Drawsko Pomorskie

Drawsko Pomorskie to malownicze miasteczko położone nad rzeką Drawą na Pojezierzu Drawskim w województwie zachodniopomorskim. Miejscowość liczącą około 12 tysięcy mieszkańców dzieli się na Jankowo, Koleśno, Okrze, Zdroje. Miasto znajduje się około 90 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego. Warto dodać, że już od 1946 roku na południe od miasteczka rozciąga się Poligon Drawski, czyli jeden z największych poligonów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Na powierzchni ponad 36 tys. ha ćwiczą wojska lądowe i siły powietrzne.

Rys historyczny

Pierwsze ślady działalności człowieka na tych ziemiach datuje się na koniec ostatniego zlodowacenia, czyli ok. 10 tys. lat p.n.e. Jak mówią historycy pierwsze ślady osady w tym miejscu pojawiły się już w VII wieku. Za czasów Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego obszar ten znalazł się pod panowaniem polskim. W XI w. ziemia drawska znalazła się poza granicami Polski. Sytuację tę zmienił Bolesław Krzywousty, jednak w wyniku rozbicia dzielnicowego wpływy polskie na Pomorzu zaczęły słabnąć. Ziemia drawska stała się własnością książąt zachodniopomorskich, a następnie margrabiów brandenburskich, którzy włączyli ją w skład Nowej Marchii. Drawsko prawa miejskie otrzymało w 1297 roku z rąk Ottona IV i Konrada I. O fundatorskiej działalności margrabiów świadczy m.in. herb miasta. Od 1400 do 1454 r. Drawsko znajdowało się pod panowaniem Krzyżaków. Okres ich władzy nie wpłynął korzystnie na rozwój regionu: częste spory wybuchające na pograniczu Polski i Pomorza oraz wewnętrzne konflikty uniemożliwiały, a wręcz hamowały rozwój. Mimo zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem Drawsko wciąż pozostawało pod panowaniem margrabiów brandenburskich.

Miasto spokojnie rozwijało się aż do XVII wieku, kiedy to zaczęły nawiedzać je kataklizmy, epidemie dżumy, pożary oraz zaczęto odczuwać skutki wojny 30 – letniej toczonej ze Szwedami. Wiek później miasto znalazło się na terenie Prus, jednak wciąż mieszkańców nękały choroby, nieurodzaj i konsekwencje konfliktów zbrojnych. W tym czasie wydarzyło się kilka wartych wspomnienia wydarzeń np. przejazd cara Piotra Wielkiego czy wizyta króla Prus Fryderyka II z żoną w celach rozrywkowych. W 1815 r. Drawsko uzyskało rangę miasta powiatowego i uzyskało połączenie kolejowe. Po I wojnie światowej i regresie gospodarczym doceniono położenie militarne. W czasie największego konfliktu zbrojnego w dziejach świata toczyły się na tym terenie ważne i ciężkie walki, jak chociażby przełamanie Wału Pomorskiego. Zniszczone miasto zostało wyzwolone w 1945 r., a popularność zyskało przez sąsiedztwo z poligonem wojskowym.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Miasteczko sąsiaduje z Drawskim Parkiem Krajobrazowym. Ten rozciągający się na powierzchni ponad 38 tys. ha kompleks został utworzony w 1979 roku w celu ochrony najcenniejszych obszarów przyrodniczych, historycznych i kulturowych Pojezierza Drawskiego. To niezwykle malowniczy park, w którym znajdziemy 47 jezior, wśród nich Drawsko, które jest drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce (maksymalna głębokość – 79,7 m). Ze względu na długą i obfitą historię Drawsko Pomorskie może się poszczycić piękną zabudową architektoniczną, wśród której warto zwiedzić średniowieczne mury obronne. Obowiązkową atrakcją w tej części Polski jest spływ kajakowy Drawą – jednym z najpiękniejszych szlaków w Polsce.

Miasteczko to prawdziwa skarbnica atrakcji, zarówno dla dzieci jak i tych większych dzieci. Można tu aktywnie spędzić czas na łonie natury, jak również przeżyć ekstremalne przygody z nutką adrenaliny. Nie zabraknie też zabytków i ciekawych faktów dla miłośników historii, jak również wygodnych i spokojnych zakątków dla wszystkich leniwych turystów. Pojezierze Drawskie, przez wiele osób nazywane bywa najpiękniejszym obszarem na Pomorzu. Swój urok zawdzięcza przede wszystkim działalności lądolodu, którego pozostałością są liczne jeziora polodowcowe, rynny i wzniesienia morenowe. Drawa to najdłuższa rzeka na Pojezierzu Drawskim. Jej strome zbocza nadają jej charakter górskiego strumienia, a liczne wąwozy i przełomy czynią ją niezwykle magicznym miejscem, który upodobał sobie św. Jan Paweł II, który jako kardynał kilkakrotnie spływał Drawą, a także zatrzymywał się na nocleg w Drawsku. Spływ niespełna 200 kilometrową rzeką to nie lada atrakcja, która z pewnością skradnie serca każdego zapierającymi dech w piersiach krajobrazami.

Każdy przyjeżdżający do Drawska zaintrygowany jest sąsiedztwem jednego z największych i najnowocześniejszych poligonów wojskowych w Europie. Na obszarze 40 tys. ha rozlokowano strzelnice artyleryjskie dla załóg bojowych, piechoty, a także ośrodki szkolenia przeciwchemicznego, rzutnię granatów oraz dwa lotniska polowe. Znajdujące się na terenie poligonu obozowiska mogą pomieścić jednocześnie nawet 3 tys. żołnierzy. Stanowi on niezwykle istotny czynnik integralny, gdyż przyjeżdżają tu wszystkie wojska NATO. Warto dodać, że o granicach poligonu informują jedynie wojskowe tablice, a na jego terenie znalazły schronienie m.in. wilki, bobry, borsuki, sarny i jelenie.

W okresie letnim miłośnicy plażowania gromadzą się na zadbanej plaży nad brzegiem Jeziora Okra. To jeden z najbardziej atrakcyjnych dla turystów zbiornik wodny w okolicy. Poza licznymi kawiarniami, znajdziemy tutaj wypożyczalnie sprzętu wodnego, malowniczy park z licznymi alejami spacerowymi, place zabaw oraz bogate zaplecze sportowe.

Baza noclegowa

Miejscowa baza noclegowa stwarza dogodne warunki do komfortowego wypoczynku. Turyści mogą wybierać wśród luksusowych hoteli, przytulnych pokoi gościnnych, domków letniskowych, czy pól namiotowych. Wśród dań regionalnych warto spróbować chrupiących racuchów, śledzia marynowanego Bismarck oraz aromatycznej Czerniny.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Drawsku Pomorskim.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
12 ℃
min. 1 ℃
maks. 12 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
jutro
16 ℃
min. 5 ℃
maks. 18 ℃
opady 0.1 mm
słabe opady deszczu
pojutrze
18 ℃
min. 9 ℃
maks. 21 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
2024-04-29
22 ℃
min. 11 ℃
maks. 24 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!