Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Kościoła św. Sebastiana w Wieliczce

Kościół św. Sebastiana w Wieliczce

Wieliczka odwiedzana jest najczęściej ze względu na tutejszą kopalnię soli, gdzie znajdują się słynne podziemne trasy turystyczne. Warto jednak zatrzymać się w mieście na trochę dłużej, by móc nacieszyć wzrok również innymi zabytkami, które tu znajdziemy. Bardzo ciekawym, ale niestety często niedocenianym miejscem jest Kościół Świętego Sebastiana. Znajduje się on na północny – wschód od Rynku Górnego oraz Kopalni Soli „Wieliczka”, przy ulicy św. Sebastiana.

Historia

Budowa drewnianego kościoła rozpoczęła się w 1581 roku, prawdopodobnie w miejscu, w którym niegdyś być może istniała pogańska świątynia. Połowa XVI wieku to czas, gdy miasto nawiedziła epidemia cholery. Gdy udało się opanować sytuację w mieście, mieszkańcy zdecydowali się zbudować świątynię na Wzgórzu Lednickim jako wotum wdzięczności. Był to niewielki kościół, który rozbudowano w XVIII wieku, gdy ta część Małopolski znalazła się już w austriackim zaborze.

Przez pewien czas kościół Świętego Sebastiana stał się najważniejszą katolicką świątynią w mieście, gdy większy, murowany kościół św. Klemensa uległ zniszczeniu. Po odbudowie tamtego kościoła, drewniana świątynia straciła na znaczeniu i ostatecznie zaczęła służyć jako magazyn. O przywróceniu dawnej świetności zaczęto myśleć dopiero pod koniec XIX stulecia. Na początku XX wieku wyremontowano także wnętrza. Kolejny remont odbył się z okazji 400-lecia konsekracji kościoła, gdy odnowiono m. in. główny ołtarz oraz organy. Kościół pw. Świętego Sebastiana w Wieliczce obecnie jest także przystankiem na trasie Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Wystrój

Kościół wybudowano przy użyciu drewna modrzewiowego. Pierwotnie został on zbudowany na planie kwadratu, ale w czasie rozbudowy z okazji 200-lecia konsekracji zdecydowano się powiększyć go o dodatkowe pomieszczenia. Wtedy też świątynia wzbogaciła się o nowe ołtarze, w tym główny ołtarz wykonany w stylu rokoko. W nim został umieszczony obraz przedstawiający patrona świątyni. Pojawiły się także organy, które zaprojektował i wykonał Eliasz Wykuszewski – cysters z Jędrzejowa. Kolejne większe prace wykonano dopiero na początku XX wieku, gdy prace zlecono Włodzimierzowi Tetmajerowi. Wraz z Józefem Mikulskim wykonali oni ogrom prac, dzięki czemu świątynia zyskała oryginalną polichromię. Zdecydowali także o konieczności renowacji ołtarzy oraz obrazów. W świątyni pojawiły się również piękne witraże wykonane przez Stanisława Matejkę – bratanka słynnego malarza.

Szczegóły można znaleźć na stronie http://kosciol-sebastian.pl/

Polecane obiekty w okolicy Kościoła św. Sebastiana w Wieliczce