Biały Dunajec

Biały Dunajec

Lokalizacja

Biały Dunajec to jedna z wielu wsi w powiecie tatrzańskim, które obecnie uznawane są jako ciekawe miejsca na spędzenie urlopu. Wieś położona jest nad rzeką o tej samej nazwie. Z pewnością dodatkowym atutem jest jej położenie, przez Biały Dunajec bowiem przebiega słynna „zakopianka”, czyli trasa krajowa numer 47, prowadząca z Krakowa do Zakopanego. Jednak ci, którzy wolą wybrać się do Białego Dunajca koleją również nie będą mieli z tym najmniejszego problemu, zlokalizowany niemalże w centrum wsi dworzec leży przy trasie kolejowej prowadzącej z Krakowa do Zakopanego. Zatrzymuje się tutaj większość przemierzających ją pociągów.

Położenie i historia

Według oficjalnych dokumentów akt lokacyjny wsi został wydany 23 lutego 1578 roku, jednakże już kilkanaście lat wcześniej wzmiankowano o niej w wielu dokumentach. Głównym zajęciem mieszkańców, podobnie zresztą jak wielu innych, okolicznych miejscowości była hodowla owiec. Wieś w swojej historii podczas rozbiorów trafiła pod austriackie panowanie. Pierwszy sołtys wsi, Jędrzej Pawlik był zasłużony w wielu bojach, między innymi o Psków. Także jego syn jest znany z udziału w bitwie pod Cecorą i Chocimiem. Z Białego Dunajca pochodzi także Andrzej Galica. Urodzony w 1973 roku, znany jest przede wszystkim jako poeta jak również żołnierz i polityk. Walczył w Legionach Józefa Piłsudskiego, to właśnie on jest twórcą Pułku Strzelców Podhalańskich, jednostki która ma na swoim koncie bardzo wiele zwycięskich potyczek z wrogami. Trebuniowie - Tutki, niezwykle muzyczna góralska rodzina również pochodzi właśnie z Białego Dunajca i do dzisiaj znaczna jej część mieszka właśnie w tej wsi.

Wieś podzielona jest na 32 części, każda z nich nosi inną nazwę, większość jest znana od bardzo wielu lat. Najstarszą częścią jest ta nosząca nazwę Sołtysowo, jednocześnie jest to najniżej położona część wsi. Pozostałe to między innymi Świdry, Capace, Gile, Stołowe, Stos, Kubusie, Dańkowe czy Tatary. Niezwykle dynamiczny rozwój miejscowości nastąpił pod koniec XIX i w XX wieku, kiedy to we wsi wybudowano wiele budynków, jak na przykład remizę Ochotniczej Straży Pożarnej czy siedzibę samorządu gminnego. Również pod koniec XIX wieku we wsi powstała pierwsza szkoła. Do lat 90 XX wieku pojawiła się elektryczność, jak również wodociągi czy gazociąg. Jednakże pomimo tak wielu udogodnień mieszkańcy kultywują tradycyjne obrzędy i rzemiosło góralskie w taki sposób, jak to robili przez laty ich przodkowie. Według oficjalnych statystyk obecnie w Białym Dunajcu na stałe zamieszkuje około 5 tysięcy osób, jednakże w okresach takich jak ferie zimowe czy wakacje ilość wypoczywających tam osób znacznie się zwiększa.

Co ciekawego zobaczyć w Białym Dunajcu?

Osoby wybierające się na wypoczynek do Białego Dunajca z pewnością nie będą narzekać na brak atrakcji bez względu na to, jaką porę roku wybiorą na urlop. Zarówno latem, jak też w okresie zimowym każdy może znaleźć dla siebie interesujące zajęcie. Zimą można do woli korzystać z położenia wsi, znajduje się tutaj bowiem wyciąg narciarski "Toko-Land" oraz trasa biegowa dla narciarzy, utrzymywana w jak najlepszym stanie. Nie można zapominać także o tym, że to właśnie w Białym Dunajcu znajduje się jedno z bardziej znanych w kraju ujęć wód termalnych, z którego dobroczynnego wpływu na organizm można korzystać przez cały rok. Latem wielbiciele górskiego wypoczynku mogą oddawać się przyjemnościom zwiedzania miejscowości i jej okolicy, korzystając z bardzo wielu ścieżek spacerowych. Co roku powstaje także coraz więcej tych, które przeznaczone są przede wszystkim dla rowerzystów.

Spacerując po wsi nie można pominąć wielu zabytkowych, znajdujących się tutaj budynków. Do ciekawszych z pewnością zaliczyć można dwór sołtysi z 1830 roku. Ponadto we wsi jest wiele zabytkowych domów, z charakterystyczną dla tego regionu zabudową. W Białym Dunajcu odbywa się także bardzo wiele imprez kulturalnych, jak przykładowo "Przegląd Młodych Gawędziarzy i Recytatorów" czy "Święto Pstrąga", które związane jest z miejscowością a ściślej mówiąc jej herbem. Smakosze kuchni góralskiej również nie będą narzekać na brak atrakcji dla nich, Biały Dunajec bowiem leży na Małopolskim Szlaku Oscypkowym. W bacówkach jak również w wielu kwaterach prywatnych można spróbować wyrabianego na miejscu tego właśnie specjału. Pracownia ceramiki "Nad Rzeką" to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić całą rodziną, można się tam bowiem zapoznać z lokalnym sposobem wyrabiania i zdobienia ceramiki jak również spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Dla dzieci jest wiele atrakcji takich jak place zabaw, gdzie mogą bezpiecznie bawić się podczas gdy ich rodzice mogą wypić kawę w okolicznych kawiarenkach.

