Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Wieża Quistorpa w Szczecinie

Noclegi w pobliżu Wieży Quistorpa w Szczecinie

Wieża Quistorpa w Szczecinie

Szczecin to miasto z niesamowicie bogatą, bujną i ciekawą historią. Dzięki temu możemy zobaczyć tutaj ogromną ilość wspaniałych miejsc historycznych. Wieża Quistorpa to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Są to ruiny wieży widokowej, które znajdują się na wzgórzu Arkony, a dokładniej w lasku Arkońskim. Obecnie wpisana jest do rejestru zabytków i określona jako ruina trwała. Sama wieża widokowa miała 45 metrów wysokości.

Wieża i jej historia

Została wybudowana przez syna Martina Quistorpa na cześć swojego ojca, wielkiego fabrykanta i filantropa Johannesa, stąd właśnie nazwa samej wieży widokowej. Była to bardzo zamożna i wpływowa rodzina, która posiadała również ogromną ilość przyjaciół. Budowa całej wieży trwała cztery lata, a rozpoczęła się w roku 1900. Przed wojną było to ulubione miejsce mieszkańców Szczecina i osób mieszkających w okolicy, ponieważ mogli spacerować uliczkami w słoneczne dni i podziwiać rosnącą roślinność. Niestety wieża w czasie wojny została zburzona, najprawdopodobniej w 1944 lub 1945 roku. Jak podają historycy wieża została zniszczona przez bombowy nalot aliancki lub dlatego, że był to jeden z najwyższych budynków w czasie walk o Szczecin co miało strategiczne znaczenie.

Ruiny wieży obecnie

Ruiny wieży przez wiele lat były przysypane ogromną ilością piachu i porośnięte dzikimi roślinami, przez co nie było to ciekawe miejsce do zwiedzania. Od kilku lat jednak trwają prace które mają na celu poprawę całego terenu. Wszystko odbywa się pod okiem miejskiego konserwatora zabytków. W roku 2008 ruiny zostały wpisane jako punkt ścieżki turystycznej "Śladami Quistorpów".

Chociaż od 2009 roku istnieją plany odbudowy wieży, jednak w dalszym ciągu prace zakończyły się na etapie wywiezieniu gruzu i usunięciu wszystkich dzikich roślin, które niszczyły to miejsce. Ruiny są bardzo niebezpiecznym miejscem, ponieważ są mocno zaniedbane, a co za tym idzie grożą zawaleniem, przez co turyści nie mogą w pełni cieszyć się z obiektu. W dalszym ciągu jednak mimo zakazu duża ilość osób ignoruje go i stara się spacerować po ruinach.

Polecane obiekty w pobliżu Wieży Quistorpa w Szczecinie