Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Leśna Huta w Szklarskiej Porębie

Noclegi w okolicy Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie

Leśna Huta w Szklarskiej Porębie

Ze względu na duże pokłady kwarcu i duże ilości drzewa, Szklarska Poręba zawsze była kojarzona ze szklarstwem. Pierwsza huta została założona w Szklarskiej Porębie Dolnej w XIV wieku. Obecnie ta tradycja jest kultywowana przez mistrza Henryka Łubowskiego. Prowadzi zakład szklarski wraz z rodziną. Turyści mogą popatrzeć, jak się wykonuje ręcznie różne formy ze szkła i barwi się je w masie. Wykonywane są bardzo różne formy ze szkła, np. wazony i naczynia. Hutnicy wykonują swoje wyroby za pomocą dawnych narzędzi oraz form kuglerskich. To sprawia, że wyroby są wykonane perfekcyjnie. Formy są wykonywane ze stłuczki szklanek z domieszką piasku szklarskiego.

Początki hutnictwa

Szklarska Poręba jest obecnie urokliwą miejscowością. Leży w dolinie rzeki Kamiennej, między Karkonoszami a Górami Izerskimi. Przez wiele stuleci teraz był górzysty i nieprzyjazny dla ludzi. Okolica miała jednak bardzo dobre warunki do uprawiania hutnictwa. Były tu duże ilości źródlanej wody, drewna i kwarcu. Właśnie te materiały są wymagane, aby produkować szkło.

Pierwsze huty

Pierwsze huty szkła datuje się na początki XIV wieku. Te huty nazywano wędrującymi, bo przenosiły się one w inne miejsce po wypaleniu się zasobów drewna. Najczęściej huty zatrzymywały się na górze Szklarskiego Potoku.

W dawnych czasach hutnicy bardzo strzegli swoich metod wyrabiania szkła. W średniowiecznej Europie wyroby wykonane ze szkła były bardzo drogie. Hutnicy zakładali wspólnoty hutnicze. Wspólnie budowali piece hutnicze, w odległych od ludzkich oczu miejscach, aby nikt nie mógł podejrzeć ich sekretów. Następnie hutnicy rozchodzili się i spieniężali swoje produkty.

Huta Józefina

W 1842 r. otwarto największą i najnowocześniejszą hutę szkła w Szklarskiej Porębie o nazwie "Józefina". Obecnie nazywa się "Julia". Różne były losy huty. Ze względu na zawirowania wojenne raz była zamykana, raz otwierana. Od 1956 roku, tworzyły w niej takie sławy jak: Henryk A. Tomaszewski, Jan Owsiewski, małżeństwo Reginy i Aleksandra Puchałów. Obecnie tę tradycję kontynuuje Henryk Łubowski.

Godziny otwarcia Leśna huta jest otwarta od poniedziałku do soboty w godzinach 10. 00 - 18. 00, a w niedziele w godzinach 10. 00 - 15. 00. Ceny biletów Ceny biletów wstępu kształtują się następująco: normalny 8zł, ulgowy 6zł (emeryci i renciści) oraz ulgowy 4zł (dzieci w wieku od 5 - 18 lat).

Więcej o wyrabianiu szkła można się dowiedzieć z oficjalnej strony: http://www.lesnahuta.pl

Polecane obiekty w okolicy Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie