Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Brama Portowa w Szczecinie

Noclegi w pobliżu Bramy Portowej w Szczecinie

Brama Portowa w Szczecinie

Szczecin jest miastem leżącym w województwie zachodniopomorskim. To miasto, które przyciąga turystów swoimi licznymi atrakcjami. Do jednych z najważniejszych punktów Szczecina, w którym koniecznie trzeba się zatrzymać zwiedzając miasto jest Brama Portowa. To jedna z dwóch głównych bram miejskich, która wyróżnia się typowym stylem barokowym.

Historia

Brama Portowa zaczęła powstawać w 1725 roku, ukończono ją i oddano do użytku miejskiego w 1727 roku. Jest ona pozostałością po dawnych fortyfikacjach pruskich, a jej fundatorem był Fryderyk Wilhelm I, którego monogram znajduje się na bramie. Przed II wojną światową, brama ta nosiła nazwę Bramy Berlińskiej, gdyż przechodziła przez nią droga z Szczecina do Berlina.

Brama Portowa przetrwała II wojnę światową bez większych uszczerbków, dzięki pomysłowości mieszkańców Szczecina. Zdemontowano wtedy wszystkie najważniejsze zdobienia i ozdoby bramy i schowano je w lesie, zaś całą bramę przykryto gęstym bluszczem, dzięki czemu nie zwracała ona na siebie uwagi. Na początku XX wieku, przed samą bramą stała fontanna z niesamowitym pomnikiem bogini Amfitryty. Od 1976 – 2013 roku w samym środku bramy znajdował się sklep Cepelia, obecnie w miejscu tym znajduje się Teatr Kameralny.

Charakterystyka

Zdobienia bramy wykonał znany wówczas rzeźbiarz Bartholome Damart. Na bramie, a dokładnie w attyce, znajduje się pięknie zdobiona tablica z inskrypcją w języku łacińskim. Tablica zaświadcza o prawach do Pomorza ,w tym również do Szczecina, przez państwo brandenburskie. Jest to pamiątka wykupu Pomorza od Szwedów, którego dokonał Fryderyk Wilhelm I w 1719 roku. Nad samą inskrypcją znajduje się pięknie odwzorcowana panorama miasta Szczecin oraz wizerunek boga rzeki Odry Viadrusa. Prawie u samego szczytu bramy znajduje się tarcza z herbem Prus w kształcie owalu, na jej górze zaś umieszczono królewską koronę.

Brama Portowa w Szczecinie należy do grona zabytków narodowych i znajduje się w rejestrze zabytków. Jest miejscem ważnym dla samym mieszkańców Szczecina i jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych o rysie historycznym tego miasta.

Polecane obiekty w pobliżu Bramy Portowej w Szczecinie