Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Klemensa w Wieliczce

Kościół Św. Klemensa w Wieliczce

Wieliczka znana jest przede wszystkim z Kopalni Soli „Wieliczka” oraz towarzyszących jej zabudowań. Trzeba pamiętać, że w tym mieście znajdziemy także wiele innych ciekawych zabytków, w tym piękne kościoły. Jednym z nich jest kościół Świętego Klemensa, zlokalizowany przy ulicy Zamkowej, kilka kroków na północ od miejskiego rynku.

Historia

Jego historia sięga 1229 roku, gdy kościół parafialny pw. Świętego Klemensa pojawia się w bulli papieża Grzegorza IX. Najprawdopodobniej była to drewniana konstrukcja, która jednak niedługo później przestała spełniać wymagania rozrastającej się parafii. Na jej miejscu zbudowano w latach 1333-1370 nowy, murowany kościół. Istniał on do 1782 roku, gdy został praktycznie całkowicie zniszczony. Było to spowodowane dużym trzęsieniem ziemi, wywołanym tąpnięciem w pobliskiej kopalni. Na fundamentach gotyckiej świątyni zbudowano nowy kościół, którego budowa zakończyła się w 1806 roku. Z poprzedniej konstrukcji zachował się jedynie fragment kaplicy Morsztynów. Nie wyburzono również wolnostojącej dzwonnicy, pochodzącej z końca XVII stulecia. Przez kolejne dwieście lat kościół przeszedł jeszcze kilka remontów, które zmieniły jego wygląd. Ostatni przeprowadzono na początku XXI wieku, gdy zabezpieczono XIX-wieczną polichromię oraz odnowiono elewację kościoła.

Architektura

Pierwszy murowany kościół nosił cechy gotyku, jednak odbudowa z XVIII stulecia została już wykonana zgodnie z zasadami tzw. baroku józefińskiego. Wygląd fasady zmienił się jeszcze w 1892 roku, podczas remontu wg. projektu Sławomira Odrzywolskiego. Duże zmiany planowano w latach 40. ubiegłego wieku, ale plany pokrzyżował wybuch wojny. Przez cały ten czas zachowały się jednak późnogotyckie rzeźby, monstrancja z końca XV stulecia oraz inne zabytki przechowywane w kościelnym skarbcu. We wnętrzu kościoła uwagę przykuwa zwłaszcza główny ołtarz oraz towarzyszące mu złocone elementy ozdobne. Znajdują się tu również liczne figury i obrazy w bogato zdobionych ramach.

Teren parafii

Na terenie parafii św. Klemensa znajdują się także inne ciekawe obiekty: kaplica na cmentarzu komunalnym czy dom Sióstr Maryi Niepokalanej. Na placu kościelnym zlokalizowana jest niewielka kapliczka św. Jana Nepomucena, zbudowana w połowie XIX stulecia.

Szczegółowe informacje znaleźć można pod adresem: http://www.klemens.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Klemensa w Wieliczce