Noclegi w pobliżu Cmentarza Centralnego w Szczecinie
Cmentarz Centralny w Szczecinie
Największy w Polsce i trzeci co do wielkości pod względem powierzchni cmentarz w całej Europie – Szczecin i jego główna nekropolia mogą się pochwalić tym specyficznym wynikiem od przeszło pięćdziesięciu lat. Sam Cmentarz Centralny powstał na przełomie XIX i XX wieku, w latach 1899-1900, otwarty został 6 grudnia 1901 roku, a następnie przez kolejne cztery lata był rozbudowywany. Obecnie pochowanych jest na nim ponad 310 tysięcy osób w oznaczonych grobach, przy czym cmentarz jest w dalszym użytkowany.
Niezwykła nekropolia
Tym, co odróżnia nekropolię w Szczecinie od wielu innych cmentarzy, jest nie tylko jej powierzchnia (ponad 172 ha), ale przede wszystkim architektura. Cmentarz Centralny został bowiem stworzony w formie cmentarnego parku, co oznacza, że sporą jego część zajmują tereny zielone oraz tak zwana mała architektura. Na uwagę zasługują doskonale wykonane pod względem architektonicznym Brama Główna, Kaplica Cmentarna i wiatrak holenderski. Wszystkie to obiekty utrzymane w neoromańskim stylu nawiązującym do pierwotnego charakteru tego miejsca. Swoistym ewenementem jest również znajdująca się przed kaplicą fontanna z niewielkim stawem, z ławkami do siedzenia. Całość otoczona jest roślinnością.
Te zabiegi upiększające sprawiają, że szczeciński cmentarz przestaje się kojarzyć jako ponure i ciche miejsce. Wciąż zachowany jest jego charakter nekropolii, zapewniający spokój i szacunek do zmarłych, ale jednocześnie panuje tu zupełnie inna atmosfera niż na setkach cmentarzy. Dla wielu szczecinian jest to miejsce do spokojnych spacerów i chwili odetchnięcia od dnia codziennego.
Szlaki historyczne
Cmentarz Centralny w Szczecinie to oczywiście ponad wiek historii. Z tego względu na jego terenie wytyczono specjalną ścieżkę historyczną, która prowadzi szlakiem pomników: katyńskiego, Braterstwa Broni, „Tych, którzy nie wrócili z morza”, Sybiraków, Kombatantów itp. Na tablicach informacyjnych przedstawiona jest też historia cmentarza oraz mapa prowadząca do grobów najbardziej znanych osób pochowanych w tym miejscu.
W latach 2006-2007 utworzono tu specjalne lapidarium, gdzie przeniesiono najstarsze nagrobki dokonując wcześniej ich renowacji. Na szlaku znajduje się też Kwatera Zasłużonych, Kwatera Wojskowa oraz pamiątkowe głazy-pomniki poświęcone między innymi Bohaterom Września 1939, Ofiarom Stalinizmu czy Olimpijczykom.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!