Noclegi w pobliżu Wieży Bismarcka w Ostródzie
Wieża Bismarcka w Ostródzie
Ostróda do czasów I wojny światowej nie należała do Polski, dlatego znaleźć można w niej wiele elementów architektonicznych, które związane są z Prusami Wschodnimi. Tak jest w przypadku Wieży Bismarcka, która zbudowana została na początku XX wieku tuż przy brzegu Jeziora Drwęckiego. Wieża nie ma żadnego strategicznego znaczenia ani dla gospodarki, ani dla bezpieczeństwa regionu. Została wybudowana jako specyficzny rodzaj monumentu upamiętniający Ottona Bismarcka.
Powstanie wieży
Wysoka na 21 metrów, zbudowana z granitu i górująca nad okolicznymi lasami Wieża Bismarcka została zbudowana w hołdzie pamięci z prywatnej inicjatywy i datków ówczesnych mieszkańców Ostródy. Konkretny pomysł wykreował się w Zarządzie Związku Poległych Bojowników, który łączył żołnierzy biorących udział w walkach o zjednoczenie Niemiec i powstał już w roku 1899 jednak. Z braku funduszy budowę przełożono najpierw o rok, a potem o dwa, finalnie powstała w latach 1901-1902 roku. Projekt wieży został wykonany na miejscu przez miejskiego architekta.
Ku chwale Bismarcka
Dla wieży nie przewidziano żadnych dodatkowy funkcji prócz upamiętnienia Bismarcka. Chociaż w środku wyposażona była w schody, a na szczycie w niewielki taras, to jej znaczną część zajmowała miedziana misa. W niej rozpalano ogień podczas ważnych uroczystości miejskich oraz w rocznicę upamiętniającą urodziny wielkiego kanclerza. W późniejszych czasach wieża wykorzystywana była również do obrzędów takich jak noc świętojańska, noc Walpurgi czy podczas obchodów dnia żniw (niemieckiej wersji dożynek).
Chociaż Wieża Bismarcka była wybudowana z mocnego budulca, to bardzo szybko wymagała remontu. Pierwszy przeprowadzono już w roku 1923, następny w 1933. Po II wojnie światowej wieży już nie remontowano, za to dokonano jej częściowej rozbiórki – między innymi usunięto płaskorzeźbę Bismarcka.
Wieża współcześnie
Obecnie wieża stanowi jedynie element krajobrazu ostródzkiego, nie jest udostępniana dla turystów, a wejście na nią jest zabronione ze względów bezpieczeństwa. Nieremontowana od wielu dekad stanowi smutny pomnik zapominanej powoli historii. Chociaż do jej budowy wykorzystano mocny materiał w postaci granitowych nieociosanych bloków zlepionych mocną zaprawą, to do dzisiejszych czasów została ona w znacznym stopniu wykruszona. Wcześniej wieża miała również niewielki ceglany hall, który został jednak rozebrany.
Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!