Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Magazynu Solnego w Drawsku Pomorskim

Magazyn solny w Drawsku Pomorskim

Drawsko Pomorskie to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek. Miasteczko przyciąga niezwykle pozytywnym letnim klimatem, za sprawą położenia na malowniczym Pojezierzu Drawskim. Jednak historia Drawska ma swe początki już pod koniec XII wieku i oferuje turystom liczne zabytki i ciekawe zakątki, pełne zagadek i zaskakujących faktów. Jednym z takich interesujących miejsce jest magazyn soli wybudowany w stylu szachulcowym.

Historia powstania magazynu

Jednym z ciekawszych obiektów na mapie turystycznej Drawska jest tak zwany Magazyn Solny. Wyglądający dość niepozornie budynek powstał w 1700 roku. Ze względu na niezwykle burzliwy okres w dziejach miasta, jakim był wiek XVII – za sprawą niszczycielskich pożarów i epidemii cholery budynek wybudowano w drewnianej konstrukcji, jednakże z wypełnieniem ceglastym. Za fundament posłużyły nieregularne bloki kamienne. Magazyn stanowi charakterystyczną budowlę z tak zwanego muru pruskiego, który przylega do kościoła gotyckiego.

Dokładne przeznaczenie magazynu nie jest do końca znane. Przypuszcza się, że jego budowa związana była z istniejącą w XVII wieku swojego rodzaju handlową placówką soli, która obsługiwała i zaopatrywała powiaty drawski i świdwiński. Gromadzony towar sprowadzano z Kołobrzegu, jednak szybko zaniechanego takiego poboru.

Nowe przeznaczenie budynku

W XIX wieku budynek przestał pełnić swoją pierwotną funkcję, stając się najpierw garnizonem wojskowym, a później remizą strażacką. Przez pewien czas znajdował się tu także magazyn szkolny. W latach 30. XX wieku dokonano przebudowy, czyniąc z dawnej remizy ciekawe i popularne Muzeum Regionalne, które przetrwało jednak tylko do 1945 roku. Do jego powstania przyczynili się członkowie władz powiatowych oraz miejscowi nauczyciele, a w szczególności dr Paul Faust. Zgromadzone zabytki podzielono na działy: przyrodniczo - geologiczny, historyczny, kultury mieszczańskiej, sztuki ludowej oraz najbardziej obfity w eksponaty dział archeologiczny. Po zakończeniu działań wojennych zabytki zostały przewiezione do Szczecina z obawy przed kradzieżą.

Od 2004 roku w budynku sąsiadującym z Kościołem pw. Zmartwychwstania Pańskiego znajduje się muzeum regionalne. Eksponaty zbierane były od mieszkańców Drawska, którzy posiadali w swoich domach cenne pamiątki ze swojej młodości lub przodków. Kilkoro z nich podzieliło się także historią życia, własnymi doświadczeniami i godnymi bohaterstwa czynami, które również uwieczniono w archiwum.

Polecane obiekty w pobliżu Magazynu Solnego w Drawsku Pomorskim