Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Kościoła Św. Marii Magdaleny w Poroninie

Kościół Św. Marii Magdaleny w Poroninie

Zabytkowym kościołem Poronina leżącym w samym sercu tego miasteczka w Tatrach, jest kościół pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny wybudowany w latach 1917-1926. To także centrum życia tutejszej społeczności, od lat głęboko związanej z wiarą katolicką, która szczególnie mocno widoczna była w relacjach tutejszych górali z kardynałem Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II.

Historia kościoła

Niewielka miejscowość, jaką przez lata był Poronin, pozbawiona była też swojej odrębnej parafii. Powodem było małe znaczenie Poronina w czasach historycznych, kiedy prawdopodobnie znajdowała się tutaj przede wszystkim spora polana wypasowa. Dopiero wiek XIX przyniósł miejscowości znaczącą przemianę na wieś letniskową, do której zaczęły ściągać osobistości tamtych czasów, m. in. Jan Matejko czy Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Wraz z rozwojem miejscowości, wzrosła także potrzeba objęcia jej opieką duchową kościoła. W 1806 roku wybudowano tutaj więc kaplicę, a w 1833 roku stworzono samodzielną parafię z drewnianym kościołem. Jednym z jej znanych wikariuszy był w latach 1842-1846 ksiądz Michał Stanisław Głowacki, będący jednym z przywódców powstania chochołowskiego przeciwko władzom austriackim.

Drewniana konstrukcja kościoła niestety spłonęła w 1915 roku. Podjęto więc budowę nowego budynku zaprojektowanego przez Franciszka Mączyńskiego – architekta będącego przedstawicielem stylu secesyjnego, twórcy m.in. Pałacu Sztuki w Krakowie, śląskiego seminarium duchownego, willi Wojciecha Weissa oraz wielu kościołów krakowskich: Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Kopernika, Niepokalanego Poczęcia NMP przy ulicy Rakowickiej czy św. Kazimierza na Grzegórzkach. Budynek kościoła w Poroninie według jego projektu wzniesiono w latach 1917-1926.

Odwiedziny kardynała Wojtyły

Stałym gościem w Poroninie był kochający wędrówki po górach kardynał Karol Wojtyła. Ważnym wydarzeniem w trakcie jednej z jego wizyt w 1977 roku było wyświęcenie na placu przykościelnym księży parafii poronińskiej – Stanisława i Janusza, co do dzisiaj upamiętnia tablica na kościele.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.parafiaporonin.o12.pl/

Polecane obiekty w pobliżu Kościoła Św. Marii Magdaleny w Poroninie