Gdzie spać i gdzie jeść?

Z pewnością nikt, kto wybiera się do Białego Dunajca na urlop nie powinien mieć problemu ze znalezieniem noclegów. Poza wieloma hotelami i pensjonatami rosnącym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się przede wszystkim kwatery prywatne. Nocleg w tradycyjnej, góralskiej chacie jest zdaniem wielu przyjeżdżających osób niezapomnianym przeżyciem. Ze względu jednak na bardzo duże zainteresowanie noclegi, dobrze jest wcześniej dokonać ich rezerwacji, aby mieć pewność, że podczas pobytu będzie gdzie spać. W każdym tego typu obiekcie bez problemu można skorzystać z wyżywienia, jednakże we wsi jest też bardzo wiele karczm i restauracji, serwujących niemal każdy rodzaj posiłków. Jeżeli ktoś wybiera się na urlop z małymi dziećmi, warto znaleźć miejsce w którym będzie dostępne łóżeczko dla niemowlaka czy też możliwość skorzystania z kuchni, aby przyrządzić posiłki dla maluszka. Dla starszych dzieci z pewnością atrakcją będzie możliwość korzystania ze znajdującego się na terenie obiektu placu zabaw. Wielu właścicieli kwater prywatnych zapewnia gościom dodatkowe atrakcje, jak degustacja wytwarzanego na miejscu oscypka, przejażdżki konno czy kuligi w okresie zimowym. Dobrze jest jednak sprawdzić, czy nie trzeba wcześniej rezerwować miejsc na takie wydarzenia. Można także dopasować pobyt do imprez kulturalnych organizowanych w Białym Dunajcu, dzięki czemu pobyt z pewnością będzie znacznie ciekawszy.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Białym Dunajcu.

Mapa

Aktualności

Gmina Szaflary
Gmina Szaflary Szaflary, ul. Zakopiańska 18

Miłośnicy i posiadacze psów będą mogli od 3 kwietnia 2018 r. rozpocząć profesjonalne szkolenie posłuszeństwa ze swoimi pupilami. Zajęcia przewidziane są dla psów wszelkich ras i co ciekawe – odbędą się w formie 8-tygodniowego cyklu (co tydzień w każdy wtorek). Zajęcia są organizowane przez Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Szaflarach oraz przez Związek Kynologiczny w Nowym Targu, odbęda się w Szaflarach - 7 km na północ od Białego Dunajca.

Parking: na ulicy

Kontakt: koordynator - Barbara Wolański 662-528-051 / basia.wolanski@gmail.com

-
Termy Gorący Potok
Szaflary, Osiedle Nowe 45

28 grudnia rozpoczyna się jedna z największych imprez sylwestrowych w górach – Góral Camp w Białym Dunajcu. Odbędzie się on na Termach Gorący Potok, z dostępem do sali balowej i basenowej, gdzie również będzie grał DJ. Podczas tego wyjątkowego pobytu odbędzie się także kulig, ognisko z pieczeniem kiełbasek, nie zabraknie też innych, aktywnych imprez integracyjnych (zajęcia sportowe, turnieje pokera, wyjazd na Krupówki). W imprezie sylwestrowej w Białym Dunajcu weźmie udział ok. 600 osób. Szczegóły na stronie www.

Wstęp: od 600 zł

Parking: na posesji

sylwesterpartycamp.pl

Kontakt: 791 774 646

Miejski Ośrodek Kultury
Nowy Targ, al. Tysiąclecia 37

Teatr Narodowy Operetki Kijowskiej zaprasza na niesamowity wieczór muzyczny. Najpiękniejsze światowe operetki i musicale będą rozbrzmiewać w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu 23 listopada br. Podczas ponad 2-godzinnego koncertu będzie można usłyszeć znane na całym świecie utwory, obejrzymy też występy baletowe i taneczne. W programie pojawią się dzieła największych kompozytorów – Johanna Straussa („Baron cygański”), Emmericha Kalmanna („Księżniczka czardasza”), Giacomo Pucciniego („Cyganeria”) oraz Franciszka Lehara („Kraina uśmiechu”). To będzie wieczór pełen muzycznych uniesień, z pewnością warto w tym czasie odwiedzić Nowy Targ (12 km od Białego Dunajca).

Wstęp: 100 zł

Parking: na ulicy

Kontakt: 18 266 21 32 / sekretariat@mok.nowytarg.pl

prognoza pogody

dzisiaj
14 ℃
min. 8 ℃
maks. 14 ℃
opady 0.52 mm
słabe opady deszczu
jutro
10 ℃
min. 4 ℃
maks. 10 ℃
opady 0.73 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
7 ℃
min. 3 ℃
maks. 9 ℃
brak opadów
słabe opady śniegu
2023-03-27
3 ℃
min. -4 ℃
maks. 4 ℃
opady 5.66 mm
śnieg z deszczem

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!