Szklarska Poręba
Historia i położenie Szklarskiej Poręby
Szklarska Poręba znajduje się na Dolnym Śląsku w powiecie jeleniogórksim. Pierwsze wzmianki o tym mieście pojawiły się pod koniec XIII wieku. Wydobywano tu złoto oraz kamienie szlachetne. Początkowo były to tereny zakonu Joannitów, którzy w krótkim czasie przenieśli się na inne tereny. W XIV wieku w Szklarskiej Porębie odkryto istnienie huty szkła. Początki istnienia obecnej Szklarskiej Poręby datuje się na XVI wiek, kiedy to z Czech przybyła tutaj uciekająca przed prześladowaniami religijnymi Maria Pluchova. Za nią przybyli inni uchodźcy z Czech. Turystyka Szklarskiej Poręby rozwija się już od XIX wieku. Do Polski ta miejscowość włączona została w 1945 roku, a prawa miejskie otrzymała czternaście lat później.
Magiczne Miasto Ducha Gór
Szklarska Poręba uważana jest za miasto Ducha Gór zwanego Karkonoszem, Liczyrzepą i Rzepiórem. Z jego postacią wiąże się miejscowa legenda. Mówi ona o tym, że Duch Gór zakochał się kiedyś w pięknej córce świdnickiego księcia. Porwał ją i zamknął w swoim zamczysku. Księżniczka chcąc uciec i wrócić do swojego narzeczonego, żeby uśpić czujność Ducha, kazała mu liczyć rzepy - stąd wziął się jeden z jego przydomków. Do dziś mieszkańcy Szklarskiej Poręby mówią, że kiedy w górach jest burza, to Liczyrzepa rozpacza po stracie ukochanej. Duch gór utożsamiany jest z naturą gór. Potrafi być zarówno łaskawy oraz opiekuńczy, ale też gniewny i mściwy.
Geopark Krajowy
Karkonoski Park Narodowy dzięki swoim walorom przyrodniczym - surowemu klimatowi i urozmaiconej rzeźbie terenu oraz geologicznym otrzymał miano Geoparku Krajowego. Jest to bardzo wyróżniający się na tle innych terenów górskich w Europie krajobraz. Karkonosze są bardzo stare. Zobaczyć tu można wiele ciekawych form skalnych a także unikatowych gatunków roślin i zwierząt. W Karkonoszach znajduje się pięć pięter roślinnych. Jedno z nich czyli torfowiska wysokie to jedne z największych tego typu kompleksów w całej Europie. Powstał tutaj też obszar Specjalnej Ochrony Ptaków, który włączono do sieci Natura 2000. W karkonoskich potokach spotkać można pstrąga potokowego. We wschodniej części gór mieszka żmija zygzakowata.
Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby.
Osada średniowiecznych poszukiwaczy skarbów to miejsce stworzone przez pasjonatów średniowiecznego życia. Rekonstruowane są tutaj zarówno maszyny używane przez górników jak i zawody, które praktykowane były w średniowieczu - hutnictwo, kowalstwo, garncarstwo i wiele innych. W Żelaznym Tyglu Walońskim, jak naprawdę nazywa się ta osada, turyści pod opieką przewodnika mogą sami uruchomić wiernie zrekonstruowane urządzenia. Dużą popularnością cieszy się możliwość własnoręcznego wytworzenia pamiątek w wybranym przez siebie warsztacie. Kolejną atrakcją jest Park Ducha Gór znajduje się przy zabytkowym Domu Carla i Gerharta Hauptmannów. Jest to miejsce, w którym bliżej można poznać przyrodę i historię Karkonoszy. Wędrując po wytyczonych ścieżkach, zawitać można do domków tematycznych. Pierwszym z nich jest Chata Wodnika Pożytecznego, gdzie zwiedzający zobaczą koło młyńskie. Chata Tajemna ukryta została w taki sposób, że jej trawiasty dach zlewa się z otoczeniem. Znajdują się tutaj stoły oraz ławy. W Gościńcu Ducha Gór zorganizować można ognisko. Odwiedziny można złożyć Skrzatowi w Chacie z Mchu i Paproci. Chata Rzepichy Zielarki to prymitywna zagroda, która idealnie wpisuje się w krajobraz. Twórcom Parku Ducha Gór zależy na promowaniu aktywności fizycznej wśród dzieci, dlatego stworzony został Placyk Dobrej Kondycji. Dowiedzieć się tu można też wiele o ekologii i dbaniu o środowisko przyrodnicze. Młyn Świętego Łukasza znajdujący się w Szklarskiej Porębie jest to jeden z najciekawszych i zarazem najstarszych obiektów w mieście. Jest to budowla wybudowana w stylu typowo górskim. Obecnie znajduje się tutaj dyskoteka, restauracje a także pokoje gościnne. Wodospad Kamieńczyka to największy wodospad w całych Karkonoszach. Woda spływa tutaj z wysokości 27 metrów. Za ścianą wody znajduje się "Złota jama" czyli jaskinia wykuta częściowo przez Walończyków. W tym miejscu kręcono jedną ze scen filmu "Opowieści z Narnii: Książe Kaspian".
Miejsca noclegowe i obiekty gastronomiczne w Szklarskiej Porębie
Szklarska Poręba jako miejscowość turystyczna przygotowała dla swoich gości wiele miejsc noclegowych. Z okien pokoi gościnnych, apartamentów oraz pokoi hotelowych rozciąga się piękny widok na góry. Szklarska Poręba to idealne miejsce na pobyt w zimie, ponieważ w pobliżu miejsc noclegowych znajduje się wiele wyciągów narciarskich. W miejscowości znajduje się aż siedem luksusowych willi można spędzić bardzo udane wakacje. Wszystkie budynki zaprojektowane zostały tak, żeby jak najbardziej nawiązywały do unikalnego stylu norweskiego. Dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i gości w Szklarskiej Porębie cieszą się obiekty gastronomiczne. W miejscowości serwowane jest bardzo smaczne jedzenie, nie trzeba na nie długo czekać. Jest też parę miejsc idealnych na rodzinny obiad. Zjeść tutaj można tradycyjne, domowe potrawy w miłej atmosferze. Restauracje i lokale gastronomiczne znajdują się blisko centrum, a z okien rozpościera się iście górski krajobraz.
Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Szklarskiej Porębie.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!