Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Wodospadu Szklarki w Szklarskiej Porębie

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie

Wodospad Szklarki jest drugim, jeśli chodzi o wysokość, wodospadem po polskiej stronie Karkonoszy. Jego wysokość wynosi 13 metrów i 30 centymetrów, wyższy jest tylko Wodospad Kamieńczyka (27 metrów), który również znajduje się w Szklarskiej Porębie. Wodospad Szklarki jest położony na wysokości 520 metrów nad poziomem morza. Wody wodospadu spadają dość szeroką kaskadą, która zwęża się ku dołowi. W pewnym miejscu kaskada ta skręca spiralnie i tworzy unikalny kocioł eworsyjny. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w rejonie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Położenie i dojście

Nieopodal wodospadu wybudowano parking, z którego można dojść do tej przyrodniczej atrakcji szeroką i wygodną drogą. Na końcu znajduje się platforma widokowa. Ścieżka jest także przystosowana do osób niepełnosprawnych. Obok wodospadu znajduje się urokliwe schronisko Kochanówka, które leży blisko granicy Piechowic ze Szklarską Porębą. Jest to często odwiedzany wodospad w Karkonoszach, prawdopodobnie również dzięki swojemu położeniu blisko drogi krajowej numer 3 oraz tuż obok Szklarskiej Poręby.

 

Wodospad leży nad ujściem rzeki Szklarki do Kamiennej, w przepięknym wąwozie i lesie mieszanym. Nad wodospad można dojść z centrum Szklarskiej Poręby zielonym szlakiem, brzegiem rzeki Kamiennej lub okrężnym szlakiem czarnym. Oprócz tego przy wodospadzie przebiega niebieski szlak ze schroniska Pod Łabskim Szczytem do Piechowic.

Historia

O Wodospadzie Szklarki wiele mówiło się już w średniowieczu i właśnie z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o nim. Wodospad bardzo często uwieczniano na obrazach, rycinach, opisach. Uważano go za bardzo piękne i romantyczne miejsce. W II połowie XIX wieku wybudowano tu gospodę, a z czasem przekształcono ją w schronisko Kochanówka. W XIX wieku Towarzystwo Karkonoskie wybudowało ponadto jaz, który regulował przepływ wody. Otwierano go za opłatą i można było podziwiać bardzo efektowny spadek wody.

Zwiedzanie

Ceny wstępu na obszar wokół wodospadu:

  • bilet normalny - 6 zł
  • bilet ulgowy - 3 zł
  • bilet normalny przy wejściu z przewodnikiem - 5 zł
  • bilet ulgowy przy wejściu z przewodnikiem - 2,50 zł

Polecane obiekty w pobliżu Wodospadu Szklarki w Szklarskiej Porębie