Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu pomnika Tadeusza Kościuszki w Ostródzie

Pomnik Tadeusza Kościuszki w Ostródzie

Stojący w Parku Miejskim nad Jeziorem Drwęckiem naprzeciwko Urzędu Miasta Pomnik Tadeusza Kościuszki pojawił się w październiku 1947 roku, decyzją i dzięki sfinansowaniu przez pracowników Polskiej Kolei Państwowej, chcących upamiętnić bohaterów polskich walk o niepodległość. Można go podziwiać w trakcie spaceru po ostródzkim molo umiejscowionym nieopodal Parku Miejskiego.

Historia pomnika

Wcześniej na miejscu Pomnika Tadeusza Kościuszki w Ostródzie znajdował się postawiony jeszcze przez władze niemieckie pomnik ku pamięci żołnierzy poległych w wojnach austriacko – pruskich z lat 1864, 1866 i w wojnie francusko – pruskiej z lat 1870-1871. Po II wojnie światowej, kiedy żołnierze Armii Radzieckiej zdobywającej te tereny utrącili z cokołu znajdującą się tutaj postać oficera z pruską flagą, postanowiono zastąpić go pomnikiem upamiętniającym bohaterów polskiej walki zbrojnej. Wybór kolejarzy padł na Tadeusza Kościuszkę – bohatera insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku oraz wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych w latach 1775-1783. Budowa pomnika napotykała liczne trudności, materiałowe i techniczne, wskutek czego została przesunięta o kolejny rok – na jesień 1947 roku.

Budowa

Projekt popiersia bohatera walk o niepodległość powierzono Józefowi Zboromirskiemu, który w późniejszych latach pracował jako scenograf Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Co ciekawe, jako modelka do odlewu twarzy pozowała pochodząca z Wilna spawaczka z tutejszych zakładów. Forma drewniana popiersia wykonana została przez Adama Ostrowskiego, aluminiowy odlew wykonał Stanisław Klimek, a ostateczne polerowanie i wykończenie pomnika należało do Józefa Ciunelisa. Głowę wodza insurekcji kościuszkowskiej pomalowano na kolor brązowy.

Specyficzny był sposób przetransportowania pomnika na miejsce ustawienia: kolejarze przenieśli go osobiście umieszczając na istniejącym już wcześniej cokole i fundując tablicę pamiątkową „Wodzowi Ludu/Tadeuszowi Kościuszce/Pracownicy P. K.P. w Ostródzie, zakrywającą znajdującą się tutaj wcześniej tablicę z niemieckimi napisami.

Polecane obiekty w pobliżu pomnika Tadeusza Kościuszki w Ostródzie