Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Noclegi w pobliżu Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Wizytówką Wieliczki są nie tylko znajdujące się tu kopalnie, ale również od wieków połączony z nimi Zamek Żupny, którego historia sięga dokładnie tych samych czasów. Obecnie mieści się tu Muzeum Żup Krakowskich udostępnione dla zwiedzających.

Historia zamku

Powstanie budowli datowane jest na drugą połowę XIV wieku i od samego początku służyła ona jako główna siedziba zarządcy żup solnych, który działał z imienia władcy. Budynek był kilkakrotnie przebudowywany – dobudowano do zamku środkowego dwa dodatkowe skrzydła: północne w XV wieku oraz południowe na przełomie XIX i XX. Oprócz tego zamek posiada również pochodzącą z końca XIV wieku basztę. Największy rozkwit Wieliczki i zamku wraz z kopalniami przypada na rządy Kazimierza Wielkiego. Chlubą zamku jest sporej wielkości dziedziniec oraz ogród.

W przeszłości znajdował się tu sąd regionalny, więzienie, pomieszczenia dla rodzin zarządców żup (żupników), siedziba królewska, kaplica, magazyny do składowania, pomieszczenia gospodarcze. Zamek pełnił więc również rolę reprezentacyjną, był częstym miejscem odwiedzin książąt krakowskich oraz królów, gdy ci rezydowali jeszcze w Krakowie. Zamek Środkowy to najstarsza część budowli, mieszczą się tu Sala Królewska, Izba Gotycka oraz część muzealnych wystaw stałych. W zamku południowym zlokalizowane są pracownie archeologiczne, wystawy czasowe oraz restauracja. Natomiast w części należącej do zamku północnego znajduje się kawiarnia, biura należące do zarządu i władz muzeum, biblioteka oraz pracownie naukowe. Na stronie Muzeum Żup Krakowskich można odbyć wirtualny spacer po wnętrzach zamku.

Zwiedzanie

Wejście do Zamku Żupnego jest płatne. Bezpłatnie podziwiać można jedynie dziedziniec zamkowy, basztę i szyb. Koszt biletu normalnego to 8 zł, ulgowego 5 zł, natomiast rodzinnego (2 dorosłych i dwoje dzieci do 16 lat) – 15 zł. W cenie biletu turysta może obejrzeć zamkowe ekspozycje czasowe oraz stałe we wnętrzu budowli. Możliwe jest też zamówienie przewodnika – konieczna wcześniejsza rezerwacja. Muzeum Żup Krakowskich otwarte jest od maja do września od 9:00 do 20:00 z wyjątkiem poniedziałków, gdy jest nieczynne, a od października do kwietnia w godzinach 8:30-15:30, również z wyjątkiem poniedziałków. Po więcej szczegółów warto zajrzeć na stronę: www.muzeum.wieliczka.pl

Polecane obiekty w pobliżu Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce