Szczecin

Szczecin

Szczecin to malowniczo położone miasto, będące stolicą województwa zachodniopomorskiego. Jego największym atutem, zaraz obok bliskości naszych zachodnich sąsiadów, jest ciekawa historia i infrastruktura. Podróżując w tym kierunku, szczególnie w okresie wakacyjnym, mamy niepowtarzalną możliwość zapoznania się z urokami całego regionu.

Szczecin i okolice

Szczecin jest miejscem, do którego warto zajrzeć chcąc przeżyć niezapomniany weekend, a nawet urlop. Miasto położone jest bezpośrednio nad Odrą, która łączy się z Zalewem Szczecińskim, umożliwiając nam doskonalenie swoich umiejętności w sportach wodnych. Tu stałym elementem krajobrazu są żagle, tak małe, jak i te duże. Nieopodal znajdują się również znane nam wszystkim letnie kurorty, takie jak Międzyzdroje, Dziwnów, czy choćby Rewal.  Na północy położone jest także Świnoujście, z którego kursują statki morskie do krajów Skandynawskich, czy nieco bliższych nam Danii i Niemiec. Najbliższe otoczenie Szczecina to niewielkie osady, wsie i miasteczka, które swoją sielską atmosferą zapraszają do skorzystania z bogatej oferty gospodarstw agroturystycznych. Sam Szczecin wyróżnia się także przyjemnym jeziorem Dąbie, portem morskim oraz licznymi atrakcjami turystycznymi.

Zabytki Szczecina i okolic

Największą atrakcją, a zarazem reliktem przeszłości Szczecina, jest Zamek Książąt Pomorskich. budowla powstała w roku 1428, choć już na kilka wieków wcześniej znajdował się tu ufortyfikowany słowiański gród. Historyczna siedziba rodu Gryfitow, o charakterystycznej renesansowej architekturze, do dziś góruje nad miastem, idealnie współgrając z pobliskimi wodami Odry. Dziś zamek, w dużej części odrestaurowany staje się obowiązkowym punktem zwiedzania. Możliwość taką mamy od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00 - 18:00. Bilet normalny to wydatek zaledwie 6 zł, a ulgowy wyniesie nas 4 zł.

Kolejnym ciekawym i wiekowym punktem, na mapie Szczecina jest Bazylika Archikatedralna, wzniesioną w 1187 roku. Wówczas na tych ziemiach stanęła pierwsza świątynia, która na przestrzeni wieków, sukcesywnie była rozbudowywana. Piękne i bogate wnętrza są jednymi z najbardziej wartościowych, na północy kraju, a gotycki styl, w którym bazylika została utrzymana, do dziś służy architektom za inspiracje. Bazylika do dziś funkcjonuje jako świątynia katolicka, która obejrzeć możemy podczas niedzielnej mszy lub każdego innego dnia, zachowując przy tym należytą powagę.

Kolejnym miejscem, którego nie można przegapić jest rynek miejski, a zwłaszcza znajdujący się na nim Ratusz. Ten prężnie dziś służy jako muzeum regionalne. Wstęp możliwy jest we wtorek, środę i sobotę w godzinach 10:00 -18:00, czwartek 10:00 -20:00, w niedziele do godziny 16:00, zaś pozostałe dni obiekt jest nieczynny. Do odwiedzenia tej gotyckiej budowli, z roku 1245, oprócz bliskości zamku i bazyliki, zachęcają nas symboliczne koszty zwiedzania. Bilet normalny to 10 zł, a ulgowy 5 zł.

Atrakcje turystyczne w Szczecinie

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że w Szczecinie, oprócz zabytków znajdziemy również sporo ciekawych atrakcji. Te, które wymieniane są jako najważniejsze, to oczywiście port morski, z którego możemy wypłynąć w rejs. Wzdłuż najbardziej malowniczej trasy zwanej Wały Chrobrego, położone jest między innymi Muzeum Morskie, czy kolorowa fontanna. Kolejnym atrakcyjnym miejscem, jest Jezioro Szmaragdowe oraz Dolina Siedmiu Młynów, gdzie znajdziemy kolejne jezioro. Szczecin wodą płynący to oczywistość, jednak nie każdy wie, że  to właśnie tu odbywa się najciekawszy festiwal jazzowy. - Zmagania Jazzowe, który każdego roku przyciąga setki fanów i najznamienitsze postaci tej części sceny muzycznej. Koniecznie musimy wspomnieć o ulicy Farnej 1, gdzie urodziła się Caryca Katarzyna II. Jej panowanie w XVIII wieku szeroko odbiło się na geopolityce Rosji, a nawet Polski. Szukając chwili odpoczynku, dobrze jest się wybrać na Jasne Blonia, gdzie przyjemne otoczenie zieleni pozwoli nam cieszyć się słonecznym popołudniem. Warto również zajrzeć do fortyfikacji z czasów II wojny światowej. Tu schron przeciwlotniczy, znajdujący się przy dworcu głównym PKP umożliwia zapoznanie z ta częścią przeszłości miasta. Wstęp to koszt 20 zł, za bilet normalny i 13 zł za bilet ulgowy, a na wyprawę śladami II wojny wybrać się możemy codziennie w godzinach 12:00 – 20:00.

Szczecin dla przyjezdnych- pomocne adresy

Wybierając się w tę część województwa zachodniopomorskiego, z należytym wyprzedzeniem musimy zadbać o zakwaterowanie. Ceny w Szczecinie zaczynają się już od kilkunastu złotych za noc w hostelu. Bardziej wymagający turyści zdecydować się mogą również na hotele, gdzie przyjdzie im zapłacić już od 100 złotych za dobę. Za nieco wyższą kwotę dostępne są także luksusowe apartamenty, z niezapomnianymi widokami na tutejszy port. My polecamy również zajazdy, które są doskonałym konsensusem, tak cenowym, jak I klimatycznym.

Gastronomia w Szczecinie to temat bardzo dobrze rozwinięty, a więc z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Warto obserwować, które knajpy cieszą się dużym powodzeniem i korzystać właśnie z nich. Omijajmy natomiast te restauracje, które świecą pustkami, to dla nas sygnał ostrzegawczy. My śmiało możemy polecić restauracje o niebanalnym wyglądzie - Z drugiej strony lustra- urzeknie nas nie tylko wystrojem, ale i smakiem oferowanych potraw. Ciekawym przeżyciem może się też okazać wizyta w równie pysznej restauracji Per Se oraz Karczmie pod Kogutem. Szukając oszczędności powinniśmy zawitać w Paszteciku lub Pasta Fresca. Jedno jest pewne- głodni chodzić nie będziemy.

Szczecin to wspaniały pomysł na wakacje zarówno rodzinne, jak i dla samotnych podróżników. Ilość miejsc, które uatrakcyjnią nasz pobyt może przyprawić o zawrót głowy, jednak przygotowując sobie dokładny plan pobytu, nie powinniśmy zmarnować nawet minuty naszego cennego urlopu. Pamiętajmy, że to jak spędzimy wyjazd, zależy właśnie od naszych starań, które warto podjąć jeszcze przed planowanym wyjazdem, tak by później już tylko cieszyć się beztroskim wypadem w malownicze rejony kraju.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Szczecinie.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
22 ℃
min. 15 ℃
maks. 23 ℃
opady 0.65 mm
słabe opady deszczu
jutro
24 ℃
min. 13 ℃
maks. 25 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
27 ℃
min. 14 ℃
maks. 27 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2024-07-20
28 ℃
min. 14 ℃
maks. 28 ℃
brak opadów
bezchmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!