Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Parku Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

Park Ducha Gór w Szklarskiej Porębie

Park Ducha Gór mieści się przy ulicy 11 Listopada w Szklarskiej Porębie. Jest to wyjątkowe miejsce dla tych, którzy zainteresowani są niesamowitą i unikatową przyrodą przepięknych Karkonoszy. Park powstał przy Domu Carla oraz Gerharta Hauptmannów i w 2011 roku gruntownie go odnowiono. Zajmuje on obszar o powierzchni około 4,5 ha. W jego obrębie wytyczono ścieżki górskie o łącznej długości ponad kilometra, które wiodą do najbardziej interesujących okazów flory.

Historia i walory

Park powstał ponad 100 lat temu dzięki braciom pisarzom Hauptmannom. Carl Hauptmann zasłynął przede wszystkim dzięki "Księdze Ducha Gór", która jest zbiorem opowieści o legendarnym Karkonoszu. Carl miał również wielkie zamiłowanie do przyrody i sprowadzał do parku sadzonki różnych roślin. W parku tym podziwiać można naturalnie występujące formacje roślinne oraz te, które przybyły tu spoza regionu. Dominują drzewa iglaste oraz buki, które porastają granitowe skały. Wiele roślin można byłoby uznać za pomniki przyrody.

Domki tematyczne

Wzdłuż ścieżek poustawiano urokliwe domki tematyczne, które znacznie różnią się od siebie charakterem. Pierwszy z nich to Chata Wodnika Pożytecznego, z której można podziwiać tak zwane "moczydło" oraz zobaczyć młyńskie koło. Drugim domkiem jest Chata Tajemna z dachem porośniętym trawą. Uważa się, że to Gościniec Ducha Gór. Dom oparto na kilkunastu akacjowych słupach, a wewnątrz znajduje się urokliwy kominek i grill. Można również udać się do Chaty Skrzata z Mchu i Paproci, która zbudowana jest z desek, a jej dach pokrywają gałęzie, trawa, porosty. Piąta chata to Chata Rzepichy Zielarki, która sprawia wrażenie dość prymitywnej zagrody i posiada swój własny zielarski ogród. Dzieciom z pewnością spodoba się natomiast Placyk dobrej kondycji.

Na obszarze parku istnieje możliwość organizacji ciekawych plenerowych lekcji przyrody dla dzieci, młodzieży oraz różnych grup zorganizowanych. Lekcje prowadzi doświadczony przewodnik - pedagog. Park przystosowany jest do pobytu osób niepełnosprawnych.

Zwiedzanie

Godziny otwarcia parku: od wtorku do niedzieli 9.00-16.30

Cennik: zwiedzanie parku - 1 zł, bilet wstępu do parku i muzeum normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł

Polecane obiekty w okolicy Parku Ducha Gór w Szklarskiej Porębie