zamontowano maszty na flagi. Dzięki temu budynek zyskał reprezentacyjny wygląd i stał się głównym elementem na Rynku Górnym, przykuwającym wzrok turystów odwiedzających Wieliczkę.

Historia

Budynek wzniesiono w stylu neoklasycznym w latach 80. lub 90. XVIII stulecia. Stanął on w miejscu dawnego drewnianego ratusza. O jego budowę starał się ówczesny burmistrz Wieliczki – Kazimierz Przychodzki. W 1818 roku budynek kupiła Kopalnia Soli „Wieliczka”, która umieściła tutaj biura pracowników Urzędu Salinarnego. Później mieściły się tutaj mieszkania najważniejszych pracowników kopalni – urzędników oraz inżynierów. Budynek jeszcze kilka razy przechodził różne remonty. Pierwszy w 1878 roku, po pożarze miasta, następne większe remonty odbyły się już w XX wieku. Pod koniec XIX stulecia budynek przeszedł na własność miasta, które zdecydowało się przekazać go na cele edukacyjne.

Lata późniejsze

Przez wiele lat mieściło się tutaj gimnazjum im. Jana Matejki, które zastąpił Zespół Szkół Zawodowych im. Edwarda Dembowskiego. To jemu właśnie poświęcona jest tablica pamiątkowa, znajdująca się na frontowej elewacji budynku. W 1846 roku wyruszył stąd pod jego dowództwem oddział mieszczan oraz górników, który wziął udział w nieudanym powstaniu krakowskim. W 2014 roku szkoła opuściła mury pałacu, który obecnie czeka na remont wnętrz i przebudowę dawnej sali gimnastycznej. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych prac, budynek będzie służył najprawdopodobniej jako siedziba starostwa powiatowego.

Polecane obiekty w pobliżu Pałacu Przychodzkich w Wieliczce