Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie

Noclegi w pobliżu Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie

Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie

Położony w niedalekiej odległości od Zakopanego, w pięknych tatrzańskich krajobrazach Poronin – to nie tylko ośrodek narciarski w sezonie zimowym, ale także prężnie działająca miejscowość w zakresie krzewienia i kultywowania tradycji kulturalnych tego regionu. Służy temu m.in. Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie, w którym działało wielu znanych twórców ludowych z Poronina i jego okolic, przekazujących swoją wiedzę młodszym pokoleniom.

Historia Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie

Początek dzisiejszego Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie sięga 1991 roku, kiedy powołano do życia placówkę Wiejskiego Domu Kultury. Prowadzony do 1995 roku przez Zofię Tragarz WDK zaprosił do współpracy znakomitych twórców i pedagogów, wśród nich Annę Chowaniec-Rybkę, Władysława Trebunię-Tutkę, Tadeusza Szostka-Berdę, Piotra Majerczyka oraz Stanisława Stocha, którzy prowadzili dla młodzieży zajęcia nauki gry na instrumentach ludowych, śpiewu czy sztuk plastycznych. W 1995 roku podjęto decyzję o zmianie nazwy na Gminny Ośrodek Kultury, którego nowym kierownikiem został Marek Nodzyński. Aktywność GOK-u została także w tym czasie poszerzona o zajęcia sportowo-ruchowe.

GOK obecnie

Dziś Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie za główny cel stawia sobie upowszechnianie i rozwój kultury na terenie gminy. Administruje dwoma budynkami mieszczącymi m.in. filię Państwowej Szkoły Muzycznej, gminne przedszkole, świetlicę dla dzieci, bibliotekę publiczną, centrum informacji i promocji, siedzibę Związku Podhalan oraz zespołu regionalnego Regle. Działa tutaj także Młodzieżowa Orkiestra Dęta i Poroniańskie Koło Twórców Ludowych.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie są stale organizowane imprezy: Poroniańskie Lato i Dzień Misia, Miodu i Bartników, będące dobrą okazją do prezentowania wyrobów regionalnych oraz osiągnięć twórców działających w GOK-u wraz ze swoimi uczniami. Regularnie organizowane są wystawy malarstwa na szkle, fotografii, malarstwa dziecięcego czy twórczości ludowej oraz konkursy dla mieszkańców gminy: Konkurs Potraw Regionalnych i Przegląd Zespołów Regionalnych.

Polecane obiekty w pobliżu Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie