Ostróda

Ostróda

Położenie geograficzne

Ostróda to miasto, które jest zlokalizowane w województwie warmińsko - mazurskim. Położenie Ostródy na Mazurach a także spora ilość atrakcji turystycznych sprawiło, że jest ona nazywana Perłą Mazur. Przez miasto przepływa popularna rzeka Drwęca, a w pobliżu położone jest również Jezioro Drwęckie. Zresztą całe Pojezierze Iławskie - region, w którym jest położona Ostróda - cechuje się licznymi jeziorami i wzgórzami. Szczególny mikroklimat sprawia, że w tej okolicy można spotkać wyjątkowe okazy flory i fauny. Oprócz Jeziora Drwęckiego Ostródę dzieli niewielka odległość od Jeziora Smrody, Puzy czy Sajmino. Co ciekawe, Ostróda jest połączona kanałem z Elblągiem. Kanał Ostródzko - Elbląski stanowi nie tylko atrakcję turystyczną - niegdyś miał również znaczenie gospodarcze.

Kilka słów na temat historii miasta

Ostróda to miejscowość, która obecnie cieszy się przede wszystkim popularnością ze względów turystycznych. Historia tego miasta rozpoczyna się już w XIII w., kiedy to w pobliżu powstał krzyżacki zamek. Na początku ta niewielka osada znajdowała się w Prusach Górnych, jednak później - po bitwie pod Grunwaldem w 1410 r. miasto zostało zajęte przez wojska króla Władysława Jagiełły. Nic więc dziwnego, że w tych stronach można znaleźć ciekawe obiekty pamiętające jeszcze te dawne czasy. Jednym z najciekawszych budynków w Ostródzie jest zamek pokrzyżacki, który pochodzi z XIV w., jednak był wielokrotnie przebudowywany. Jako ciekawostkę można wspomnieć fakt, że w 1807 roku na tutejszym zamku mieszkał cesarz Napoleon Bonaparte.

Chociaż podczas II Wojny Światowej Ostróda została zniszczona w około 60% to jednak do dnia dzisiejszego możemy znaleźć tutaj ciekawe ze względów historycznych miejsca. Warto zwrócić uwagę między innymi na fragment gotyckich murów obronnych a także na szereg budowli o charakterze sakralnym, jak na przykład kościół gotycki św. Dominika Savio czy kaplica baptystów.

Miejsca warte uwagi

Do najciekawszych miejsc w Ostródzie należy z pewnością gotycki układ miasta, które lokowane było około 1270 roku. Warto zwrócić uwagę również na ciekawą pod względem architektonicznym Wieżę Bismarcka, która jest niestety zamknięta dla zwiedzających. W całym mieście rozsiane są także inne niezwykłe budynki - zabytkowy dworzec kolejowy z końca XIX w. czy kamienice z końca XIX w. i początku XX w . Ostróda to wyjątkowe miejsce, które stanowi połączenie wielu kultur, czemu warto się przyjrzeć przemierzając miasto. Znajdziemy tutaj zarówno zabytkowe kościoły katolickie, jak i ślady innych kultur ( na przykład cmentarz żydowski).

Turyści wybierający się do Ostródy latem nie mogą zapomnieć o wypoczynku na tutejszej plaży. Oprócz czekającego na turystów gorącego piasku atrakcję stanowi również miejscowe molo. Jest to jedno z najczęściej wybieranych w Ostródzie miejsc spotkań. Plaża, która znajduje się nad Jeziorem Sajmino to świetny sposób na wypoczynek w gronie najbliższej rodziny, w tym małych dzieci. Obecność molo powoduje, że jest to teren idealny do przechadzek nie tylko latem, ale także o innych porach roku.

W okolicy Ostródy znajduje się także wiele pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. To sprawia, że w tych stronach można odpoczywać zarówno biernie, jak i aktywnie. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie. W Ostródzie znajduje się również wyciąg nart wodnych, który przyciąga fanów tego sportu z całej Polski.

Oprócz możliwości naprawdę aktywnego spędzania czasu a także zwiedzenia wielu zabytków w Ostródzie można uczestniczyć również w wielu wyjątkowych wydarzeniach o charakterze sportowym i kulturalnym. Najbardziej znany jest z pewnością Ostróda Reggae Festiwal, który jest doskonałą okazją do słuchania muzyki rodem z Jamajki w niezwykle atrakcyjnym przyrodniczo otoczeniu. Do Ostródy często przyjeżdżają także artyści kabaretowi czy najbardziej znani polscy muzycy. Warto wybrać się do Ostródy szczególnie latem, kiedy to ma miejsce najwięcej festiwali i spotkań kulturalnych. Co roku odbywa się tu również Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej. Ostróda to zatem miejsce jak najbardziej godne polecenia każdemu turyście.

Baza turystyczna

Każdy turysta wybierający się na wczasy zastanawia się nad noclegami. Warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji pokoju zarówno wtedy, gdy zależy nam na noclegu w ekskluzywnym hotelu, jak i w tańszej kwaterze prywatnej. Trzeba przyznać, że ilość obiektów turystycznych, które oferują noclegi w tym mieście jest naprawdę zachęcająca. W Ostródzie obecne są zarówno 5-gwiazdkowe hotele, jak i gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo, że obiektów oferujących noclegi na naprawdę wysokim poziomie w Ostródzie nie brakuje, jednak trzeba pamiętać o tym, że ta miejscowość jest położona w samym sercu Mazur, wobec czego cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wśród turystów. Dlatego też wybierając się tam na długi majowy weekend czy wakacje warto zaplanować pobyt wcześniej.

Podczas pobytu w Ostródzie warto pamiętać o zajrzeniu do miejscowych restauracji. Lokali tego typu w tym mieście jest naprawdę sporo, a każdy z nich oferuje zupełnie inne menu, dlatego jest to świetne miejsce dla miłośników dobrej kuchni. Karczmy, które znajdują się w niewielkiej odległości od miejskiej plaży, jak i te, które są położone w centrum miasta oferują naprawdę różne smaki. Począwszy od kuchni polskiej, poprzez włoską aż do kuchni czeskiej - każdy przybysz może czuć się tutaj jak u siebie. Nic więc dziwnego, że Ostróda staje się coraz popularniejszym miejscem wakacyjnych wyjazdów nie tylko wśród turystów przybywających z nawet najbardziej odległych zakątków naszego kraju. Niezwykle chętnie przyjeżdżają tutaj również turyści zza granicy.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Ostródzie.

Aktualności

-
Amfiteatr
Ostróda, ul. Mickiewicza 17a

W amfiteatrze w Ostródzie odbędzie się finałowy koncert Ostrego Dziania. Jest to projekt, dzięki któremu osoby chętne mogą wziąć udział w wielu warsztatach, m.in. wokalnych, fotograficznych, gry na bębnach, gitarze, plastycznych. Podczas koncertu zaprezentują się wszystkie grupy warsztatowe. Będziemy mogli także posłuchać kilku koncertów. W Ostródzie wystąpią: Maleo Reggae Rockers, Natalia Przybysz, Cuba De Zoo i Pink Roses.

 

Wstęp bezpłatny

Parking na placu i przy ulicy

www.facebook.com/events/1325892510840826

Amfiteatr
Ostróda, ul. Adama Mickiewicza

Koncert Agnieszki Chylińskiej w ostródzkim Amfiteatrze jest punktem letniej części trasy koncertowej Forever Child Tour. To jeden z czterech wakacyjnych koncertów, promujących najnowszy krążek ze znanym singlem pt. „Królowa łez” (pozostałe koncerty odbędą się w Płocku, Koszalinie i Sopocie). Album jest specyficzny (rock elektroniczny), biorąc pod uwagę przebieg kariery Chylińskiej, ale odkąd się ukazał (wrzesień 2016) zdobył uznanie słuchaczy, czyli status płyty platynowej już w listopadzie. Koncert z pewnością przypomni fanom Agnieszki, czym jest dawne rockowe brzmienie, z którego zasłynęła wokalistka, lecz nowe utwory cechuje także refleksyjny, autorski tekst.

 

Wstęp: 69-189 zł

 

Parking: przy Amfiteatrze

Kontakt: rezerwacja biletów: 510 138 588

-
Amfiteatr
Ostróda, ul. Adama Mickiewicza

Gospel Rain to licząca kilkadziesiąt osób grupa z Lublina, w skład której wchodzi wspaniały pop-gospelowy chór, któremu towarzyszą instrumentaliści oraz soliści. Na scenie jest już ponad 25 lat i zalicza się do jednych z najstarszych w Polsce zespołów stworzonych z zamiłowania do muzyki z„chrześcijańskiej inspiracji”. Koncert zespołu w Ostródzie zaplanowano na 18 czerwca, po nim będzie można wziąć udział w ciekawych warsztatach muzyczno-instrumentalnych prowadzonych przez Gospel Rain, które odbędą się w Zespole Placówek SWR przy ul. Grunwaldzkiej 14 (ok. 1,5 km od Amfiteatru). Charyzma, autentyzm i radość ze śpiewania – to wszystko co opisuje twórczość tego przebojowego zespołu.

 

Wstęp: na koncert wstęp wolny, 20-30 zł warsztaty, dla chętnych obiad 10 zł i koszulka 25 zł

 

Parking: przy Amfiteatrze

www.gospelrain.pl

prognoza pogody

dzisiaj
20 ℃
min. 14 ℃
maks. 21 ℃
opady 7.5 mm
umiarkowany deszcz
jutro
15 ℃
min. 13 ℃
maks. 17 ℃
opady 2.01 mm
lekki deszcz
pojutrze
17 ℃
min. 12 ℃
maks. 20 ℃
brak opadów
bezchmurnie
2017-06-28
22 ℃
min. 17 ℃
maks. 22 ℃
opady 4.55 mm
umiarkowany deszcz
noclegi w Ostródzie

noclegi w Ostródzie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!