Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w okolicy Spichlerza Waltera Gropiusa w Drawsku Pomorskim

Spichlerz Waltera Gropiusa w Drawsku Pomorskim

Powiat drawski z siedzibą w Drawsku Pomorskim jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Swój urok zawdzięcza malowniczemu położeniu wśród lasów i jezior Pojezierza Drawskiego, a także licznym mniejszym i większym zabytkom cennym ze względów historycznych, kulturowych i społecznych. Niespełna kilka kilometrów od Drawska znajduje się maleńka wioska, licząca około pół tysiąca mieszkańców – Jankowo, z niezwykle ciekawym i wartym uwagi spichlerzem.

Zabytkowy spichlerz

Spichlerz Waltera Gropiusa to zabytkowy obiekt architektury przemysłowej. To jedyny zachowany do czasów współczesnych obiekt z dawnego folwarku, czyli dużego gospodarstwa rolnego z zabudowaniami. Oprócz pierwotnej roli, jaką było przechowywanie płodów rolnych, pełnił również funkcję wieży ciśnień folwarku. Spichlerz został zaprojektowany przez niemieckiego mistrza - Waltera Gropiusa.

Niemiecki geniusz na ziemi drawskiej

Walter Gropius przyszedł na świat w 1883 roku, a zmarł w 1969 roku w Bostonie. Niemiec uważany jest za pioniera architektury modernistycznej. Jest założycielem Bauhausu czyli słynnej i pierwszej na świecie uczelni artystycznej, która kształtowała swoich uczniów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. W Drawsku Pomorskim mieszkał jego bliski stryj – Erich. Mając 21 lat młody Niemiec skończywszy studia przybył na tereny dzisiejszego Pojezierza Drawskiego. Szczególnie upodobał sobie małą wioskę oddaloną o kilka kilometrów – Jankowo, w której mógł bez przeszkód uzewnętrzniać swoją duszę artystyczną. Można powiedzieć że wieś była dla niego czymś w rodzaju poligonu doświadczalnego dla architektonicznych fantazji.

Stryjek bardzo przychylnie i pozytywnie odnosił się do pracy Waltera, dlatego w latach 1905-1906 i 1909-1914 na drawskiej ziemi powstały pokaźne folwarki z licznymi zabudowaniami, które były pierwszymi autorskimi projektami Niemca. Wybudowano wówczas m.in. dwór, spichlerz, kuźnię, pralnię, domy mieszkalne dla robotników. Niestety większość z tych obiektów nie przetrwała do dzisiaj, z wyjątkiem spichlerzu wzniesionego w latach 1905-1906 w Jankowie.

Spichlerz

Odbiegający wyglądem od innych spichlerzy budynek został zaprojektowany w tak zwanym stylu ojczyźnianym. Był wyposażony w ręczne windy, wieżę z zegarem (zbiornik wyrównawczy). Był więc nie tylko magazynem zbożowym, ale i wieżą ciśnień zdolną do zasilenia całego folwarku. Od lat 60. XX wieku służył za magazyn nawozów sztucznych. Intensywnie użytkowany przez PGR do roku 1975 nie był remontowany, przez stopniowo popadał w ruinę. W 1977 r. został wpisany do rejestru zabytków. W 2004 r. został zabezpieczony przed dalszym niszczeniem.

Polecane obiekty w okolicy Spichlerza Waltera Gropiusa w Drawsku Pomorskim